KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Fundusze Europejskie już od 18 lat wspierają rozwój kultury na Mazowszu!
2022-05-13 11:37:43 Artykuł czytany 19 razy


Rozwój kultury i dbałość o dziedzictwo narodowe to niezwykle ważne obszary wsparcia dla Unii Europejskiej. Fundusze europejskie już od 18 lat pomagają w rewitalizacji zabytków, instytucji kultury i rozszerzaniu oferty kulturalno-edukacyjnej Mazowsza. W ramach tych działań udało się odnowić ponad 200 zabytków oraz rozwinąć ofertę kulturalną w ponad 150 instytucjach kultury. Zobacz, jak wiele kulturalnych punktów pojawiło się na mapie Mazowsza dzięki funduszom europejskim.


Inwestycje kulturalne są wyjątkowo różnorodne. Dzięki funduszom europejskim odnowione zostały zarówno instytucje kultury, muzea, jak i zespoły pałacowo-parkowe oraz zabytki sakralne. Część dofinansowań dotyczyła obiektów zabytkowych, które zostały przekształcone w miejsca kulturalno-artystyczne. Szeroki wybór atrakcji kulturalnych na Mazowszu gwarantuje, że każdy znajdzie coś w obszarze swoich zainteresowań.

Kulturalna mapa Mazowsza

W Płocku udało się zrewitalizować m.in. zabytkowe budynki dawnego kolegium i dawnej kolegiaty św. Michała. Za modernizację najstarszej polskiej szkoły (założonej ok. 1180 r.). Ponadto Płock może poszczycić się przekształceniem dawnej Bożnicy przy ul. Kwiatka 7 w Muzeum Żydów Mazowieckich, a także rozbudową i adaptacją kamienicy przy ul. Tumskiej oraz odtworzeniem zabytkowego budynku przy ul. Kolegialnej 6 na potrzeby działalności Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Warto również wspomnieć, że dzięki dofinansowaniom w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zrekonstruowano obiekty kultury olenderskiej. Skansen w Wiączeminie prezentuje dorobek i kulturę olenderską (Polaków, Niemców, Żydów i Holendrów) na Mazowszu.

Do jednej z wyjątkowo imponujących inwestycji należy także modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Dofinansowanie zostało przeznaczone na odnowę XVIII-wiecznego pałacu, a także modernizację muszli koncertowej oraz zabytkowego ogrodzenia. Latem zeszłego roku została podpisana kolejna umowa – na stworzenie ekspozycji reliktów XVII wiecznego dworu.

Działania na rzecz ochrony dziedzictwa lokalnego zostały podjęte także w Ostrołęce, gdzie dzięki rewitalizacji zabytkowej kamienicy, Muzeum Kultury Kurpiowskiej zyskało nową przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Ponadto podczas prac remontowych, w kamienicy odkryto piwnice pochodzące z XVI wieku – jedne z najstarszych zachowanych murów w mieście. Fundusze Europejskie umożliwiły także renowację budynku bożnicy bractwa Bet-Hamidrasz, pochodzącego z 1873 r. w Makowie Mazowieckim oraz wybudowanie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Centrum składa się z trzech części funkcjonalnych: hotelowej, widowiskowo-konferencyjnej oraz rekreacyjno-rozrywkowej. Odnowiony został także zabytkowy budynek „Jatek” w Ostrowi Mazowieckiej.  W odrestaurowanym obiekcie odbywają się imprezy kulturalne, wystawy, konferencje, a także przedstawienia teatralne i koncerty. W mieście udało się także zaadaptować budynek starej elektrowni do pełnienia funkcji kulturalnej oraz utworzyć Muzeum Rodziny Pileckich, które stanowi pierwszą placówką muzealną poświęconą Rodzinie Pileckich i Ostrowskich.

Fundusze europejskie wsparły także rozwój Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W ramach podjętych działań utworzono m.in. Oranżerię Muzeum, która następnie została zaaranżowana z zastosowaniem technologii audiowizualnych. Ponadto odrestaurowano krypty grobowe w kościele i zabytkowe nagrobki na cmentarzu. W ostatnim czasie Muzeum otrzymało kolejne dofinansowanie na konserwację ośmiu historycznych nagrobków oraz remont i adaptację alejek zabytkowego parku. Z kolei w Ciechanowie udało się zmodernizować Wieżę Ciśnień, która dzięki renowacji pełni obecnie funkcję kulturalną i edukacyjną. Obok powstał Park Nauki Torus, w którym prowadzone są zajęcia i warsztaty multimedialne w zakresie matematyki, techniki i innych nauk ścisłych.

W Warszawie zmodernizowano m.in. Muzeum na Woli przy ul. Srebrnej 12, co pozwoliło na zachowanie historycznego dziedzictwa dzielnicy oraz wpłynęło na rozszerzenie oferty kulturalnej w stolicy. Fundusze Europejskie umożliwiły także utworzenie Teatru Kamienica oraz Teatru Polonia, a także modernizację sceny Teatru Powszechnego, Teatru Polskiego oraz Teatru Dramatycznego. Dzięki dofinansowaniom możliwy był również remont i przebudowa ewangelicko - augsburskiego kościoła Świętej Trójcy w Warszawie. W budynku wzmocniono istniejące konstrukcje, odtworzono klatkę schodową, a także zmodernizowano zewnętrzną kopułę oraz przystosowano budynek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  Wsparcie otrzymało także warszawskie Muzeum Niepodległości na renowację X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej i utworzenie w nim Centralnego Magazynu Zbiorów muzeum. Dzięki funduszom europejskim możliwa była także renowacja zespołu pałacowo-parkowego w Wilanowie oraz murów obronnych Starego Miasta, a także wzniesienie nowego budynku Muzeum Pamięci Palmiry w Puszczy Kampinoskiej, upamiętniającego ofiary masowych egzekucji wojennych, w tym również więźniów Pawiaka.

Grodzisk Mazowiecki również może poszczycić się bogatą ofertą kulturalną. Dzięki funduszom europejskim odrestaurowano tam Willę „Niespodzianka”, a pobliska Adamowizna zyskała zrewitalizowany Dworek Rodziny Chełmońskich wraz z zabytkowym otoczeniem parkowym. Nowe życie zyskała także zabytkowa kamienica Deskurów w Radomiu. Dzięki wsparciu funduszy europejskich obiekt pełni teraz funkcje muzealne, edukacyjne oraz usługowo-biurowe. Fundusze europejskie umożliwiły także rozbudowę i adaptację budynku dawnej elektrowni miejskiej w Radomiu na potrzeby Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Ogromne wsparcie otrzymało także Muzeum Wsi Radomskiej, w którym przebudowano trasę turystyczną będącą częścią Muzeum, a także wzbogacono skansen o dwa nowe obiekty – amfiteatr z zapleczem wystawienniczo–konferencyjnym i pracownię konserwacji zabytków. Ponadto odrestaurowano także osiem innych zabytkowych budynków, w tym m.in. Zofiówkę z 1912 r. oraz zagrodę z połowy XIX w. Z kolei w Kozienicach zadbano o zabytkowy zespół pałacowo-parkowy, w którym odrestaurowano oficynę, budynek wieży oraz zbiornik fontanny. Dodatkowo dokonano także digitalizacji księgozbiorów muzealnych. Fundusze europejskie umożliwiły również zmodernizowanie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie. Powiat siedlecki zyskał nowoczesne centrum dostępu do wiedzy i oferty kulturalnej oraz lokalny ośrodek życia społecznego.  


Inf. pras.
[MSz]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Najbardziej wymagające kondycyjnie sporty
2022-05-18 14:19:45 Kategoria:

Nie ma znaczenia, ile czasu spędzasz na ćwiczeniach, ale jak dobrze go wykorzystujesz. Możesz poświęcić wiele godzin na siłowni i nie uzyskać żadnych wyników, ale masz...

więcej »
foto

Stan branży konferencyjno-eventowej po pandemii
2022-05-13 16:05:13 Kategoria:

- Bardzo się staraliśmy, żeby utrzymać ośrodek, a w szczególności pracowników. To był bardzo ciężki okres – mówi Karolina Lipnicka, menedżer ośrodka rekreacyjno-...

więcej »
foto

Dom i samochód - naprawy, specjaliści i modyfikacje
2022-05-12 08:04:21 Kategoria:

Serwisy lokalne mają w sieci ogromną konkurencję. W tym miejscu wystarczy wspomnieć o mediach społecznościowych czy portalach informacyjnych, z których codziennie...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Prosto z lasu z 19 maja 2022
2022-05-19 07:31:08 Kategoria:

Spacery na świeżym powietrzu często przynoszą nam niespodzianki. Na przykład w postaci spotykanych na naszych ścieżkach dzikich zwierząt. Tym bardziej, jeśli jest to...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

KRAJ, 01.05 - 07.05

XIV Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

więcej »
2

POWIAT BIALSKI, 02.05 19:00

Koncert wirtuoza skrzypiec Vadima Brodskiego w Janowie Podl.

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.05

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w gminie Mielnik

więcej »

GARWOLIN, 03.05

Witaj Majowa Jutrzenko... 3 maja w Garwolinie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.05

Niemen akustycznie

więcej »

MIŃSK MAZ., 03.05

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Dobrem

więcej »

ŁOSICE, 03.05

3 maja w Łosicach

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.05

Mecz charytatywny dla Igi

więcej »

WŁODAWA, 03.05

Zaproszenie na obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja

więcej »

GARWOLIN, 03.05

3 maja w Borowiu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05 10:00

Siedlce: Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

więcej »

GARWOLIN, 03.05 10:00

Żelechów: patriotyczno-strażackie uroczystości

więcej »

MIĘDZYRZEC, 03.05 11:30

3 maja w Międzyrzecu Podlaskim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.05 11:30

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Białej Podlaskiej

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.05

Zmiana organizacji ruchu w związku z Jarmarkiem Św. Stanisława

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.05

Łuków w nowych barwach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.05

Siedlce-zbiórka elektrośmieci

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.05

Zmiana organizacji ruchu w związku z Jarmarkiem Św. Stanisława

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.05 10:00

XIII Siedlecki Jarmark św. Stanisława

więcej »
7

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.05

Szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska znowu na parkiecie

więcej »

ŁUKÓW, 07.05

Łuków: O depresji bez tabu

więcej »

GARWOLIN, 07.05

Wystawa w Galerii Kotłownia

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.05

Mokobody: Wieczór z Matką Budzieszyńską

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.05

Zmiana organizacji ruchu w związku z Jarmarkiem Św. Stanisława

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.05

Po raz 14. w Mielniku królować będzie korowaj

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.05

Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 07.05

Kino Łuków: seanse po ukraińsku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.05 09:30

Kongres Służby Liturgicznej /OGLĄDAJ/

więcej »
8

PARCZEW, 08.05

Koncert Jana Kondraka w Parczewie

więcej »

GARWOLIN, 08.05

Święto 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Kino Łuków: seanse po ukraińsku

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Łuków: Dzień Strażaka

więcej »

KRAJ, 08.05 - 15.05

Tydzień Modlitw o Powołania. Orędzie Papieża na 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Pontyfikat Jana Pawła II malowany piaskiem

więcej »

PARCZEW, 08.05 10:00

Przed nami Diecezjalny Dzień Rodziny

więcej »

ŁUKÓW, 08.05 17:00

W niedzielę pokazy kaskaderskie w Łukowie!

więcej »
9 10 11

SIEMIATYCZE, 11.05

Kolejna Środa w Karmelu

więcej »
12 13

WŁODAWA, 13.05

Uroczystości w Centrum Religijno-Zabytkowym w Hannie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.05

Nocne Czuwanie Młodych w Siedlcach

więcej »
14

GARWOLIN, 14.05

Garwolińska Noc Muzeów bez Muzeum

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.05 18:00

Muzeum Regionalne zaprasza na Noc Muzeów

więcej »
15

WŁODAWA, 15.05

XIV Wiosenny Spływ Kajakowy - POWITANIE BOBRÓW 2022

więcej »

ŁUKÓW, 15.05

Pierwszy koncert Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 15.05

Łuków: Chór KOE i Mateusz Rzewuski na pierwszym koncercie Festiwalu

więcej »

SOKOŁÓW, 15.05

Senior Show

więcej »

RADZYŃ, 15.05 10:00

VII MŁODZIEŻOWY CZEMPIONAT KONI RAS ZIMNOKRWISTYCH w Bedlnie k. Radzynia Podlaskiego

więcej »
16 17

ŁUKÓW, 17.05

Gmina Łuków: rusza pomoc żywnościowa

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.05

Kolejna Środa w Karmelu

więcej »

ŁOSICE, 18.05

Koncert Katarzyny Żak w Łosicach

więcej »

SOKOŁÓW, 18.05

Janusz Korczak. Król dzieci

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.05

Łuków: spotkanie burmistrza z mieszkańcami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 10:00

VIII Integracyjny Przegląd Twórczości Artystycznej „Wiosenne Inspiracje”

więcej »
20

POWIAT BIALSKI, 20.05

Wernisaż Arkadiusza Markiewicza

więcej »

POWIAT BIALSKI, 20.05

Rekolekcje Maryjne w Kodniu

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.05

Piknik muzyczny w Siemiatyczach

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.05

„O Matce Pieśń”. Koncert Zespołu Artystycznego Seniorynki

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.05

Rekolekcje Maryjne w Kodniu

więcej »

GARWOLIN, 21.05

Chcesz wiedzieć więcej o służbie wojskowej? Przyjdź przed garwolińskie starostwo

więcej »
22

POWIAT BIALSKI, 22.05

Rekolekcje Maryjne w Kodniu

więcej »

MIŃSK MAZ., 22.05

Kulturomaniak - Finał

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.05 11:00

Uczelnia zaprasza na Piknik Naukowy

więcej »
23 24 25 26 27

POWIAT BIALSKI, 27.05

Dzień Matki w Janowie Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 27.05

Łuków: ruszyły zapisy na Bieg z Pochodniami

więcej »

ŁUKÓW, 27.05

Dni Łukowa 2022

więcej »

SOKOŁÓW, 27.05 17:00

ZPiT Sokołowianie: Koncert Jubileuszowy

więcej »
28

ŁUKÓW, 28.05

Łuków: Triduum z Błogosławionym Kardynałem Wyszyńskim

więcej »

ŁUKÓW, 28.05

Dni Łukowa 2022

więcej »
29

ŁUKÓW, 29.05

Dni Łukowa 2022

więcej »
30 31

Najnowsze Informacje