KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

O energetyce i ciepłownictwie
2019-01-15 18:33:16 Artykuł czytany 86 razy


Kontrowersje wokół zamrożenia cen prądu, rychłe wznowienie programu „Czyste powietrze”, szanse rozwoju kogeneracji i ciepłownictwa w mniejszych miastach, możliwości łączenia energetyki z gospodarką odpadami, wreszcie – technologie na dalszą przyszłość. O tym wszystkim mówiono w poniedziałek w Warszawie na Ogólnopolskim Kongresie Energetyczno-Ciepłowniczym „Power-Pol”.


Europejskie Centrum Biznesu zebrało w jednym miejscu decydentów, na czele z ministrem środowiska, prezesami URE i NFOŚiGW, a także szefów spółek energetycznych i paliwowych. Mówiono o globalnych trendach w branży, prognozowano najważniejsze wydarzenia dla Polski, poruszano także sprawy, które mogą zainteresować nasze region. Oto kilka najważniejszych grup zagadnień.

Światowe trendy


O skali krajowej, europejskiej i globalnej mówił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski. Zauważył, że ograniczenia w emisji dwutlenku węgla uderzają nie tylko w polską, ale i europejską gospodarkę. Europa narzuciła tu sobie normy, których reszta świata nie zamierza przestrzegać – z oczywistymi konsekwencjami dla swej konkurencyjności. Wspomniał o projekcie polskiej polityki energetycznej do roku 2040, z której zniknął węgiel brunatny (choć mamy jego zasoby i technologie użytkowania, to rezygnujemy ze względu na politykę klimatyczną), a pojawiły się: energetyka jądrowa i farmy wiatrowe na morzu. Do pozytywów zaliczył posiadanie przez Polskę gazoportu, wiarygodnych dostawców i korzystnych cenowo kontraktów na „błękitne paliwo”. Za sprawy, w których koniecznie musimy „trzymać rękę na pulsie”, uznał prace nad technologiami magazynowania energii. Kiedy osiągną one dojrzałość techniczną i przystępność cenową – wtedy dopiero nadejdzie czas źródeł odnawialnych oraz elektromobilności. 

Spór o zamrożenie

Przyjęta między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem ustawa zamrażająca ceny prądu stała się przedmiotem dyskusji między przedstawicielami rządu a prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Ten ostatni nie zostawił na niej suchej nitki, zarzucając rządowi i parlamentarnej większości próbę „robienia kapitalizmu bez rynku”, przedwyborczy populizm, naruszenie innych aktów prawnych, a wreszcie – poważne utrudnienie realizacji planów inwestycyjnych firm zajmujących się produkcją i przesyłem prądu. Dostał oklaski, ale konkluzje z dyskusji nie były za wesołe. Ponieważ ustawie przygląda się Komisja Europejska, odbiorcy prądu (szczególnie ci więksi) nadal nie wiedzą na czym stoją i ile ostatecznie będą za kupowaną energię płacić.

„Czyste powietrze” ruszy z kopyta


Ogłoszony z przytupem, potem przyhamowany dla dopracowania, w najbliższych dniach ma ruszyć znowu. Program „Czyste powietrze”, polegający na modernizacji systemów grzewczych i ociepleniach domów jednorodzinnych, budzi wielkie zainteresowanie i nadzieje. Minister środowiska Henryk Kowalczyk podkreślał, że o ile większość budynków publicznych została w ostatnich kilkunastu latach zmodernizowana, to budownictwo wielorodzinne i indywidualne pod względem energochłonności i wpływu na otoczenie wciąż pozostawia wiele do życzenia. Istotą nowego programu jest kompleksowe podejście do sprawy. W ostatnich latach wiele samorządów pomagało mieszkańcom w zakupie nowych pieców, ale ci często wracali od oleju opałowego i gazu z powrotem do węgla. Czystsze paliwa są droższe, więc koszty utrzymania rosły. Działo się tak dlatego, że uzyskane większym kosztem ciepło uciekało przez nieszczelne okna i przewiewne ściany. Teraz, kiedy wymiana ogrzewania będzie połączona z ociepleniem całej konstrukcji, inwestycja nabierze ekonomicznego sensu, bo mniejsze zużycie energii wyrówna wyższą cenę opału. Przy okazji poinformowano, że finansowa pomoc w ramach „Czystego powietrza” będzie świadczona nie tylko w formie dotacji, ale również ulg podatkowych.

Nadchodzi czas małych ciepłowni

Branża ciepłownicza z zadowoleniem przyjęła uchwalenie długo oczekiwanej ustawy o wsparciu kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji ciepła i prądu. To dobra wiadomość m.in. dla siedleckiego PEC-u, który zainwestował w taką instalację kilka lat temu i borykał się na początku z jej rentownością. Ale podczas „Powerpolu” mówiono nie tylko o średnich i dużych ciepłowniach, które dotąd radziły sobie z modernizacją – czy to same, czy z pomocą właścicieli, czy z różnymi dopłatami. Sporo miejsca poświęcono licznym kotłowniom w małych miejscowościach, których zwyczajnie nie było stać na kosztowne inwestycje. Nie było tam mowy o przejściu z węgla na gaz, wdrażaniu kogeneracji, a nawet modernizacji przestarzałych sieci przesyłowych. Teraz nowa ustawa ma premiować takie inwestycje, a NFOŚiGW zapowiedział zwrócenie szczególnej uwagi i skierowanie pieniędzy na pomoc właśnie dla takich małych, lokalnych dostawców. W rezultacie wieloletni marazm w „ciepłownictwie powiatowym” ma się skończyć i w najbliższych latach w takich miejscach powinno przybyć 3 GW nowych mocy.

Grzać czy nie grzać śmieciami


Sporo miejsca poświęcono możliwości połączenia energetyki z rozwiązywaniem problemów gospodarki odpadami. Kilka ciepłowni w Polsce (m.in. w Zabrzu i w Radomiu) wymienia kotły węglowe na takie, w których można mieszać węgiel z biomasą i tzw. RDF-em, czyli palną frakcją wysortowaną ze śmieci komunalnych. Firmy śmieciowe nie mają co z nim robić, więc wożą go setki kilometrów do cementowni, słono płacąc za usługę spalenia go w tamtejszych wysokotemperaturowych piecach. Od dawna postulowano, by RDF przyjmowały również duże elektrownie, a teraz pojawiła się szansa na jego lokalne zagospodarowanie. Przedstawiciele rządu przestrzegali jednak, że spalanie odpadów to nie taka prosta i tania sprawa i na pewno nie można traktować go jako ucieczki od segregacji śmieci u źródła i od lepszego recyklingu surowców wtórnych.

Co słychać w OZE?

Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, to tutaj odnotowano ogromny wzrost zainteresowania fotowoltaiką. NFOŚiGW mówił o ogromnej kolejce chętnych – i to nie po dotacje, ale po pomoc zwrotną, czyli tanie pożyczki. Przemiana energii słonecznej w prąd robi się coraz bardziej opłacalna, nic więc dziwnego, że chętnych do produkcji na własne potrzeby (i nie tylko) przybywa. Co do wiatraków – to rząd stawia na wspomniane farmy na morzu, gdzie nie ma problemu z ochroną krajobrazu, a wiatru jest więcej i nie jest tak kapryśny, jak w głębi lądu. Ale ci, którzy już postawili farmy na suchym gruncie, nadal mogą je użytkować, modernizować i sprzedawać z nich prąd.

Bardziej naukowa, niż fantastyka

Na branżowej konferencji nie mogło zabraknąć wzmianki o nowych, rozwijanych dopiero technologiach. Wielką przyszłość wróżono magazynowaniu energii – nie tylko elektrycznej, ale i cieplnej. Lotos pochwalił się zwiększaniem produkcji wodoru i badaniami nad jego bezpieczną dystrybucją i przechowywaniem. Wciąż nie do końca wiadomo, czy przyszłe samochody elektryczne będą się posługiwać akumulatorami, czy działającymi właśnie na wodorze ogniwami paliwowymi. Paliwowy potentat chce więc „obstawić” sektor, który może mu przynosić zyski za kilkanaście lat, kiedy zacznie spadać zapotrzebowanie na benzynę. Przedstawiciele Gdańskiego PEC-u mówili z kolei o tym, ile można „wycisnąć” ze starych sieci i węzłów ciepłowniczych. Bez rozkopywania ulic i prucia ścian budynków, tylko dzięki licznym czujnikom i zaawansowanemu zdalnemu sterowaniu można osiągnąć spore oszczędności i ważną dla wielu klientów elastyczność dostaw.

Wybranym zagadnieniom z konferencji Power-Pol poświęcimy w najbliższych dniach kilka audycji na antenie Katolickiego Radia Podlasie.





AB/DJ
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje