R E K L A M A



GARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Na spacer Senatorską. Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina 2021
2021-05-14 08:16:38 Artykuł czytany 135 razy


Brakuje wrzawy i zabawy. Brakuje kolorów, dźwięków i zapachów. Wiele osób z sentymentem wraca pamięcią do tych sześciu edycji Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina, gdzie na jedno niedzielne popołudnie centrum miasta przenosiło się na Koniec. Wspomnienia przeplatają się z oczekiwaniem. Oczekiwanie nie jest jednak pustką.


W tym roku Centrum Sportu i Kultury zaprasza do lektury „Garwolskiego Piania” i na spacer Senatorską, gdzie będzie można obejrzeć dwie wystawy.

- Kiedy w ubiegłym roku przenosiliśmy Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina z Senatorskiej do sieci, mieliśmy nadzieję, że to pierwszy i ostatni raz. Niestety pandemia wciąż krzyżuje nam plany, a obowiązujące ograniczenia uniemożliwiają wielkie spotkanie mieszkańców Garwolina. Mamy nadzieję, że ta przymusowa przerwa sprawi, że już za rok z podwójną radością wszyscy wrócimy na Koniec – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Ponad 5 tysięcy porcji rosołu, cztery kulinarne rekordy, kilkadziesiąt koncertów, setki wystawców, spektakle teatralne, tańce na dechach, mnóstwo wspomnień przy oglądaniu starych zdjęć i rozmów w bramach. Przez 6 lat Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina łączył, integrował, edukował, inspirował i udowadniał, że razem można zdziałać naprawdę wiele.

Od początku celem festiwalu było pokazywanie różnorodności garwolińskiego dziedzictwa kulturowego, przywrócenie tradycji godnego miejsca w kulturze i świadomości powszechnej, włączenia ją w sferę poczucia wspólnoty i tożsamości lokalnej. Festiwal szybko skradł serca mieszkańców i zyskał ogromną popularność, stając się świętem lokalnej wspólnoty. Pretekstem do spotkania i działania.

- Czujemy, że jesteśmy jednością, że możemy coś sobie nawzajem dać, a przez to zyskać jeszcze więcej. Festiwal co roku nas łączy, wzmacnia więzi i miłość do naszej małej ojczyzny. Ogromnie cieszy mnie nie tylko pozytywny odbiór wydarzenia oraz to, że sprawia ono wszystkim nam tak wiele radości, ale przede wszystkim wielkie zaangażowanie mieszkańców w organizację tego festiwalu. To pokazuje, że razem możemy tworzyć piękne rzeczy – podkreśla Marzena Świeczak, burmistrz Garwolina.

Senatorska wpadła w sieć

Siłą napędową Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina są ludzie. Bez względu na to, czy mówimy o edycjach organizowanych na ulicy Senatorskiej czy tej zeszłorocznej organizowanej wyłącznie online – bez oddolnych inicjatyw, bez zaangażowania wielu pasjonatów, twórców, grup i pojedynczych osób, festiwal nie wyglądałby tak jak wygląda.
Ubiegłoroczna edycja pod hasłem „Senatorska ONline” była pełna atrakcji dla każdego. Można było obejrzeć spektakl teatralny Teatru Rękawiczka, wziąć udział w quizie wiedzy o Garwolinie czy retrozabawie fotograficznej. Były kolorowanki dla najmłodszych, gazeta festiwalowa i wspomnieniowy film. A jak festiwal będzie wyglądał w tym roku?

Chodźcie na spacer! Weźcie gazetę!

- Nie możemy wszyscy spotkać się na Senatorskiej, ale chcemy znów poczuć ten wyjątkowy klimat, dlatego przygotowaliśmy w tym roku trzy propozycje, które, mamy nadzieję, sprawią wszystkim wiele radości. W niedzielę zapraszamy na spacer ulicą Senatorską. Będzie tam można obejrzeć dwie plenerowe wystawy, a także otrzymać tegoroczny numer festiwalowej gazety. W tym miejscu chciałabym gorąco podziękować wszystkim tym, którzy zaangażowali się w jej przygotowanie, autorom, osobom, które podzieliły się wspomnieniami i zdjęciami. Jestem przekonany, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie – podkreśla Jarosław Kargol.

Festiwalowy Rocznik Ilustrowany „Garwolskie Pianie” to jeden ze stałych elementów Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina, co roku rozdawany podczas wydarzenia. Tym razem gazeta będzie czekała na przechodniów w jednej z bram na ul. Senatorskiej. W gazecie będzie można przeczytać o garwolińskiej wycinance, Oskarze Kolbergu, związkach Mirona Białoszewskiego z Garwolinem, dawnych tradycjach weselnych, działalności Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 1 Pułku Strzelców Konnych, wspomnienie Zbigniewa Węgrzynka, a także w wywiadzie z Tadeuszem Zalewski, o tym, jak wyglądało życie w dawnym Garwolinie. Nie zabraknie także krzyżówki, festiwalowych zgadywanek nie tylko dla najmłodszych oraz starych zdjęć udostępnionych przez portal Garwolin.org.

W niedzielę na ulicy Senatorskiej będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę fotografii z poprzednich edycji festiwalu. Zdjęcia zostaną zaprezentowane w różnych miejscach. Żeby obejrzeć je wszystkie, trzeba będzie przejść się ulicą od początku festiwalowej drogi, czyli od budynku Urzędu Skarbowego, aż do końca – do miejsca, gdzie stała główna festiwalowa scena. To z pewnością będzie wyjątkowy spacer pełen wspomnień. Na ulicy Senatorskiej zostanie także wyeksponowana wystawa prezentująca postać Oskara Kolberga – polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora. 26 plansz ilustruje okresy życia i jego aktywności twórczej w wielu obszarach jego zainteresowań kulturą ludową – polską i słowiańską. Przedstawia środowisko rodzinne, związki z Przysuchą, lata nauki i młodości w Warszawie, pracę kompozytora i krytyka muzycznego, twórczość naukowo-badawczą w zakresie folklorystyki i etnografii, działalność edytorską, powstanie i realizację programu „Lud”, okres spędzony w Modlnicy – szczególnie sprzyjający owocnym badaniom etnograficznym oraz ostatnie lata życia w Krakowie wykorzystane na intensywną działalność wydawniczą i współpracę Kolberga z najważniejszymi postaciami i instytucjami nauki i kultury polskiej.



Inf. pras.

WJ/Garwolin/DW

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Garwolin

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje