R E K L A M A



ŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łuków: Czy radni zgodzą się na uczczenie pamięci ks. Jezierskiego?
2020-09-24 08:30:45 Artykuł czytany 328 razy


24 września w Łukowie odbędą się obrady sesji Rady Miasta. W porządku obrad znalazł się m.in. projekt uchwały dotyczący uczczenia pamięci księdza Franciszka Salezego Jezierskiego, zwanego Wulkanem Gromów Kuźnicy Kołłątajowskiej. To, jaką formę przyjmie uczczenie urodzonego w Gołąbkach uczestnika obrad Sejmu Czteroletniego, ma zapaść po podjęciu uchwały.


Kim był ks.  Franciszek Salezy Jezierski? Odpowiedź na to pytanie daje prof. dr hab. Anna Grześkowiak-Krwawicz, Kierownik Pracowni Literatury Oświecenia z Instytutu Badań Literackich PAN. Jak czytamy w przygotowanej przez profesor informacji, ks. Franciszek Salezy Jezierski (1740 – 1791) to jedna z najważniejszych, a zarazem najciekawszych postaci polskiego oświecenia. Szczególnie zasłużył się w okresie Sejmu Czteroletniego (1788 – 1792) jako przyjaciel i współpracownik Hugona Kołłątaja. Był autorem dzieł historycznych, powieści satyrycznej, a przede wszystkim rozpraw politycznych z najsłynniejszym Katechizmem o tajemnicach rządu polskiego. Dziełko to już w roku swego ukazania się drukiem miało 5 wydań i słusznie uchodziło za najostrzejszy, a zarazem najlepiej skreślony opis kryzysu Rzeczypospolitej.

Jezierski,podobnie jak stronnictwo, z którym był związany, walczył o mogącą uratować niepodległość państwa reformę polityczną, ale przede wszystkim upominał się o prawa stanów nieuprzywilejowanych – chłopów i mieszczan,  niesłychanie zjadliwie atakując uprzywilejowaną pozycję szlachty. Tak jak w kończącym Katechizm gorzkim Wyznaniu rządu polskiego: „Wierzę i wyznaję wolność stanu szlacheckiego w Polszcze, stworzycielkę nierządu, ucisku, ohydy, która wyzuła chłopów z prawa człowieka, a mieszczan z prawa obywatela…” Podobnie jak Kołłątaj i Staszic, ale jeszcze bardziej zdecydowanie wskazywał na związek wolności narodowej z reformami społecznymi i politycznymi. Jego wypowiedzi są nie tylko bardziej zdecydowane w tonie, ale też dowcipniejsze. Potrafił w krótkiej broszurze pokazać to, na co innym potrzebne były cale tomy. Był bowiem Jezierski mistrzem pióra, a wirtuozem  paradoksu i zjadliwej ironii. Najlepiej widać to w wydanym już pośmiertnie jego niedokończonym dziełku „Niektóre wyrazy porządkiem abecadła zebrane i stosownymi do rzeczy uwagami objaśnione” (W. 1791, 2. wyd. W. 1792), przewrotnej encyklopedii, w której swobodne rozważania  autora na różne tematy ujęte są w ramy haseł słownikowych.

Warto może zacytować fragmenty dwóch z nich, wciąż jak się wydaje aktualnych: „Trzeźwość – wyraz własny polskiego języka, ale jeszcze nie nazbyt własny polskiemu narodowi” oraz z hasła „Autorowie” „są książki drukowane bez imienia piszących i są dziełami prawdy, są znowu dzieła podpisane imieniem piszących, w których nie we wszystkim przebywa prawda; owóż prawda może się obyć bez autorów i autor może się obejść bez prawdy.” I pomyśleć, że ksiądz Franciszek nie znał internetu. Jak podkreśla pani profesor, ksiądz kanonik Jezierskim to jedna z najważniejszych, a zarazem najciekawszych postaci polskiej literatury czasów.

Pomysł na uczczenie pamięci pochodzącego z Gołąbek pisarza okresu Oświecenia, przyszedł do Łukowa z Warszawy. Wyszedł z nim Paweł Jezierski, twórca strony internetowej oraz autor artykułów prasowych o księdzu Jezierskim. W ubiegłym roku przysłał pismo m.in. do radnych. Sprawą zajął się radny Arkadiusz Pogonowski. I jak nam mówił już w styczniu, przygotował projekt uchwały w sprawie upamiętnienia postaci księdza kanonika. Gdyby nie ogłoszenie stanu epidemii zapewne ten temat pojawiłby się już wcześniej. Teraz powraca. Dziś na sesji radni mają podjąć w tej sprawie stosowną uchwałę.

Paweł Jezierski i radny Arkadiusz Pogonowski stoją na stanowisku, że najlepszą formą na uczczenie księdza kanonika Franciszka Salezego Jezierskiego będzie pamiątkowa tablica. Chcieliby, aby została ona umieszczona na froncie kościoła Przemieniania Pańskiego. O tym, czy tak się stanie dowiemy się po tym, jak podjęta zostanie uchwała.

Informacje o księdzu Franciszku Salezym Jezierskim można znaleźć tutaj: www.kanonik-jezierski.pl


AKup [MSz]


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Do złośliwca pospolitego albo dobrego alternastywnie......
    2020-09-30 16:48:51

    arrow

    ..... więcej zrobiłem niżli ty matołku. Moi uczniowie zakładają rodziny , pracują , żyją w Polsce i jej historię znają i mają o niej świadomość. Kilku historyków też chodziło na moje lekcje. W ciszy , w spokoju , rzetelnie i uczciwie. Nie każda kura która nadmiernie gdacze znosi złote jaja. Ty masz parcie na szkło i stołkowiczem wrednym jesteś a wspomniane zer to ty , moralne dno i dwa metry antypolskiego mułu.

  • uffff....
    2020-09-25 08:21:35

    arrow

    .....Zgodzili się

  • @jendriu
    2020-09-25 07:08:21

    arrow

    A Ty co zrobiłeś dla uczczenia ks. Jezierskiego, co zrobiłeś by pamięć o bohaterach Ziemi Łukowskiej przetrwała? Pytań jest więcej, odpowiedź jedna: zero, nic.

  • Aruchna nie mieszaj...
    2020-09-24 17:18:02

    arrow

    ... wulkan Kużnicy upamiętni rondo na Radzyńskiej. Nie wwalternatywniaj się. Na frontonie parafii to przyczep , że w budynku plebanii była katownia UBowska . Nie wierzysz to spytaj kolegów z resortu oczywiście.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje