R E K L A M A



ŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wystawa „Żołnierze Oddziału „Zenona” 34, Pułku Piechoty AK” w Senacie /ZDJĘCIA/
2016-09-23 18:32:44 Artykuł czytany 4592 razy


21 września w Senacie otwarto wystawę „Żołnierze Oddziału „Zenona” 34, Pułku Piechoty AK”. Witając przybyłych gości wicemarszałek Maria Koc, która była inicjatorem otwarcia wystawy w Senacie, podkreśliła wciąż żywą na Podlasiu pamięć o bohaterskich żołnierzach oddziału mjr. Stefana Wyrzykowskiego „Zenona”.




Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze



Wyrazem tej pamięci jest także wystawa przygotowana przez Muzeum Historii i Tradycji Waldemara Kosieradzkiego w Łosicach - Dziękuję Waldemarowi Kosieradzkiemu oraz wszystkim osobom które przyczyniły się do powstania tej wystawy. Dziękuję wszystkim gościom, którzy uczestniczą w otwarciu wystawy, szczególnie członkom rodzin żołnierzy „Zenona” – powiedziała wicemarszałek Senatu  Maria Koc

W uroczystości udział wzięli m.in. parlamentarzyści, żołnierze „Zenona” – mjr Tadeusz Sobieszczak ps. „Dudek” i kpt Ryszard Zaremba ps. „Sawa”, rodziny członków tego bohaterskiego oddziału Armii Krajowej na Podlasiu, m.in. senator Jerzy Fedorowicz, syn sanitariuszki Aliny Fedorowicz ps. „Marta”, Barbara Wachowicz, pisarka związana z Podlasiem, gen. Paweł Nasiłowski.

Otwierając wystawę marszałek Stanisław Karczewski powiedział, że tak liczna obecność w Senacie świadczy o tym, że wystawa jest niezwykle potrzebna. Przypomina bowiem bohaterów, którzy walczyli o to, byśmy mogli żyć w wolnej i demokratycznej Polsce. „Jeszcze nie tak dawno o Żołnierzach Wyklętych, o żołnierzach AK, o żołnierzach tych, którzy walczyli i oddawali życie za nas, za Polaków, mówiono, że to byli bandyci. Bardzo cieszę się, że w wyniku państwa decyzji, w wyniku głosu suwerena, tych ludzi, którzy tak nazywali naszych bohaterów, już ani w Sejmie, ani w Senacie nie ma” – mówił marszałek Stanisław Karczewski. Marszałek przypomniał, że wrzesień to czas rocznic dramatycznych wydarzeń spowodowanych przez 2 totalitaryzmy XX w., które chciały wymazać Polskę z mapy Europy. Ale trwamy i jesteśmy dumnym narodem . Dlatego musimy spłacić dług wdzięczności bohaterskim żołnierzom, którzy o to walczyli i oddawali życie za ojczyznę.

Marszałek Senatu uhonorował Orłami Senackimi mjr Tadeusza Sobieszczaka i kapitana Ryszarda Zarembę. Przemawiając w imieniu żołnierzy „Zenona”, mjr Tadeusz Sobieszczak ps. „Dudek” dziękował obecnym władzom za odwagę w przywracaniu prawdy o naszej historii. Wyraził przekonanie, że żyjemy w wolnej Polsce.

Podczas uroczystości Waldemar Kosieradzki, który jest właścicielem wystawy podziękował za umożliwienie zaprezentowania jej w Senacie. Wręczył medale pamiątkowe z wizerunkiem „I Komendanta Rejonu II ZWZ Obwodu Biała Podlaska Ppor. Mikołaja Patejuka”, marszałkowi Stanisławowi Karczewskiemu i senatorowi Jerzemu Federowiczowi oraz dyplom – podziękowanie wicemarszałek Marii Koc za pomoc w organizacji wystawy.

Zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk dokonał prezentacji zgromadzonych materiałów na wystawie. Na ekspozycję składa się 128 zdjęć ukazujących żołnierzy oddziału, a także fotografii archiwalnych z lat II wojny światowej. Wystawa przybliża historię oddziału partyzanckiego, działającego podczas okupacji niemieckiej na Podlasiu, dowodzonego przez majora Stefana Wyrzykowskiego ps. „Zenon”.

Mjr Stefan Wyrzykowski to żołnierz legenda. Był dowódcą grupy Kedywu Inspektoratu „Północ”, a następnie komendantem Oddziału Partyzanckiego 34. Pułku Piechoty AK na Podlasiu. W powojennej Polsce represjonowany podobnie jak jego żołnierze, skazany na więzienie. W peerelowskiej historiografii został zupełnie przemilczany.

Oddział „Zenona”  pełnił ochronę radiostacji nadawczo-odbiorczej Komendy Głównej AK, oznaczonej kryptonimem R-31, zapewniającej łączność KG AK z rządem polskim w Londynie i obsługiwanej przez cichociemnego Stanisława Kujawińskiego „Żonkila”. Wsławił się  m.in. bitwą pod Wygodą, Jeziorami, osłoną akcji wydobycia z Bugu w okolicy Sarnak i wywiezienia z Podlasia niemieckiego pocisku V2, a także udziałem w bitwach w akcji „Burza”.

Na zakończenie, w Sali Senatu im. Władysława Raczkiewicza odbyło się spotkanie parlamentarzystów z uczestnikami wystawy. 


Tekst i foto: Tadeusz Nieścioruk
DK [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • AK
    2016-09-28 22:59:15

    arrow

    Proszę nie przesadzać z rolą oddziału Zenona w osłonie akcji V2. To były przypadkowo prowokowane potyczki. Po wojnie oddział "przykleił się" do nośnej historii, tym łatwiej, że żołnierze podziemia, którzy faktycznie uczestniczyli w akcji byli całkowicie wyklęci, na czele z W. Łukasiukiem.

  • Małgorzata
    2016-09-26 12:51:20

    arrow

    Wielka szkoda,że nikt nie pamięta o ofiarach mordu,dokonanego na mieszkańcach Chotycz.Gdy sławny d-ca bawił się [czyt.popijał] z pamem ,w dworku,w Toporowie.O "akcjach",po wyuzwoleniu też należy pamiętać,m.in.mordowaniu milicjantów i rolników którzy przyjęli ziemię z parcelacji majątków ziemskich.

  • Piter
    2016-09-24 16:09:23

    arrow

    Wielka szkoda, że autor artykułu nie wspomniał postaci kpt. Stefana Lemieszka "Narbutta", "Alfa", o którym przypominano podczas uroczystości. Kpt. "Alf", kwatermistrz Oddziału "Zenona", oficer broni Komendy AK Obwodu Biała Podlaska, został 2 września 1945 roku Prezesem Spółdzielni "Zorza" - czyli komendantem WiN Obwodu Łuków. Przez 70 lat nikt w Łukowie o tym nie pamiętał. Łuków również zapomniał o rocznicy rozbicia PUBP na 11-go Listopada, podczas którego, żołnierze, pod dowództwem Juliana Woch "Białego" uwolnili 27 więźniów bezpieki.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łosice

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje