R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Arcybiskup Andrzej Dzięga poświęcił figurę św. Anny Samotrzeciej w radzyńskiej parafii
2021-07-28 17:27:02 Artykuł czytany 1474 razy


- Warto się przy tej figurze zatrzymać, warto się w nią zapatrzeć, warto się przez przyczynę świętej Anny modlić. A gdyby ktoś łaski otrzymał, to warto księżom w parafii o tym opowiedzieć – powiedział abp Andrzej Dzięga po poświęceniu figury św. Anny Samotrzeciej, która została umieszczona w ołtarzu głównym kościoła pw. Świętej Anny i Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Radzyniu. Podczas poświęcenia Ksiądz Arcybiskup polecał modlitwom inicjatorów i fundatorów. - Niech szczególne błogosławieństwo niesie się na całą tę ziemię, na rodziny, na wszystkich, którzy będą tu przybywać, by modlić się przez wstawiennictwo matki Najświętszej Maryi Panny i Babci Jezusa Chrystusa – mówił Metropolita Szczecińsko-Kamieński.


Okazją do uroczystego poświęcenia nowej figury był tradycyjny doroczny odpust na cmentarzu parafialnym, gdzie od połowy XIX wieku znajduje się zbudowana przez rodzinę Korwin-Szlubowskich neogotycka kaplica pw. św. Anny.

Uroczystościom odpustowym przewodniczył pochodzący z Radzynia Podlaskiego Metropolita Szczecińsko-Kamieński abp Andrzej Dzięga, uczestniczyło w nich liczne grono kapłanów urodzonych w Radzyniu lub związanych z naszą miejscowością przez pełnienie posługi kapłańskiej w naszym mieście.

Niezwykła to Patronka

Wskazując na rodzinę patronów dnia - Joachima i Annę abp Andrzej Dzięga podkreślił, że pośród olbrzymiej rzeszy ludzi i rodzin normalnie wierzących, praktykujących, starających się żyć po bożemu, są rodziny o szczególnym rozmodleniu i zawierzeniu. Tak było w czasach Chrystusa i tak jest obecnie.
- Niezwykła to patronka święta Anna – nauczycielka wiary przedstawiana jako Matka nauczająca, składająca dziecku dłonie do modlitwy, ucząca dziecko, by szło nie tyle za matką, ale za Bogiem – wskazywał w homilii abp. Andrzej Dzięga. - Święta Anna Samotrzecia to figura przedstawiająca świętą Annę, Maryję i Jezusa. Anna w środku jako ta, przy której wielkie dzieło Boga mogło się rozpocząć, bo to przy niej i jej mężu Joachimie Bóg dał światu na nowo stworzone serce człowiecze – nowy dar czystego, niepokalanego serca.


Słuchać Słowa Pana i opowiadać o Bogu młodym

W drugiej części homilii kaznodzieja nawiązał do czasów współczesnych: - Patrząc na dzisiejsze oblicze naszej ziemi, Polski, Europy i świata, zadajemy sobie pytanie, co dzisiaj mają czynić ludzie wiary, jak maja patrzeć, interpretować, jakie decyzje podejmować, aby były zgodne ze Słowem Bożym i Bożą wolą. - Jeśli chcesz rozumnie i odpowiedzialnie przejść przez współczesny czas, masz słuchać Słowa Pana i w jego świetle wszystko inne rozpoznawać. Masz opowiadać o Bogu młodym pokoleniom. Za dużo jest dziś narzekania na młode pokolenie, które wcale nie jest gorsze od poprzednich. Mamy dużo młodzieży aktywnej, gorliwej, szlachetnej i ideowej. Oni tęsknią za czymś innym, wyjątkowym, a świadczy o tym zaangażowanie młodych w liczne wspólnoty i wolontariat.

Arcybiskup zachęcał to tego, by w domu dużo z młodymi rozmawiać o Bogu, „zasiać w sercu młodego pokolenia umiłowanie Bożej prawdy, życia sakramentalnego i Kościoła, bo Kościół to prawda i miłość Chrystusa. U ludzi Kościoła często brakuje prawdy i miłości, ale u Boga ich nie brakuje”.

Nie ustawaj w modlitwie o Polskę
Kolejny problem, nad którym zatrzymał się kaznodzieja, to pomijanie tematu charyzmatu narodu. Wspominał homilie Prymasa Tysiąclecia, historyczną homilię Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa w Warszawie czy na gruncie radzyńskim homilie, których słuchał w młodości. - Jestem zdumiony jak mało my, księża i biskupi mówimy o narodzie polskim. Patrząc na Polskę, która się szamocze między państwami i narodami Europy i świata, módl się za nasz naród, nie ustawaj w modlitwie za Polskę! Jest potrzeba wielkiego zwrócenia się narodu do Boga. Powróć do modlitwy za siebie i narody świata, zwróć się do Boga i Maryi, na to czeka całe niebo, ojcowie i matki, przy grobach których stajemy.
Po Mszy św. parafianie parafii św. Anny złożyli Księdzu Arcybiskupowi szczególny dar - dar modlitwy trzech Margaretek. Po Eucharystii została odmówiona litania do św. Anny, po czym uczestnicy uroczystości przeszli do pobliskiego kościoła, gdzie ks. abp Andrzej Dzięga poświęcił figurę św. Anny Samotrzeciej.

Rzeźbę wykonał Zbigniew Godlewski rzeźbiarz ze środowiska łomżyńskiego, polichromia jest dziełem warsztatu artystycznego Ewy i Piotra Kłosków ze Szczyrku. Fundatorem jest ks. kan. Janusz Sałaj.
Obraz Błogosławionych Męczenników Podlaskich znajdujący się dotąd w ołtarzu głównym zawiśnie nad wejściem do kaplicy chrzcielnej. W wykonaniu są już obrazy o tematyce unickiej - św. Jozafata Kuncewicza oraz św. Andrzeja Boboli, które znajdą się obok obrazu Męczenników. Ołtarz boczny zostanie ukończony w pierwszych dniach października. Na 10 października planowana jest konsekracja kościoła. Poświęcenia świątyni dokona ordynariusz siedlecki ks. bp Kazimierz Gurda.

Więcej zdjęć >>> TUTAJ <<<

Anna Wasak   [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Suchodolska
tel. 500 105 909
suchodolska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • ...
  2021-07-29 16:07:21

  arrow

  Mądrości u Arcybiskupa wiele ale i Twoje życzenia "@" duchowny przyjmie.

 • @...
  2021-07-29 10:58:25

  arrow

  oraz obdarzy szczodrze mądrością

 • ...
  2021-07-28 17:36:39

  arrow

  Niech Arcybiskupa Bóg strzeże i wspiera.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Dawne gry i zabawy na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2021-08-04 17:30:59 Kategoria:

„Dawne gry i zabawy” to cykl audycji poświęconych dawnym, nierzadko zapomnianym grom i zabawom, w które bawili się nasi dziadkowie i rodzice. W każdym odcinku...

więcej »


Radzyń Podl.

w lewoWrzesień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

RADZYŃ, 04.09

Narodowe Czytanie 2021 z Miejską Biblioteką Publiczną w Radzyniu Podlaskim

więcej »

RADZYŃ, 04.09 18:00

XXXVIII Dni Karola Lipińskiego

więcej »
5

RADZYŃ, 05.09

„Biała Niedziela” w Radzyniu

więcej »
6 7 8 9 10 11

RADZYŃ, 11.09

Krzesimir Dębski wystąpi w Radzyniu

więcej »
12

RADZYŃ, 12.09

Rekolekcje dla małżeństw, które przeżywają swoje jubileusze małżeńskie

więcej »

RADZYŃ, 12.09 14:00

Gmina Radzyń zaprasza na dożynki

więcej »

RADZYŃ, 12.09 15:00

Kino pod gwiazdami i turniej FIFA 21 na PLAYSTATION 4 w Komarówce Podlaskiej

więcej »
13 14 15 16 17 18 19

PARCZEW, 19.09

Piknik patriotyczny w Sosnowicy

więcej »

SOKOŁÓW, 19.09 15:00

„Prymas Stefan Wyszyński - droga do świętości”

więcej »
20

RADZYŃ, 20.09 18:00

Koncert „Pałac muzyką nie-zwykły” w Radzyniu Podlaskim

więcej »
21 22 23 24 25

RADZYŃ, 25.09 18:00

Lubelska Federacja Bardów znów zawita do Radzynia

więcej »
26
27 28 29 30
foto

Jesteś wysoki i szczupły? Sprawdź, czym się kierować...
2021-09-22 07:18:56 Kategoria:

Dobry sklep z odzieżą dla mężczyzn pozwala na dobranie stylizacji do każdej sylwetki. Jednak czy budowa ciała to jedyny wyznacznik, jakim powinniśmy się kierować przy...

więcej »
foto

5 cech dobrze dopasowanego materaca
2021-09-17 19:36:01 Kategoria:

Dobry sen to podstawa zdrowego samopoczucia i właściwego funkcjonowania człowieka za dnia. Odpowiednie wyspanie może umożliwić dobrze dobrany materac. Jest wiele kwestii,...

więcej »
foto

TOP 5 męskich butów trekkingowych
2021-09-17 19:26:38 Kategoria:

To, że dobrze dobrane buty trekkingowe to podstawa, jeśli planujemy jakiekolwiek wędrówki po górach, nie ulega wątpliwości. Nawet jeśli planujemy amatorskie wyprawy, nie...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody: Dyniobranie z Mordolem Witkiem
2021-09-17 15:45:00 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny zaprasza na ostatni już we wrześniu weekend.

więcej »
foto

Sklep z meblami online - dobry pomysł dla każdego
2021-09-17 09:19:28 Kategoria:

Każdy kto ma własny dom albo mieszkanie dokłada wszelkich starań, by wnętrza tych lokali wyglądały jak najlepiej. Istotną sprawą jest także ich funkcjonalność, bo...

więcej »
foto

Fotopułapki i kamery leśne – jak działają i kiedy...
2021-09-17 08:31:47 Kategoria:

Fotopułapki wykorzystuje się do nagrywania zdarzeń z ukrycia. Używa się ich w miejscach rzadko uczęszczanych, takich jak lasy, łąki czy tereny zielone wokół posesji....

więcej »
foto

Zaszczep się na Mazowszu
2021-09-01 07:08:57 Kategoria:

Do 30 września na terenie województwa mazowieckiego działać będą objazdowe punkty szczepień. Ich celem jest dotarcie do jak największej liczby mieszkańców. Na dziś w...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje