R E K L A M A


KOŚCIÓŁ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wizytacja Biskupa Siedleckiego w Brzostówce
2013-05-07 17:56:21 Artykuł czytany 8876 razy


Uroczysty ingres do kościoła w asyście księży z dekanatu parczewskiego rozpoczął wizytację kanoniczną Biskupa Siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Brzostówce, we wtorek 7 maja. Podczas wizytacji Ksiądz Biskup wygłosił dwie katechezy, homilię, spotkał się z nauczycielami i uczniami w Szkole Podstawowej w Brzostówce, rozmawiał z radą parafialną oraz odwiedził jedną z rodzin.


- Parafia Brzostówka pod wezwaniem św. Apostołów Szymona i Tadeusza, została powołana do istnienia 31 października 1931 r. decyzją Ks. Bpa Henraka Przeździeckiego – mówił podczas przedstawienia parafii jej proboszcz ks. Marek Antonowicz. - Powstała z wiosek: Brzostówka i Wólka Zawieprzycka. Wcześniej te miejscowości należały do parafii Ostrów Lubelski. Faktycznie do roku 1981 parafia istniała tylko na papierze. Pomimo starań wiernych i duszpasterzy z Ostrowa Lubelskiego a także Kurii Diecezjalnej przez pięćdziesiąt lat nie zbudowano świątyni. Początkowo nie można było znaleźć lokalizacji. Lata okupacji hitlerowskiej uniemożliwiły wzniesienie kościoła. Po Drugiej Wojnie Światowej ciągle były stawiane utrudnienia przez władze państwowe, wreszcie gdy zostało wydane pozwolenie na budowę świątyni w latach odwilży, tak samo szybko je cofnięto, a zgromadzone materiały budowlane zostały przejęte przez ówczesną władzę. Dopiero w roku 1980 zaistniały sprzyjające warunki do wznowienia istnienia parafii i budowy kościoła. Tego trudu wraz z tutejszą społecznością parafialną podjął się pierwszy proboszcz ks. Roman Sawczuk. W ciągu dwóch lat świątynia i zaplecze mieszkalne zostało wzniesione. Wznoszenie i upiększanie świątyni oraz organizowanie życia parafialnego wywarło wielki wpływ na życie mieszkańców parafii Brzostówka.


Zobacz galerię w większym rozmiarze


Od 8 lipca 2004 r. decyzją Ks. Bpa Zbigniewa Kiernikowskiego zostałem mianowany proboszczem tutejszej parafii. Życie religijne parafii skupia się wokół kościoła w Brzostówce. Codziennie jest celebrowana Eucharystia w kościele parafialnym. Czas sprawowania liturgii w niedzielę jest tak dostosowany, aby wierni mogli się swobodnie wymieniać i w niej uczestniczyć. Wierni zawsze przed Mszą św. mają okazję skorzystania z sakramentu pokuty. Ponadto w naszej parafii działa wiele wspólnot. Między innymi Koła Żywego Różańca, Legion Maryi, wspólnota ministrantów, lektorów, Zespół Synodalny oraz grupa realizująca program „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Obecnie do sakramentu bierzmowania przygotowuje się 41 kandydatów. W naszej parafii istnieje już od ponad stu lat zespół ludowy „Brzostowiacy”. Grupy te aktywnie uczestniczą w życiu liturgicznym naszej społeczności parafialnej.

Parafia Brzostówka należy do jednej z najmniejszych parafii naszego dekanatu – liczy zaledwie 1100 wiernych. Na terenie parafii nie ma żadnych zakładów pracy. Mieszkańcy parafii znajdują zatrudnienie w większości w gospodarstwach rolnych przez siebie prowadzonych. Wielu rolników przestawia się na uprawy ekologiczne. Mieszkańcy parafii mają wiele zdolności artystycznych. Trudnią się, szczególnie w sezonie zimowym rzemiosłem artystycznym. Wyrabiają palmy i inne ozdoby ze słomy i suszonych kwiatów.
Na terenie parafii w Brzostówce znajduje się jedyna Szkoła Podstawowa oraz jej filia w Wólce Zawieprzyckiej – obecnie pobiera w niej naukę około 100 uczniów. Posługę katechetyczną pełnią Państwo Małgorzata i Adam Krzewscy. Młodzież gimnazjalna i szkół średnich uczy się poza terenem parafii. Większość z nich dojeżdża do szkoły, niektórzy mieszkają na stancji. Możemy się pochwalić kilkoma studentami wyższych uczelni. W parafii Brzostówka zamieszkuje 5 małżeństw w związku niesakramentalnym. Większość mieszkańców parafii ma świątynie w zasięgu wzroku, a odległość miejsca zamieszkania do kościoła nie przekracza 3 km . Frekwencja na Mszy św. niedzielnej przekracza 50% pomimo coraz bardziej podeszłego wieku parafian – 96 wdów i 6 wdowców. O piękno śpiewu troszczy się Pani Małgorzata Smyk. Pomimo istnienia naszej parafii od ponad trzydziestu lat nie dorobiliśmy się organów z prawdziwego zdarzenia.
Jest, na szczęście, niewielka grupa mieszkańców naszej parafii, notorycznie nadużywająca alkoholu. Dlatego podejmujemy wysiłek walki z tym nałogiem. Zapraszamy do naszej wspólnoty parafialnej ze świadectwami Anonimowych Alkoholików. Zdarzają się też kłótnie i brak zgody, co rozbija wspólnotę parafialną i uniemożliwia realizację wielu ambitnych planów w życiu gospodarczym i duchowym parafii.
Od ostatniej wizytacji w 2006 r. podejmowane były różne prace związane z funkcjonowaniem budynków parafialnych. Między innymi zostało wymienione pokrycie tarasu nad schodami do kościoła, została wymieniona aparatura nagłaśniająca kościół, wymieniony płot od strony południowej placu parafialnego, na plebanii zostały założone solary do grzania wody, kominek jako alternatywny sposób ogrzewania, ocieplony strop na plebanii wełną mineralną, założone nowe drzwi na plebanię. Obecnie, na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku, planujemy remont schodów do naszego kościoła. Są już na ten cel zbierane fundusze. Ponadto mieszkańcy parafii dbają o czystość naszej świątyni – jest systematycznie sprzątana przez parafian. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim za troskę o naszą świątynię i plebanię, czy to przez dar materialny, czy duchowy a także pracę. Wszystko to może się dziać dzięki łasce Bożej i ofiarności parafian. Za wszystko niech Pan będzie uwielbiony – mówił ks. Marek Antonowicz.

W katechezie do parafian Ksiądz Biskup przypomniał, co znaczy żyć mocą chrztu i Ewangelii. - Kościół tworzą ludzie ochrzczeni, którzy uwierzyli, że mogą umierać dla siebie i żyć mocą Jezusa Chrystusa. Wskutek kuszenia złego ducha, człowiek zapragnął być całkowicie niezależnym od Boga, wybierając swoje poznanie dobra i zła. Po grzechu, człowiekowi otworzyły się oczy i zobaczył, że jest pozbawiony swojego stanu bycia stworzeniem na obraz Boży. Odtąd nie mógł już realizować w sobie Bożego zamysłu, by być jedno z drugim – nauczał Biskup Siedlecki. – Nasz powrót do Boga może dokonać się tylko przez Jezusa Chrystusa. Dopiero w świetle Ewangelii i tajemnicy paschalnej Chrystusa widzimy, jak daleko odeszliśmy od Boga, jak bardzo jesteśmy oszukani przez grzech. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest oparcie się na mocy Boga, a to oznacza wyzbycie się własnej mocy, własnych racji, własnych pretensji czy uzurpacji dla obrony siebie. Chrześcijanie to ludzie, którzy uwierzyli w Jezusa Chrystusa i Jego mocą uczą się żyć w przebaczeniu – mówił Pasterz Kościoła Siedleckiego.



- Nasza wiara rodzi się ze słuchania i przyjęcia Ewangelii o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Ewangelia to Dobra Nowina, że Bóg kocha człowieka i dla człowieka, dla każdego z nas, dał swego Syna. Stało się to po to, byśmy wolni od siebie, osiągnęli szczęście i błogosławili Boga. Obwieszczanie Dobrej Nowiny to zarazem świadectwo o tym, że jest możliwe tracenie swojego życia, niejako wbrew obecnej w człowieku tendencji ciągłego zyskiwania dla siebie. Tylko ten, kto będzie tracił, pozyska potem wszystko. Jezus przyszedł jako Wcielone Słowo, nie po to, żeby zachować siebie. On stał się Człowiekiem, umarł, zmartwychwstał i przebaczył tym, którzy Go ukrzyżowali. I to On jest dziś dla nas Przewodnikiem; jest Tym, który ukazuje wszystko w innym świetle i wszystkiemu nadaje inny wymiar, bo ma moc wejścia w śmierć i moc życia dzięki Bogu Ojcu – artykułował Biskup Siedlecki.

Po katechezie rozpoczęła się Eucharystia. – Paweł i Sylas zostali wtrąceni do więzienia za głoszenie Dobrej Nowiny – mówił w homilii Ksiądz Biskup. - O północy powstało silne trzęsienie ziemi, tak że zachwiały się fundamenty więzienia, otwarły się wszystkie drzwi i ze wszystkich opadły kajdany. „Gdy strażnik zerwał się ze snu i zobaczył drzwi więzienia otwarte, dobył miecza i chciał się zabić, sądząc, że więźniowie uciekli. Nie czyń sobie nic złego, bo jesteśmy tu wszyscy! - krzyknął Paweł na cały głos”. W ten sposób Dobra Nowina uratowała strażnika więzienia przed samobójczą śmiercią. To jest konkretny przykład jak ci, którzy przyjęli Ewangelię mogą mocą tej Ewangelii ratować innych: „Nie czyń sobie nic złego”. Dobra Nowina zbawia człowieka. Strażnik więzienia zaprosił następnie Apostołów do swego domu, uwierzył on i jego domownicy. Ewangelia również i dzisiaj może zbawiać nasze życie. Potrzeba tylko tych, którzy uwierzą Ewangelii i będą gotowi cierpieć z jej powodu. Jesteśmy wezwani, by iść z Ewangelią w naszą codzienność i świadczyć o mocy Ewangelii. Żyć mocą Ewangelii to tracić siebie i wierzyć, że Pan Bóg ma lepsze plany od naszych. Wspólnota parafialna jest miejscem, gdzie możemy się tego uczyć – nauczał Pasterz Kościoła Siedleckiego.



Ważnym momentem wizytacji było spotkanie Pasterza Diecezji z uczniami i nauczycielami w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzostówce. Dostojnego Gościa powitali uczniowie oraz Małgorzata Krzewska – dyrektor placówki. W pierwszej części spotkania Biskup Siedlecki prowadził z uczniami katechezę dialogowaną, w której wyjaśnił m.in. chrześcijańskie znaczenie kilku imion, a także przypomniał zasady pisowni w zdaniu: „Dałby Bóg, żeby buk przepłynął przez Bug”. W drugiej części, Ksiądz Biskup wygłosił katechezę do nauczycieli na temat wyzwalającej mocy Ewangelii.



Spotkanie z księżmi z dekanatu parczewskiego zakończyło wizytację kanoniczną w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Brzostówce.

ks. Mateusz Czubak

wykop


 

foto

Caritas Diecezji Siedleckiej pomaga obywatelom Ukrainy
2022-07-16 11:54:37 Kategoria: Kościół dla Ukrainy

Rosyjskie wojska od kilku miesięcy prowadzą zmasowane działania wojenne na terenie Ukrainy. Sytuacja ukraińskich rodzin oraz ich życie jest bardzo zagrożone. Tysiące...

więcej »

Liturgia Dnia


foto

Misje Ewangelizacyjne w parafii w Borowiu
2022-11-16 12:20:51 Kategoria: Misje Ewangelizacyjne

Od niedzieli w parafii Trójcy Świętej w Borowiu trwają Jubileuszowe Misje Święte. Nauki misyjne głosi ks. Tomasz Bieliński a wspomaga go wspólnota Szkoły Nowej...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje