R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

IX Siedlecki Jarmark św. Stanisława /zapowiedź/
2016-05-05 16:33:00 Artykuł czytany 9215 razy


W dniach 6 i 7 maja na Placu gen. Władysława Sikorskiego, ul. Kilińskiego i ul. Pułaskiego w Siedlcach, pod honorowym patronatem Biskupa Siedleckiego i Prezydenta Miasta Siedlce, odbędzie się IX Jarmark św. Stanisława.


IX Siedlecki Jarmark Św. Stanisława to impreza o charakterze targowo-wystawienniczym, wychodząca naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom lokalnych twórców i rzemieślników, posiadających bogaty dorobek kulturowy, nieeksponowany dotychczas na ponadlokalnym poziomie. Co roku znacząco zwiększa się liczba chętnych do prezentacji ginących zawodów rzemieślniczych. Siedlecki Jarmark stał się dla wielu szansą do szerokiej promocji regionalnych produktów i tradycyjnych dla regionu potraw. Jesteśmy przekonani, że Jarmark zjednoczy jeszcze bardziej mieszkańców miasta Siedlce i przyległych miejscowości, stwarzając okazję do dzielenia się bogactwem tradycji i kultury, a także zdecydowanie wzmocni walory turystyczne regionu.


Wydarzenie to nawiązuje w swej formie i treści do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych. Tak jak wówczas, niewątpliwie stanie się atrakcją dla turystów i mieszkańców, łącząc handlowy kiermasz z bogatym programem imprez kulturalnych.



Dwudniowym targom towarzyszyć będą prezentacje artystyczne jedynego zawodowego kataryniarza w kraju - Kataryniarza Warszawskiego - pomysłodawcy i sprawcy cyklu „Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy” w Polsce, biorącego udział w największych Festiwalach Kataryniarzy i Artystów Ulicznych w Europie.



Kolejną atrakcją Jarmarku niewątpliwie będą bezpłatne Warsztaty Garncarskie, podczas których każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił na kole garncarskim, zgłębiając tajniki wiedzy o tej sztuce ludowej.

Ponadto, już tradycyjnie, pierwszego dnia Jarmarku w piątek, odbędą się Targi Edukacyjne siedleckich placówek oświatowych, podczas których gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne będą miały możliwość zaprezentować się z najlepszej strony, aby zachęcić młodzież do wyboru właśnie ich placówki.

 Tegorocznej edycji Jarmarku towarzyszyć będzie również Święto Mleka organizowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską. W programie przewidzianych jest  wiele atrakcji, gier, konkursów, quizów, tak dla dzieci jak i dorosłych. Między innymi: spektakle  teatralne, występy klauna z możliwością zrobienia sobie fotografii, malowanie buziek dzieciom, śpiewanie piosenek w wykonaniu zawodowych aktorów musicalowych, pokaz baniek mydlanych, możliwość zrobienia zdjęć na  greenboxie oraz sprawdzanie swoich umiejętności podczas dojenia „krowy”.

Nadleśnictwo Siedlce zaprasza na Regionalne Święto Lasu - do odwiedzenia stoisk edukacyjnych Lasów Państwowych, na interaktywną wystawę edukacyjną, ścieżkę zmysłów, do drewnianego domku oraz do wzięcia udziału w zawodach w piłowaniu drewna.

Również 6 maja będziemy mieli okazję do świetnej zabawy kulinarnej. IV Kulinariada ma szansę stać się świętem smakoszy i miłośników gotowania. Może w niej wziąć udział każdy, kto ma smykałkę do kucharzenia. Wystarczy przygotować potrawę wykorzystując najprostsze i niedrogie produkty, charakterystyczne dla naszego regionu: ziemniaki, mąkę, twarogi, jajka.

Tego dnia zaplanowane są również organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Kelnerów Polskich Siedleckie Mistrzostwa Kelnerów. Serwis wina i obsługa gości – między innymi w takich kategoriach rywalizować będą uczestnicy, którzy w przyszłości widzą siebie w zawodzie kelnera.

W sobotę 7 maja części targowo wystawienniczej towarzyszyć będą występy na scenie folkowej z udziałem regionalnych zespołów i kapeli ludowych. Prezentacje artystyczne na scenie folkowej rozpoczniemy od koncertu Polonijnego Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Karolinka” z Brześcia. Zespół powstał w 1991 roku z inicjatywy zagorzałych entuzjastów polskiej kultury i folkloru – małżeństwa Walentyny i Jana Trzeciaków, absolwentów Studium Instruktorów Polonijnych Zespołów Artystycznych w Lublinie. Działa pod patronatem Konsulatu Generalnego RP i może realizować piękną misję krzewienia kultury dzięki licznym bezinteresownym ofiarodawcom z Polski, jak również rodziców i uczestników, którzy wspomagają go materialnie i finansowo. W repertuarze zespołu „Karolinka” folklor regionów Polski oraz Polesia i Podlasia, a także tańce narodowe.


Następnie wystąpi Kapela i ZPiT „Sokołowianie” działające przy Sokołowskim Ośrodku Kultury. W repertuarze Kapeli znajdują się piosenki podlaskie, kurpiowskie, warszawskie, lubelskie, krakowskie, rzeszowskie oraz tzw. przygodne jak np. „Plon niesiemy plon” czy „Słoneczko nad zachodem”. Rolą solistów jest śpiew pieśni między suitami z towarzyszeniem kapeli. Są to pieśni takie jak m. in. „Stoi grusza w polu”, „Na rzeszowskim rynku”, „Dwa serduszka”, „Matulu moja”, „Pod Siedlcami”.

 Kolejnym zespołem, który zaprezentuje się na siedleckiej scenie będzie Kapela Siedlecka pod dyr. Władysława Matejki, która została reaktywowana po latach. Zaprezentuje program przygotowany specjalnie na święto miasta.

Tego dnia zaprezentuje się również Kapela i ZPiT Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz. Zespół składa się z 3 grup wiekowych: grupa podstawowa - licealiści i studenci; grupa młodsza - uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów; grupa dziecięca. „Chodowiacy” wielokrotnie odbyli tournée artystyczne po Francji, Białorusi, Ukrainie, Serbii, Węgrzech, Turcji, Włoszech, Bułgarii, Słowacji, Niemczech i Rosji. Pięć razy występowali przed Jego Świątobliwością Janem Pawłem II w Watykanie i Castell Gandolfo. W 1998 roku zespołowi nadano imię Alicji Siwkiewicz - założycielki i wieloletniego kierownika.

„Chodowiacy” są laureatami wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich. W swoim repertuarze posiadają tańce narodowe: poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka, mazura; suitę podlaską, lubelską, rzeszowską, biłgorajską, kujawską, kurpiowską, kaszubską, żywiecką oraz tańce słowackie i ukraińskie. Program przeplatany jest piosenkami z regionów, a całości towarzyszy kapela.

Na finał wystąpi Kapela Podwórkowa „Klawa Ferajna”, która zaprezentuje własne utwory oraz piosenki ze Lwowa i starej Warszawy. W maju 2015 r. Kapela „Klawa Ferajna” po raz pierwszy wzięła udział w 36. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego w Przemyślu. Zajęła w nim I miejsce zdobywając Grand Prix Festiwalu. Pokonała 14 kapel z całej Polski.

Patronat medialny nad imprezą pełnią m.in.:

Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl

Program IX Siedleckiego Jarmarku św. Stanisława:

6 maja (piątek)

10:00 – 18:00

Prezentacje Targowe, Targi Edukacyjne siedleckich placówek oświatowych

Prezentacje Kataryniarza Warszawskiego

Warsztaty garncarstwa artystycznego i pokazy kowalstwa artystycznego

Miasteczko Rozrywki dla dzieci

10:00 – 18:00

Święto Mleka

Akcja promocyjna Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Siedlcach

W programie: spektakle teatralne, greenbox, występy klauna, malowanie buziek, gry, konkursy, quizy

Plac gen. Wł. Sikorskiego

10:00 – 18:00

Regionalne Święto Lasu

Stoiska edukacyjne Lasów Państwowych, interaktywna wystawa edukacyjna, ścieżka zmysłów, drewniany domek, zawody w piłowaniu drewna

Skwer przy pomnika Jana Pawła II przy ul. Kilińskiego

11:00

Uroczyste otwarcie IX Siedleckiego Jarmarku św. Stanisława

11:30

Prezentacje artystyczne siedleckich placówek oświatowych w ramach Targów Edukacyjnych
Scena folkowa, Plac gen. Wł. Sikorskiego

12:00

Siedleckie Mistrzostwa Kelnerów

Konkurencje: próba zręczności, serwis wina, obsługa gości; pokaz sztuki barmańskiej.
Plac gen. Wł. Sikorskiego

16:00

IV Siedlecka Kulinariada pod patronatem Siedleckiego Browaru Restauracyjnego BROFAKTURA
 – święto smakoszy i miłośników gotowania, konkurs kulinarny
Scena folkowa, Plac gen. Wł. Sikorskiego

7 maja (sobota)

10:00 – 18:00

Prezentacje Targowe

Prezentacje Kataryniarza Warszawskiego
Warsztaty garncarstwa artystycznego i pokazy kowalstwa artystycznego
Miasteczko Rozrywki dla dzieci

Plac gen. Wł. Sikorskiego, ul. Kilińskiego, ul. Pułaskiego

10:00 – 18:00

Święto Mleka

Akcja promocyjna Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Siedlcach

W programie: spektakle teatralne, greenbox, występy klauna, malowanie buziek, gry, konkursy, quizy
Plac gen. Wł. Sikorskiego

11:50 – 12:10

Siedlce Pięknieją

Prezentacja dokonań PTTK Oddział „Podlasie” w Siedlcach oraz wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Turystyki”

Scena folkowa, Plac gen. Wł. Sikorskiego

„U Patrona Miasta na imieninach” – prezentacje artystyczne

10:00

Koncert Polonijnego Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Karolinka” z Brześcia

11:00

Koncert Kapeli Siedleckiej pod dyr. Władysława Matejki

12:10

Koncert Kapeli i Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego

13:30

Koncert Kapeli i Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz

15:00

Koncert Kapeli Podwórkowej „Klawa Ferajna"

Scena folkowa, Plac gen. Wł. Sikorskiego

8 maja (niedziela)

10:15

Msza Św. w intencji pomyślności Miasta i Jego Mieszkańców

Kościół p.w. św. Stanisława BM, ul. Floriańska 3



Powiększ plakat [kliknij]

Powiększ plakat [kliknij]



DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje