Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wykrywacz kłamstw na Podlasiu? Kiedy można skorzystać z badania wariografem?
2021-10-21 10:56:00 Artykuł czytany 297 razy


Wariograf, poligraf, wykrywacz kłamstw - wszystkie te określenia oznaczają urządzenie, któremu można poddać człowieka, w celu zbadania reakcji jego organizmu na zadawane pytania. Badanie wariografem może służyć osobom prywatnym, firmom lub być przeprowadzane w celach procesowych, w tych ostatnich jego wynik nigdy nie może być dowodem przesądzającym, a jedynie pomocniczym.


Historia badań poligraficznych w Polsce

Wariograf to wynalazek istniejący od ponad stu lat, pierwszy profesjonalny sprzęt powstał w 1921 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce tematyka badań wariograficznych pojawiła się już w 1939 roku, jako wzmianka w literaturze na temat badania odruchów i psychologicznej diagnostyki dla celów śledczych, a pierwsze użycie wariografu w miało miejsce w 1963 roku, w sprawie dotyczącej zabójstwa, której pojawiły się dwa przeciwstawne oskarżenia, a wyniki badań okazały się spójne z pozostałymi dowodami w sprawie i zostały włączone do materiału dowodowego. Wtedy badania wariografem wciąż jednak były traktowane głównie jako eksperyment i uważane za bezsensowne i mało wiarygodne. Kilka lat później wariograf zaczął być używany przez służby cywilne i militarne i wykorzystywany w dochodzeniach wojskowych. W 1976 roku przeprowadzono szereg badań sprawdzających skuteczność wariografu, a po roku eksperymentów w 1977 roku rozpoczęto stosowanie go w sprawach kryminalnych. Od tamtej pory urządzenie jest stale wykorzystywane w kryminalistyce i pomogło w doprowadzeniu do końca wielu spraw.

Jak działa wariograf?

Celem wariografu jest potwierdzenie lub wykluczenie pewnych podejrzeń. Urządzenie jest stosowane nie tylko dla wykrywania sprawców przestępstw i składania fałszywych zeznań, wykorzystuje się go również w celu oczyszczania z fałszywych oskarżeń i zarzutów lub udowadniania prawdomówności.

Użycie wariografu wymaga zapewnienia odpowiednich warunków. Badanie przeprowadzane jest w pomieszczeniu pozbawionym zbędnych przedmiotów, które mogą rozpraszać uwagę i powodować dekoncentrację badanego. Otoczenie musi sprzyjać koncentracji i zapewniać odpowiedni komfort. Osoba badana jest zobowiązania do podpisania oświadczenia o dobrowolnym poddawaniu się badaniu, przedstawiane są jej pytania, które będą zadane podczas testu, które musi zaakceptować lub odmówić odpowiadania na nie. Test ma na celu zweryfikowanie informacji przekazywanych przez osobę badaną i polega na analizie reakcji fizjologicznych na otoczenie, poprzez udzielanie odpowiedzi na ustalone wcześniej pytania.

Badany zostaje podłączony do czujników, w które wyposażony jest wariograf. Badane jest ciśnienie krwi, puls, temperatura ciała, oddech, a nawet drżenie głosu, opór skóry i potliwość ciała. Po zadaniu wszystkich pytań testowych zbierana jest opinia o badaniu, by wykluczyć przypadkowość reakcji na którekolwiek z pytań. Po teście i badaniu eksperci przygotowują analizę na podstawie wyników zapisanych na wariografie, która później przedstawiana jest klientowi zlecającemu badanie. Samo badanie jest niezwykle dyskretne, a wyniki oraz cel badań mają charakter poufny i udostępniane są wyłącznie osobie zamawiającej i badanej.

Na czym polega badanie poligraficzne?

Badanie może dotyczyć niemal każdej sprawy, a przygotowaniem pytań zajmują się eksperci, mający pełną wiedzę na temat tego, jak powinno wyglądać i przebiegać. Warunkiem przeprowadzenie badania jest przede wszystkim osobista i pisemna zgoda osoby, na której ma być przeprowadzone. Badania wariografem są przeprowadzane w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu, które nie dopuszcza żadnych czynników zewnętrznych, dzięki temu są skuteczne i wiarygodne.

Podczas badania zadawane są pytania obojętne (nic niewnoszące do sprawy), kontrolne (w których badany jest proszony o skłamanie) i krytyczne (ściśle powiązane ze sprawą). Zadawane pytania zawsze muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”, nie mogą wymagać żadnych odpowiedzi złożonych i opisowych, nie mogą być to pytania sugerujące, niejasne, niezrozumiałe lub zbyt ogólne czy dotyczących przyszłości, lub zawierające kilka kwestii w jednym pytaniu. Wariograf, choć jest nazywany wykrywaczem kłamstw, to nie jest w stanie stwierdzić czy osoba badana na pewno kłamie bądź na pewno mówi prawdę. Ujawnia jednak, które pytania wzbudziły określoną reakcję fizjologiczną. Analiza danych uzyskanych podczas badania pozwala określić, jaka jest zgodność pomiędzy tym, co dana osoba wie, a tym, co mówi. Wariograf pozwala stwierdzić, czy badana osoba ma ślady pamięciowe i emocjonalne na temat danego zdarzenia. Uważa się, że prawidłowo przeprowadzone badanie wariograficzne jest skuteczne nawet w 98%.

Kiedy można skorzystać z wariografu?

Badania wariografem są najczęściej przeprowadzane w sprawach karnych. Polskie prawo dopuszcza zastosowanie badania na podejrzanych w sprawie, oskarżonych, a nawet świadkach, ale wynik takiego badania stanowi wyłącznie materiał pomocniczy w toku śledztwa. Badaniu może zostać poddany również podejrzany, któremu jeszcze nie postawiono zarzutu. Złożone przez oskarżonego oświadczenia podczas badania mogą zostać wykorzystane dowodowo. Kiedy zlecić takie badanie? Na wstępnym etapie dochodzenia lub w momencie, gdy brakuje materiału dowodowego, pojawiają się wątpliwości co do wiarygodności zeznań lub gdy wystąpi sytuacja "słowo przeciwko słowu". Wykonanie badania musi zostać zlecone przez biegłego i powinno być przeprowadzane wyłącznie przez uprawnione do tego osoby w wyspecjalizowanych placówkach, takich jak Instytut Badań Poligraficznych.

Z wariografu mogą bez problemu skorzystać także osoby prywatne, np. w sprawach rodzinnych, w celu weryfikacji wierności i potwierdzenie lub wykluczenia zdrady, w przypadku konfliktów sąsiedzkich, czy w celu wykrycia sprawców kradzieży, a także firmy na wypadek pomówień służbowych, celu selekcji kandydatów na pracowników lub sprawdzania lojalności pracowników (wykonanie takiego badania również wymaga zgody osoby badanej). Badania może zamówić każda osoba, telefonicznie lub przez formularz elektroniczny, poprzez rezerwację terminu i wybór lokalizacji oraz dokonaniu wpłaty zadatku. Eksperci przeprowadzają badanie w wybranym terminie, a analiza wyników dostępna jest już chwilę po jego zakończeniu. Zlecający otrzymuje wtedy treść pełnego raportu.

Przepisy regulujące wykorzystanie wariografu

W polskich aktach prawnych nie pojawia się termin badań wariografem, a jedynie występuje określenie badań psychofizjologicznych, badań psychofizycznych lub badań mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji organizmu. Kodeks postępowania karnego po nowelizacji z 2003 roku umożliwia wykorzystanie urządzenia w celu ograniczenia kręgu osób podejrzanych lub ustalenia wartości dowodowej ujawnionych już śladów. Według orzeczenia Sądu Najwyższego z 2015 roku wariograf może zostać wykorzystany w sprawie, ale wyniki badania nie mogą być samodzielnym, ani podstawowym dowodem w sprawie. Badanie nie może zastępować przesłuchania, nie powinno być wykonywane biegłego ani organ przeprowadzający przesłuchanie oraz nie może być przeprowadzone podczas trwania przesłuchania, ani nawet w dniu przesłuchania.

Gdzie w Polsce wykonywane są badania wariografem?


Instytut Badań Wariograficznych jest profesjonalną organizacją, która z pomocą doświadczonych naukowców, ekspertów, biegłych i kryminologów wykonuje badania nowoczesnymi, atestowanymi wariografami na terenie całej Polski. Istnieje aż 27 placówek wykonujących badania na terenie całego kraju. Kompetencje Instytutu Badań Wariograficznych są potwierdzone przez Komendę Główną Policji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dawniej korzystano ze sprzętu analogowego, a obecnie do badań wykorzystywane są dużo bardziej skuteczne urządzenia cyfrowe, w których papierowe taśmy są zastąpione nośnikami elektronicznymi, a analiza sygnałów otrzymanych przez czujniki wariografu jest wykonywana za pomocą algorytmów. Przeprowadzenie badania jednej osoby to koszt od 1000 do 2000 złotych. Badania tworzone przez ekspertów są konsultowane ze zlecającym badanie, który może ułożyć od 1 do 4 pytań zadawanych później badanej osobie.
 
wykop
foto

Dobra karma dla kota — czyli jaka?
2021-11-29 12:26:41 Kategoria:

Koty są mięsożercami. Przy ich karmieniu należy więc zwracać uwagę na wysoki udział mięsa w karmie. Najlepiej byłoby, gdyby jej reszta składała się z warzyw....

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, starając się o kredyt hipoteczny?
2021-11-29 11:04:20 Kategoria:

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób, w szczególności tych, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie. Niemniej jednak sfinansowanie jego zakupu z oszczędności...

więcej »
foto

Jak dobrać szminkę do typu urody? Oto najważniejsze...
2021-11-25 08:01:14 Kategoria:

Dobrze pomalowane usta potrafią znakomicie dopełnić makijaż i sprawić, że czujemy się pięknie. Jednak uzyskanie zadowalającego efektu wbrew pozorom wcale nie jest takie...

więcej »
foto

Jaką kserokopiarkę wybrać do biura? Najlepsze...
2021-11-25 07:55:53 Kategoria:

W każdej firmie oprócz komputerów ważną rolę pełni także inny sprzęt, który pomaga w codziennych zadaniach. Kserokopiarki to urządzenia, bez których trudno stworzyć...

więcej »
foto

ZAPROSZENIE NA BEZPŁATNE SZKOLENIE Z DOSKONALENIA...
2021-11-25 07:44:25 Kategoria:

Na Torze w Modlinie odbędzie się bezpłatne szkolenie z doskonalenia techniki jazdy. Miejsce szkolenia: Tor Modlin, 05-102 Nowy Dwór Mazowiecki ul. Gen. Wiktora Thommée 1.

więcej »
foto

XXIV Targi Rękodzieła Artystycznego, czyli pokaż nam...
2021-11-24 14:24:19 Kategoria:

Stare miejsce, nowi wystawcy, stara tradycja, nowe atrakcje. Spotykamy się po raz 24 na Targach Rękodzieła Artystycznego w Parku Handlowym Arche w Siedlcach. To wydarzenie...

więcej »
foto

Niezbędne akcesoria i sprzęty rolnicze, które możesz...
2021-11-24 10:33:13 Kategoria:

O wydajności gospodarstwa decyduje nie tylko nasz wkład czasu i pracy, ale także zakup odpowiednich sprzętów, które ułatwią nam wykonywanie codziennych zadań. Wiele...

więcej »
foto

„Bliżej Unii Europejskiej” - cykl audycji na...
2021-11-19 15:55:40 Kategoria: Wybierz kategorie

Na antenie Katolickiego Radia Podlasie ponownie rusza cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Będzie można w nich usłyszeć o bieżących działaniach wspólnoty,...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

29 lat Audycji Trzeźwiejących Alkoholików
2021-11-09 17:52:06 Kategoria:

Audycja Trzeźwiejących Alkoholików "Boże użycz nam pogody ducha" ma 29 lat. Nadawana jest na antenie Radia Podlasie od początku w niezmienionym kształcie. 11 listopada o...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoListopad 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

KRAJ, 01.11 - 30.11

Szturm modlitewny ze św. Michałem Archaniołem za zmarłych

więcej »

ŁUKÓW, 01.11

Kwesta na łukowskim cmentarzu

więcej »

ŁUKÓW, 01.11

Łuków: Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny na cmentarzu parafialnym Świętego Rocha

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.11

Łuków: Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny na cmentarzu parafialnym Świętego Rocha

więcej »
3 4

GARWOLIN, 04.11

Ciąg dalszy nastąpi… Koncert Oli Tudek z zespołem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.11

Hanna Śleszyńska w spektaklu JUDY już 4 listopada na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
5 6

SOKOŁÓW, 06.11

42. Zaduszki Jazzowe w Sokołowie Podlaskim

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.11

Koncert Zaduszkowy

więcej »
8 9 10

ŁUKÓW, 10.11

ŁOK: nadchodzi Moc Kultury

więcej »
11

GARWOLIN, 11.11

11 listopada - patriotyczny piknik w Garwolinie

więcej »

ŁUKÓW, 11.11

ŁOK: nadchodzi Moc Kultury

więcej »

ŁUKÓW, 11.11

Łuków: uroczysta sesja Rady Miasta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11

Uliczne Biegi Niepodległości w Siedlcach /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

GARWOLIN, 11.11

Górzno: obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

więcej »

ŁUKÓW, 11.11

Łukowskie obchody Święta Niepodległości

więcej »

MIĘDZYRZEC, 11.11

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości w Międzyrzecu

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11

11 listopada w Siemiatyczach

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.11

Zbliża się Nocne Czuwanie Młodych

więcej »

ŁUKÓW, 12.11

ŁOK: nadchodzi Moc Kultury

więcej »
13

POWIAT SIEDLECKI, 13.11

I Kotuński Bieg i Wyścig Rowerowy

więcej »

ŁUKÓW, 13.11

ŁOK: nadchodzi Moc Kultury

więcej »
14

RADZYŃ, 14.11

Siedlanów: rocznice ślubu

więcej »

ŁUKÓW, 14.11

ŁOK: nadchodzi Moc Kultury

więcej »
15 16 17

SOKOŁÓW, 17.11

SUTW: Coś o tym Misiu

więcej »
18

RADZYŃ, 18.11

Legenda światowego himalaizmu odwiedzi Radzyń

więcej »
19

RADZYŃ, 19.11

Wieczór promocyjny książki Adama Fijewskiego

więcej »
20

POWIAT SIEDLECKI, 20.11

Wystawy w Domu Pracy Twórczej Reymontówka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.11

KPS zagra z Gwardią

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 20.11

Wystawy w Domu Pracy Twórczej Reymontówka

więcej »

ŁUKÓW, 20.11

Łuków: spotkanie młodych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 20.11

Koncert Baranovskiego!

więcej »
21

SOKOŁÓW, 21.11

Turniej Smaków: Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.11

Spektakl OPOWIEŚĆ WIGILIJNA w ramach Rodzinnej Niedzieli w Teatrze

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.11 - 28.11

Dni Muzyki Kościelnej w diecezji siedleckiej /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
23 24 25

MIASTO SIEDLCE, 25.11

Kobieta, która ugotowała męża - kolejny spektakl konkursowy

więcej »
26 27

MIASTO SIEDLCE, 27.11

KPS zagra z Norwidem

więcej »

WĘGRÓW, 27.11

Wystawa - OTO DNI KRWI I CHWAŁY. Reduta Ordona i Rakietnicy Królestwa Polskiego

więcej »
28

MIASTO SIEDLCE, 28.11

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »
29

POWIAT SIEDLECKI, 29.11

Scenariusz życia

więcej »
30

Najnowsze Informacje