Konwalie nie są już pod ochroną…

Przeczytaj Wt. 25.05.2021 12:15:00
25
maj 2021

Konwalie to jedne z piękniejszych wiosennych kwiatów o niezwykłym zapachu. Rosną głównie w lasach, kwitną w maju, używane są w przemyśle farmaceutycznym, ale są też silnie toksyczne… Przez wiele lat były pod ścisłą ochroną a zrobienie bukietu z konwalii leśnych mogło wiązać się z niemałym mandatem. Nowelizacja rozporządzeń dotyczących ochrony gatunkowej roślin, grzybów i zwierząt wprowadzona w 2015 roku zakończyła ochronę konwalii…


Konwalia pochodzi z rodziny liliowatych i tak, jak liliowate, ma intensywny zapach. Ta wieloletnia roślina upodobała sobie Europę. Kiedyś nazywana była lilią dolin, bo rosła m.in. w angielskich dolinach. W naszych, polskich warunkach, także jest popularna. Konwalia rośnie przede wszystkim w lasach, na łąkach i ogrodach. Poza typową odmianą, są również bardziej ozdobne. Ich wzrostowi i rozwojowi sprzyja półcień (w cieniu konwalia też rośnie) i lekko kwaśna, próchnicza ziemia, która jest dosyć wilgotna.



Nasze prababcie wierzyły, że w domu, w którym w maju stoi wazonik z konwaliami, żadnej pannie nie grozi staropanieństwo, a dziewczyna znajdzie sobie męża może nawet już latem. Konwalie miały też zwiastować pokój i szczęście domownikom. Medycy tworzyli preparaty z sokiem z konwalii.




Mimo że konwalia stanowi składnik lekarstw przeciwpadaczkowych i nasercowych, to nieodpowiednio użyta jest bardzo niebezpieczna. Zarówno jej kwiaty, jak i liście oraz kłącza prowadzą do zaburzeń układu pokarmowego, a nawet do śmierci.





Konwalia była do niedawna chroniona. Jednak od października 2015 roku została wydana nowelizacja rozporządzeń dotyczących ochrony gatunkowej roślin, grzybów i zwierząt. Tym samym zakończyła się ochrona konwalii , a także m.in. przylaszczki pospolitej, kopytnika pospolitego, barwinka pospolitego, sarniaka świerkowego, wachlarzowca olbrzymiego oraz wielu innych roślin i grzybów.




Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.