R E K L A M A



MIŃSK MAZ.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Zaskakujące wyniki badań archeologicznych przy rondzie Dziąga w Mińsku Mazowieckim
2017-01-19 17:23:43 Artykuł czytany 602 razy


Zakończone zostały badania archeologiczne przy Rondzie Dziąga w Mińsku Mazowieckim. Archeolodzy odkryli, zadokumentowali i wyeksplorowali ponad 100 pochówków szkieletowych oraz zabytki i sprzęty codziennego użytku.


Badania miały charakter ratunkowy i prowadzone były przed rozpoczęciem w tym miejscu prac budowlanych związanych z częściowym remontem i przebudową ulic: Kościelnej, Przemysłowej i Budowlanej oraz ronda im. ks. Józefa Dziąga.

Decyzję o konieczności przeprowadzenia badań wyprzedzających inwestycję budowlaną podjął Wojewódzki Konserwator Zabytków z Delegaturą w Siedlcach. W czasie badań odkryto ponad 100 pochówków szkieletowych. Po szczegółowej analizie antropologicznej,  szczątki zostały powtórnie pochowane na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim.

W pogrzebie, który odbył się 28 grudnia 2016 r. uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Mińskiego wraz ze Starostą Mińskim Antonim Janem Tarczyńskim i dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych Andrzejem Solonkiem oraz przedstawiciel siedleckiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Szymon Lenarczyk. Mszę świętą w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny celebrował ks. Eugeniusz Lewandowski.

Kilka lat wcześniej w miejscu bieżącej inwestycji prowadzono inne prace remontowe. W wykopie budowlanym natrafiono na kilkanaście pochówków szkieletowych (grobów). Znaleziska zostały zadokumentowane i wyeksplorowane przez archeologów. Wiadomo było zatem, że na obszarze planowanej inwestycji można spodziewać się kolejnych pochówków, a być może także innych obiektów archeologicznych.

Miejscu temu (okolicom ronda Dziąga) towarzyszy wiele niezwykle interesujących legend. Według jednej z nich miał tu stać drewniany kościół spalony podczas potopu szwedzkiego. Według tradycji ustnej, na miejscu zniszczonego kościoła, dla jego upamiętnienia, postawiono pod koniec XVIII wieku murowaną kapliczkę słupową. Kapliczka ta, w nieco zmienionej formie, stoi do dziś.
Legendy te nie mają potwierdzenia w źródłach historycznych. Podczas badań archeologicznych nie natrafiono na fundamenty domniemanego kościoła ani na ślady spalenizny, które mogłyby potwierdzać historię o pożarze kościoła. Natrafiono natomiast na ceglany fundament wspomnianej już kapliczki, która obecnie stoi kilkanaście metrów dalej. Niemal cały obszar przeznaczony pod badania, okazał się być cmentarzyskiem, znaleziono na nim funkcjonujący niegdyś cmentarz.

Archeolodzy odkryli, zadokumentowali i wyeksplorowali ponad 100 pochówków szkieletowych. Większość stanowiła pojedyncze groby (jamy grobowe), w kilku przypadkach zachowały się ślady drewnianych trumien. Kilka grobów można określić jako zbiorowe, a więc spoczywały w nich szczątki kilku lub nawet kilkunastu osób. Wiele grobów było częściowo zniszczonych lub naruszonych.

Na stanowisku odkryto również w niewielkiej ilości zabytki, m.in. fragmenty naczyń ceramicznych, fragmenty naczyń szklanych, przedmioty metalowe (głównie gwoździe, prawdopodobnie od trumien, a także jedną sprzączkę od pasa i ostrze noża(?). Znaleziono także kilka monet, w tym jedną najstarszą- pochodzącą z 1621(?) roku monetę Zygmunta III Wazy.  Znaleziska te wstępnie sugerują okres funkcjonowania cmentarza na XVII-XVIII wiek. Wszystkie zabytki są obecnie konserwowane i opracowywane.

Badania terenowe zakończono we wrześniu 2016. Szczegółowe opracowanie i analiza zabytków archeologicznych zajmie zapewne kilkanaście miesięcy.

EJ/ powiatminski.pl

DJ

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Mińsk Maz.

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje