R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Diecezjalny Dzień Sybiraka w Siemiatyczach
2021-09-19 19:48:43 Artykuł czytany 627 razy


- Nikt nie jest sam w cierpieniu - mówił bp drohiczyński Piotr Sawczuk podczas Diecezjalnego Dnia Sybiraka, który uroczyście obchodzono w Siemiatyczach w niedzielę, 19 września, w 82. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę.


Wydarzenie rozpoczęło się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, gdzie zebrały się poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje szkół, firm i instytucji, kapłani, siostry zakonne, mieszkańcy miasta i regionu, Sybiracy, ich rodziny i przyjaciele.

Zgodnie z wieloletnią tradycją część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. Montaż słowno- muzyczny zatytułowano „Pamięć i tożsamość” czerpiąc te słowa z twórczości patrona szkoły. Za poruszającą opowieść o losach Sybiraków dziękował Leszek Różański - prezes Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach. Przy tej okazji zwrócił uwagę na otwarte zaledwie dwa dni wcześniej Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku i zachęcał zarówno młodzież, jak i dorosłych do odwiedzenia tego miejsca.

Zebranych w kościele witał proboszcz parafii ks. Bohdan Sawicki. Mszę św. w intencji Sybiraków i ofiar reżimu stalinowskiego sprawowali - biskup drohiczyński Piotr Sawczuk i diecezjalny duszpasterz Sybiraków ks. Robert Figura. Do modlitwy dołączyli ks. Jerzy Cudny, ks. Józef Grzeszczuk i wikariusze parafii Św. Andrzeja Boboli.

W homilii pasterz diecezji nawiązał do patrona kościoła świętego Andrzeja Boboli, który według tego przekazu poprzez swoje męczeństwo może być orędownikiem prześladowanych na wschodzie Polaków.

Biskup przypomniał historię zesłań, które od setek lat były losem Polaków, podkreślał, że prześladowany był również Kościół. W ekstremalnie trudnych warunkach zesłania szczególnie potrzebna była wiara, która dawała nadzieję i pokazywała, że nikt w cierpieniu nie jest sam – mówił biskup Piotr. Na koniec zachęcał byśmy cenili dar Bożej Opatrzności, wolność, której nie miały poprzednie pokolenia.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod Krzyż Sybiraka Ziemi Siemiatyckiej, gdzie do zgromadzonych zwrócił się burmistrz Siemiatycz, Piotr Siniakowicz dziękując wszystkim, którzy przygotowują Diecezjalny Dzień Sybiraka i tym, którzy biorą w nim udział. Pod Pomnikiem Sybiraków Ziemi Siemiatyckiej złożono kwiaty i zapalono znicze. Wydarzenie uświetniał występ Orkiestry OSP Siemiatycze, na warcie przy pomniku stanęli harcerze.

Uroczystości zorganizowali - burmistrz miasta Siemiatycze, diecezjalny duszpasterz Sybiraków Diecezji Drohiczyńskiej, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach oraz Zarząd Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach.

ZOBACZ ZDJĘCIA

ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rak to nie wyrok! Marsz nadziei w stolicy województwa...
2021-10-11 13:50:41 Kategoria: Wieści Podlaskie

To zachęta do badań profilaktycznych i gest solidarności z chorymi na nowotwory i ich bliskimi. W niedzielę, 10 października, już po raz 14. ulicami Białegostoku...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Śladami Unitów Podlaskich”
2021-09-30 12:20:33 Kategoria:

Od 4 do 8 października na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie emitowany cykl pięciu audycji poświęconych szkołom znajdujących się na terenie diecezji siedleckiej,...

więcej »


foto

NOWA PRZYCHODNIA RODZINNA W GMINIE SIEDLCE
2021-10-05 11:17:05 Kategoria:

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. rozszerzyło ofertę opieki zdrowotnej dla mieszkańców gminy Siedlce oraz regionu. W październiku rozpoczęła działalność...

więcej »

Siemiatycze

w lewoPaźdzernik 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7

SIEMIATYCZE, 07.10

Zaproszenie na promocję pinkasu Ciechanowca

więcej »
8

SIEMIATYCZE, 08.10 17:00

1. urodziny siemiatyckiego basenu

więcej »
9 10
11 12 13 14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.10 17:30

Siemiatycze w hołdzie Janowi Pawłowi II

więcej »
18 19

SIEMIATYCZE, 19.10

Zdzisław Raczyński „Mak na powiekach”

więcej »
20 21 22 23

DROHICZYN, 23.10

Diecezjalny Turniej Siatkówki

więcej »
24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje