Hospicjum jest formą pediatrycznej opieki paliatywnej, świadczonej w domu pacjenta. Po spełnieniu określonych kryteriów medycznych, za zgodą rodziców chore dziecko może zostać objęte opieką wykwalifikowanego interdyscyplinarnego zespołu hospicjum, który rozumie swoją pracę jako szeroko pojętą służbę rodzinie. Główny cel opieki paliatywno-hospicyjnej to zagwarantowanie maksymalnego komfortu funkcjonowania dziecka i jego rodziny, kontrola objawów somatycznych choroby i łagodzenie cierpień psychicznych oraz duchowych. Hospicjum dyżuruje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Celem wykonywania kary pozbawienia wolności jest wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw. Włączenie skazanych w projekt "Pozytywnie zakręceni" Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci, to przykład działań kadry siedleckiej jednostki penitencjarnej zmierzających do kształtowania prospołecznych postaw wśród osób przebywających w warunkach izolacji więziennej. Skazani poprzez zbiórkę nakrętek uczą się, że każda, nawet najmniejsza pomoc ma sens. Zbiórka nakrętek na rzecz hospicjum dla dzieci stwarza sposobność do uwrażliwienia osadzonych na potrzeby innych osób. Ponadto charakter akcji doskonale wpisuje się w prowadzone w ZK Siedlce oddziaływania penitencjarne mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród osób odbywających karę pozbawienia wolności. Podkreślić należy, że akcja "Pozytywnie zakręceni" jest doskonałą bazą do pracy resocjalizacyjnej ze skazanymi.
Podopiecznym Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci poprzez zbiórkę nakrętek pomagają funkcjonariusze, pracownicy Zakładu Karnego w Siedlcach oraz osadzeni. Wszystkim przyświeca wspólny cel: pomoc chorym dzieciom.




Tekst i zdjęcia: por. Przemysław Turyk
MJa [ja]