Wiele popularnych chwastów ma zastosowanie w medycynie lub kuchni
maj 2021
Chwasty nie są mile widziane w ogrodach, tymczasem jak powiedziała Radiu Podlasie kustosz Dorota Gnatowska z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (autorka książki „Rośliny lecznicze”), wiele chwastów ma właściwości lecznicze, czy wyjątkowe walory smakowe, warto je poznać i zamiast wyrywać i tępić, korzystać z ich cennych właściwości.
Jeśli przyjrzymy się temu, co rośnie gdzieś pod płotem czy na łące, może się okazać się mamy do dyspozycji ziołową apteczkę, albo zestaw ciekawych przypraw kulinarnych. Niemal w każdym ogrodzie znajdziemy np. lek na kurzajki – roślina nazywana jaskółczym zielem lub w ludowej tradycji „darem od Boga”.Wśród pożytecznych chwastów można wymienić łatwo rozpoznawalną pokrzywę, czy mniszek lekarski. Na liście pożytecznych chwastów można umieścić też takie rośliny, jak skrzyp polny, babka lancetowata, bluszczyk kurdybanek, czy podagrycznik pospolity.
By nie przegapić pożytecznych chwastów, warto np. zaglądać do biblioteki, sięgać po zielniki i atlasy. Rośliny te wraz z opisem znajdziemy też w ogrodach w Dziale Tradycji Zielarskich w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
O pożytkach jakie mamy z chwastów z Dorotą Gnatowską rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.
POSŁUCHAJ
0 komentarze