R E K L A M A



ŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Mieszkańcy Chlebczyna nie chcą kurnika
2016-10-27 11:08:22 Artykuł czytany 5551 razy


We wsi Chlebczyn, położonej tuż obok Sarnak, ma powstać kurnik na 48 tys. sztuk kurczaka wybiegowego. Mieszkańcy nie chcą takiego sąsiedztwa, dlatego zorganizowali protest. Zebrali już około 170 podpisów pod skierowaną do wójta gminy Sarnaki petycją o wydanie negatywnej decyzji środowiskowej w tej sprawie. Akcja zbierania podpisów trwa nadal, także wśród mieszkańców sąsiednich miejscowości.


25 października w świetlicy OSP w Chlebczynie odbyło się spotkanie mieszkańców z inwestorem oraz wójtem i radnymi gminy Sarnaki.  W trakcie spotkania inwestor, Krzysztof Malinowski zapewniał, że sąsiedztwo fermy nie będzie uciążliwe, ponieważ będzie to chów ekologiczny. Drób będzie karmiony zgodnie z wymogami dotyczącymi tego typu hodowli, czyli paszami pochodzenia roślinnego, a nie zwierzęcego.   Inwestując brałem pod uwagę dobro mieszkańców i tym się sugerowałem wybierając ten kierunek działania – mówił Krzysztof Malinowski.

Zapewnia również, że nie zwiększy produkcji, ponieważ nie pozwala mu na to ograniczona powierzchnia działki. Nie zamierza również rozwijać swoich działań w innym miejscu, bo w Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy Sarnaki brakuje miejsc na tego typu inwestycje.  Mieszkańcy nie wierzą tym zapewnieniom. Obawiają się przede wszystkim uciążliwości zapachowych.

Dotychczas w tych okolicach nie było podobnych inwestycji. Malownicze położenie wsi i bogata przyroda zachęciły rodzinę Hornowskich z Łosic do osiedlenia się właśnie w Chlebczynie. Aktualnie trwa budowa ich domu. Jak zgodnie podkreślają, z Łosic wyprowadzili się między innymi ze względu na okalające miasto kurniki.

– Wraz z żoną rozpoczęliśmy budowę domu na kolonii Chlebczyna,ponieważ w Łosicach jesteśmy wkoło obstawieni kurnikami. Jest to uciążliwe z powodu fetoru. Zwłaszcza latem i przy deszczowej pogodzie daje się to we znaki. Kurniki są oddalone kilka kilometrów od Łosic, a fetor jest i tak nie do wytrzymania – podkreśla Cezary Hornowski.

Miejscowy sadownik Marcin Matejczuk zaznacza, że sąsiedztwo kurnika będzie szkodzić produkcji jabłek deserowych.

 – Sąsiedztwo kurnika negatywnie wpłynie na sady. Na terenie, w którym jest planowana inwestycja znajduje się około 50 ha sadów. Produkują przeważnie jabłko deserowe. Jabłko jest owocem bardzo chłonącym wszelkie zapachy, więc nie oszukujmy się, jabłka które teraz wysyłamy jako deserowe będą zwykłym towarem przemysłowym. Straty mogą wynosić setki tysięcy, a może nawet miliony złotych – martwi się sadownik.

Podczas spotkania mieszkańcy wyrażali również obawy dotyczące pogorszenia stanu zdrowia, przede wszystkim alergii. Zanieczyszczenia terenu i sąsiadującej z działką rzeczki oraz spadku cen nieruchomości. Mieszkańcy boją się również, że po powstaniu jednego kurnika będą budowane kolejne.

Mieszkańcy zwrócili również uwagę na turystyczny charakter gminy Sarnaki. Tuż obok działki, gdzie planowana jest inwestycja, działa gospodarstwo agroturystyczne. Za ledwie kilka kilometrów dalej jest tłocznia soków i sklep z produktami regionalnymi, produkcja szparagów oraz wiele nieruchomości użytkowanych wyłącznie w celach wypoczynkowych.

Krzysztof Malinowski zapewniał, że jego biznes wpisuje się w charakter terenu i nie odbierze mu wymienionych walorów. Cały czas przypominał, że produkcja kurczaków w jego gospodarstwie będzie miała charakter ekologiczny.

Dyskusji przysłuchiwał się wójt gminy Sarnaki Andrzej Lipka. Wkrótce będzie zobowiązany do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która może otworzyć lub zamknąć drogę inwestora do dalszej realizacji działań. Na razie nie ma jeszcze terminu wydania decyzji, ponieważ postępowanie jest zawieszone z powodu konieczności ustalenia stron.

- Wątpię, żeby dzisiaj któraś ze stron była w stanie przekonać drugą. Postępowanie jest na dzisiaj zawieszone. To może potrwać. Mamy czas aby zapoznać się z tym tematem. Po odwieszeniu postępowania będą konsultacje społeczne będziemy się spotykać i rozmawiać – powiedział wójt.

Włodarz jednocześnie zapewnił, że gmina Sarnaki rozpocznie w przyszłym roku procedurę zmiany Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Obecnie obowiązujący plan jest z roku 2003 i nie odpowiada współczesnym realiom. Procedura jest jednak kosztowna i potrwa co najmniej kilkanaście miesięcy.

Obecnie wszystko wskazuje na to, że każda ze stron będzie walczyć o swoje. Inwestor będzie dążył do budowy kurnika, bo poczynione dotychczas starania wiązały się już z dużymi kosztami. Poinformował, że ewentualną negatywną decyzję wójta zaskarży w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, bo w świetle prawa nic nie stoi na przeszkodzie, aby mógł dalej realizować swoje plany. Mieszkańcy również zapowiadają, że będą walczyć o to, aby uniknąć sąsiedztwa kurnika.



Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


DK/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • kasjan
    2016-11-06 22:17:45

    arrow

    popieram protesty.

  • Maja
    2016-10-28 12:01:18

    arrow

    Zalesie w Gminie Łuków - Kurniki rozbudowują bez problemów a syf taki, że nie można z dzieckiem przejść na spacer do lasu. Rezerwat Jata, ładna okolica a smród niszczy wszystkie ekologiczne wartości.

  • Magda06
    2016-10-27 19:13:38

    arrow

    Moja propozycja to nagłośnienie tego tematu wlasnie w kręgach ekologicznych. Albo szukać pomocy dalej. Popieram protest a pan gospodarz niec rozbudue swoje podwórko i tam niech dalej rozkręca swój"ekologiczny" biznes.

  • xxx
    2016-10-27 19:05:50

    arrow

    Dziwne byłoby, gdyby sarnaccy urzędnicy wyrazili zgodę na budowę kurnika, skoro zgody takiej nie było na budowę biogazowni. I tu i tu chodzi o zapachy nieprzyjemne dla otoczenia. Jeżeli mieszkańcy sąsiadujących z Chlebczynem miejscowości również mogą podpisać się pod pettxją, to mam tylko jedno pytanie: gdzie, bo cjętnie to zrobię!

  • xy
    2016-10-27 18:55:15

    arrow

    przyjedżcie ludzie do popław lub łuzek co tam się wyprawia i jak wspaniale pachnie nie dajcie się zwieść,a że ktoś chce zostać biznesmenem waszym kosztem.myślę że ten biznes szybko pie...e i po krzyżu będzie was całował że nie wszedł w to g...no tylko bank będzie miał na karku.co za biznes jest z chlewni chyba niektórzy już się przekonali

  • edzio
    2016-10-27 12:17:30

    arrow

    Mają rację. Na kurniki, wytwórnie kostki pieczarkarskiej czy chlewnie powinien być przepis, że można je budować co najmniej 10 km od siedlisk ludzkich. Przecież jak otoczą okolicę kurnikami i chlewniami, to raz jeden będzie czyścił kurnik, raz drugi, raz chlewnię i prania, to przez miesiące nie będzie można wywiesić nie wspominając o otwartych oknach. Smród jest tak intensywny, że nie ma czym oddychać. Proszę zapytać mieszkańców Mszanny jaki mają komfort przy wytwórni podłoża pieczarkarskiego, która jest zlokalizowana ok. 2 km od wsi. W Łosicach nawet czuć świetnie i tę fabryczkę i kurniki (ok 4 km).
    Nie mam nic przeciwko tej produkcji, prowadźcie ją sobie, ale MNIE w to nie MIESZAJCIE. Guzik mnie obchodzi jak to zrobicie, ale macie zapach zatrzymać u siebie, a nie wysyłać go na moje podwórko. Domy były pobudowane o wiele wcześniej niż kurniki i to one powinny się dostosować z lokalizacją do sytuacji, a nie odwrotnie. Przemysł przy domach - proszę bardzo, ale nie tak uciążliwy. Za plan zagospodarowania przestrzennego w wersji dopuszczającej lokalizację działalności uciążliwej przy siedzibach ludzkich, to rajcy miejscy, czy gminni, powinni odpowiedzieć materialnie.

  • sąsiad
    2016-10-27 11:42:34

    arrow

    Kurniki, wiatraki co jeszcze, gonić do lasu na dziki blisko granicy wystarczy nam tego.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łosice

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje