R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Smaki Wielkiego Gościńca Litewskiego, konferencja z udziałem KGW w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
2021-09-19 19:09:51 Artykuł czytany 348 razy


Smaki Wielkiego Gościńca Litewskiego, konferencja z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich z Podlasia i Mazowsza, to wydarzenie, które w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zagościło w Drohiczynie. W spotkaniu w Nadbużańskim Ośrodku Promocji Produktu Lokalnego w Drohiczynie "Zagubek" którego tematem są smaki Podlasia i Mazowsza bierze udział m.in. senator RP Maria Koc, burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, dyrektorzy ośrodków kultury w Sokołowie Podlaskim i Drohiczynie - Marcin Celiński i Rafał Siwek.


Wśród prelegentów także Magdalena Tomaszewska-Bolałek badaczka kultury kulinarnej. Wykorzystując swoje ogromne doświadczenie z kuchniami wielu narodów podpowiadała, jak pielęgnować lokalne i regionalne tradycje kulinarne i jak wykorzystać je dla promocji regionu i rozwoju ruchu turystycznego.

Marcin Celiński opowiadał o restauracji działającej przy Sokołowskim Ośrodku Kultury, a więc na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. Podkreślał, jak ważna jest jakość, którą oferuje się gościom, mówił o procesie pozyskiwania dostawców, których SOK szuka w najbliższej okolicy, by promować nie tylko swoją kuchnię, ale i lokalnych producentów.

Rafał Siwek wyjaśniał jak powstał „Zagubek” i czemu służy. Miejsce promujące lokalne produkty i miejscowych producentów po 3 miesiącach działalności już jest dobrze rozpoznawalne przez mieszkańców i turystów i chociaż jego tworzeniu towarzyszyły pewne obawy, to już dziś można powiedzieć, że „Zagubek” jest świetnie trafioną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i turystów.

Senator Maria Koc w rozmowie z Radiem Podlasie podkreślała, że pogranicze Podlasia i Mazowsza ma ogromne tradycje kulinarne, które są uzupełnieniem bogactwa kulturowego, przyrodniczego i historycznego, co razem powoduje, że są to tereny coraz chętniej odwiedzane przez turystów, którzy szukają tu odpoczynku i wyciszenia, których tak brakuje w codzienności.

Konferencji towarzyszyły warsztaty kulinarne i degustacja potraw Wielkiego Gościńca Litewskiego przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i sołectwa. W ramach części praktycznej, panie z KGW z Mińczewa pokazywały, jak przygotować zaguby, zaś KGW z Hołowienek przygotowało pokaz pieczenia pasztetów wegetariańskich.

Spotkanie „Smaki Wielkiego Gościńca Litewskiego” odbyło się w sobotę, 18 września w Nadbużańskim Ośrodku Promocji Produktu Lokalnego „Zagubek” w Drohiczynie, jego organizatorem była Lokalna Organizacja Turystyczna „Wielki Gościniec Litewski”. Była to kulinarna podróż po Wielkim Gościńcu Litewskim, gdzie mieszają się smaki mazowieckie, nadbużańskie, podlaskie, tatarskie, żydowskie i litewskie. Smak tej kulinarnej podróży mogli poznać wszyscy odwiedzający Zagubek w deszczową, wrześniową sobotę.

ZOBACZ ZDJĘCIA

ABol/DW
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Rak to nie wyrok! Marsz nadziei w stolicy województwa...
2021-10-11 13:50:41 Kategoria: Wieści Podlaskie

To zachęta do badań profilaktycznych i gest solidarności z chorymi na nowotwory i ich bliskimi. W niedzielę, 10 października, już po raz 14. ulicami Białegostoku...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Śladami Unitów Podlaskich”
2021-09-30 12:20:33 Kategoria:

Od 4 do 8 października na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie emitowany cykl pięciu audycji poświęconych szkołom znajdujących się na terenie diecezji siedleckiej,...

więcej »


foto

NOWA PRZYCHODNIA RODZINNA W GMINIE SIEDLCE
2021-10-05 11:17:05 Kategoria:

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. rozszerzyło ofertę opieki zdrowotnej dla mieszkańców gminy Siedlce oraz regionu. W październiku rozpoczęła działalność...

więcej »

Siemiatycze

w lewoPaźdzernik 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7

SIEMIATYCZE, 07.10

Zaproszenie na promocję pinkasu Ciechanowca

więcej »
8

SIEMIATYCZE, 08.10 17:00

1. urodziny siemiatyckiego basenu

więcej »
9 10
11 12 13 14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.10 17:30

Siemiatycze w hołdzie Janowi Pawłowi II

więcej »
18 19

SIEMIATYCZE, 19.10

Zdzisław Raczyński „Mak na powiekach”

więcej »
20 21 22 23

DROHICZYN, 23.10

Diecezjalny Turniej Siatkówki

więcej »
24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje