– Proces beatyfikacyjny jest już na etapie rzymskim. Cała dokumentacja zebrana na etapie diecezjalnym została przekazana do Kongregacji ds. spraw kanonizacyjnych. Został wyznaczony relator, pod którego kierunkiem przygotowuję tzw. positio, czyli zbiór dokumentów, który ma udowodnić heroiczność cnót sługi bożego biskupa Szelążka i jego żyjącą wśród ludzi sławę świętości – powiedziała Radiu Podlasie s. Hiacynta Augustynowicz, postulator procesu. – Jego misją i przesłaniem było bycie ojcem dla każdego człowieka, szczególnie dla tych pokrzywdzonych, ubogich i cierpiących. Otaczał ich za życia wielką troską. Teraz mam wiele świadectw otrzymanych za jego pośrednictwem łask.
Nad przypomnieniem i nagłośnieniem postaci biskupa Szelążka pracuje również węgrowski samorząd. I to nie od dziś. – To człowiek wielce zasłużony dla Kościoła. Dlatego już w listopadzie ubiegłego roku zorganizowaliśmy uroczystość w bazylice, gdzie ks. Szelążek odprawił mszę prymicyjną po uzyskaniu święceń kapłańskich oraz mszę dziękczynną po uzyskaniu sakry biskupiej. Z kolei dzisiejsza msza o beatyfikację została odprawiona w klasztorze, obok którego mieszkał, który lubił i gdzie przyjął pierwszą komunię świętą. Przy jego rodzinnym domu ufundowaliśmy jako miasto pamiątkową tablicę. Dwa lata temu na tutejszym cmentarzu odnowiono nagrobek jego rodziców i brata, a rok temu poświęcono mu publikację z cyklu „Węgrowianie” – wylicza zastępca burmistrza, Halina Ulińska.
Niedzielnej mszy św. w kościele pw. św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary przewodniczył w imieniu biskupa drohiczyńskiego ks. Zenon Czumaj, a w koncelebrze uczestniczył biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz. Wśród uczestników byli przedstawiciele lokalnego samorządu, a także delegacja Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus, z przełożoną generalną Lucyną Lubińską. Tablicę pamiątkową przy ulicy Kościuszki 37 poświęcił proboszcz tej parafii, ks. Romuald Kosk. Na konferencji w Węgrowskim Ośrodku Kultury życie biskupa Adolfa Szelążka przybliżyli zaproszeni naukowcy: prof. Waldemar Rozynkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, cytowana s. Hiacynta Augustynowicz oraz prof. Leszek Zygier z Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie.
Warto jeszcze dodać, że zgromadzenie terezjanek pisze obszernie o swoim założycielu na stronie https://biskupszelazek.terezjanki.org/. 26 maja, w rocznicę jego święceń kapłańskich, w internecie pojawi się video z modlitwą o jego beatyfikację. Siostry zachęcają nie tylko do tego, by ją obejrzeć, ale by się w nią z sercem włączyć.
GALERIA ZDJĘĆ


AB [ja]