R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Bp Gurda: Wołamy o ducha Męczenników Podlaskich w naszym życiu
2023-01-23 16:13:18 Artykuł czytany 1474 razy


Unici przelali swą krew, stając przy świątyni i broniąc przynależności do Kościoła katolickiego. Od tego wydarzenia mija 149 lat. Dziś, w rocznicę męczeństwa bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, w sanktuarium w Pratulinie, biskup siedlecki Kazimierz Gurda przewodniczył uroczystej Eucharystii.


24 stycznia 1874 r., ziemia pratulińska przesiąkła krwią męczenników. Wcześniej, przez kilka lat, Car różnymi metodami starał się przekonać ich do odejścia od wiary ojców i przejścia na prawosławie. Pomimo niszczenia majątków, głodzenia, dokuczliwych prac, nahajek, wytrwali do końca w wierności Chrystusowi i Jego następcy na ziemi – Ojcu Świętemu. We Mszy św. we wspomnienie bł. Męczenników Podlaskich udział wzięli licznie przybyli pielgrzymi wraz kapłani.

Biskup w homilii wskazał, że Unici na Podlasiu żyli tym samym duchem – Bożym duchem wierności, jedności z Chrystusem, który jest i działa w Kościele. W ich życiu wypełniły się słowa modlitwy Pana Jezusa z Wieczernika – „aby wszyscy stanowili jedno” (J 17, 21).

Męczennicy Podlascy poprzez swą cierpliwość i wytrwałość w znoszeniu utrapień, przeciwności, pohańbienia, okazali się sługami Jezusa Chrystusa. - Na wielką próbę wiary, jedności, wierności, byli wystawieni wierni wszystkich parafii unickich, w dawnej unickiej diecezji chełmskiej. Jednak ożywieni Bożym Duchem, ponosząc wielkie cierpienia, nie odeszli od Kościoła katolickiego - wskazał biskup siedlecki.

- Wielką wartością był dla nich Kościół. W nim bowiem jest obecny Chrystus. Oni stają się dla nas przykładem na dzisiejsze czasy, przykładem wierności Chrystusowi obecnemu w swoim Kościele. Pamiętamy, że hasło tego roku duszpasterskiego brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy” - przypomniał ksiądz biskup.

Wpatrując się w przykład bł. Wincentego Lewoniuka i jego Towarzyszy, pragniemy, aby Duch Boży, który ożywiał ich życie, także nas prowadził do umiłowania Chrystusowego Kościoła. Umiłowanie Kościoła i trwanie w nim dziś, objawia się w naszej trosce o rozwój wiary, codzienność przenikniętą Bożymi prawdami i życie sakramentami.

Wobec negatywnych zjawisk dotyczących Kościoła i życia wiarą, ksiądz biskup zwrócił się do wszystkich, którzy dzisiaj przeżywają swoje duchowe kryzysy. - Chciałbym zachęcić tych wszystkich, którzy przeżywają trudności w wierze, by zaufały Chrystusowi obecnemu w Kościele. By powróciły do wspólnej modlitwy, do przychodzenia do Kościoła, do uczestniczenia we Mszy św. i przyjmowania sakramentów świętych. Bowiem u Chrystusa obecnego w Kościele trzeba szukać rozwiązywania trudności w wierze.  I jest to droga słuszna i właściwa - wskazał bp Gurda.

Męczennicy z Pratulina bardzo dobrze zrozumieli słowa Chrystusa, który wskazał: „Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Łk 9, 23). Dziś prosimy o tego samego ducha – prawdy, jedności, wierności, miłości dla naszych rodzin, parafii, diecezji.

W czasie liturgii Mszy św. na ręce księdza biskupa, deklaracje włączenia się w formację w ramach Bractwa Strażnicy Kościoła, złożyło 50 mężczyzn. Kandydaci pochodzą z parafii: MB Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim, Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie, Kąkolewnica, Huszlew, Pratulin, Miastków Kościelny, Gończyce, Korytnica Łaskarzewska oraz katedralnej Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. Kandydaci do bractwa w czasie październikowej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, po okresie kandydackim, zostaną włączeni w szeregi tej wspólnoty.

Na zakończenie Eucharystii relikwie bł. Męczenników Podlaskich otrzymała wspólnota parafialna w Wisznicach. Biskup Kazimierz Gurda przekazał relikwiarz na ręce proboszcza parafii – ks. kan. Jana Pieńkosza. - Strzeżcie godnie depozytu wiary i jedności Kościoła, szerząc kult naszych czcigodnych Męczenników Podlaskich - wskazał biskup siedlecki.

Bezpośrednim przygotowaniem do dzisiejszej uroczystości była nowenna do bł. Męczenników Podlaskich, która była sprawowana w sanktuarium w Pratulinie. Modlitwy transmitowane były za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie oraz diecezjalnej telewizji internetowej FARO.TV.Bractwo Strażnicy Kościoła powstało dla mężczyzn pragnących kształtować swoją wiarę, przywiązanie do Kościoła na wzór bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy – Męczenników Pratulińskich. Mężczyźni uczą się stawać w obronie wartości chrześcijańskich, rodzin, wspólnoty Kościoła we współczesnym świecie. Jest wspólnotą apostolsko-modlitewną, mającą charakter stowarzyszenia publicznego, zrzeszającą mężczyzn troszczących się o własne zbawienie oraz zbawienie członków swoich rodzin.

ZDJĘCIAxMW/MR
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...

więcej »
foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »

Biała Podl.

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.02 17:30

Biała Podlaska: Koncert kolęd

więcej »
3

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.02 18:00

Wir w Galerii Podlaskiej

więcej »
4

REGION, 04.02 - 05.02

Co, gdzie, kiedy? Weekend w regionie

więcej »
5

POWIAT BIALSKI, 05.02 10:00

Diecezjalna Pielgrzymka Amazonek

więcej »
6 7 8 9 10

POWIAT BIALSKI, 10.02

Miłość cierpliwa jest - Rekolekcje dla niepłodnych małżeństw

więcej »
11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje