KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Do Libanu z Radiem Podlasie
2020-01-29 11:06:05 Artykuł czytany 3680 razy


Katolickie Radio Podlasie zaprasza słuchaczy na pielgrzymkę do Libanu. Pielgrzymka planowana jest w terminie 19-27 maja 2020 r.


Ks. Daniel Struczyk - zastępca dyrektora Katolickiego Radia Podlasie zachęca do udziału w pielgrzymce.

Posłuchaj:


Liban 2020
Pielgrzymka organizowana jest przez Katolickie Radio Podlasie we współpracy z Diecezjalnym Centrum Pielgrzymkowo Turystycznym ARKA w Siedlcach.
Termin: 19 – 27 maja 2020 r.


Pielgrzymka Radia Podlasie – Ramowy Program


Wtorek – 19.05.2020 – Dzień 1. Warszawa – Bejrut.
Przelot do Bejrutu w godzinach nocnych, transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

Środa – 20.05.2020 – Dzień 2. Bejrut – Harissa.  

Śniadanie, wyjazd do Bejrutu, zwiedzanie miasta: spacer uliczkami wśród odrestaurowanych budynków, meczetów i kościołów. Przejście na miejsce wykopalisk z czasów rzymskich (I/IIw. n.e. – dawne termy, agora, szkoła prawa rzymskiego) oraz zwiedzanie Muzeum Narodowego (Kolos z Byblos, sarkofagi królów z Byblos, Tyru i Sydonu, kolekcja biżuterii fenickiej z III w p. n. e., mozaiki rzymskie i bizantyjskie). Nawiedzenie polskiego cmentarza, gdzie między innymi spoczywała Hanka Ordonówna (Msza św.).
Przejazd do Harissa – Narodowe Sanktuarium, gdzie znajduje się statua Matki Bożej Królowej Libanu. Powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny, nocleg.
 
Czwartek – 21.05.2020 – Dzień 3. Kaftun – Trypolis – Balamand - Klasztor Matki Bożej „Saidet an Natur” – Klasztor Matki Bożej Światła „Saidet an Nuryje”.
Śniadanie, przejazd do Kaftun, prawosławny kościół i klasztor, wraz z dobrze zachowanymi malowidłami ściennymi z II poł. XIIIw. n.e. Przejazd do Balamand - Klasztor Balamand został wybudowany w 1157 przez cystersów na gruzach budowli bizantyjskich. Katoliccy mnisi opuścili klasztor po upadku Hrabstwa Trypolisu. Przez kilka stuleci Balamand niszczał zanim w 1603 odbudowali go prawosławni chrześcijanie. W 1988 prawosławny patriarcha Antiochii, Ignacy IV założył Uniwersytet Balamand. Przejazd do Tripolisu, ruiny twierdzy krzyżowców (XIIw.); wielki meczet (XIIw., dawna katedra); bazary, mydlarnia i stara łaźnia turecka. Przejazd do Prawosławnego klasztoru z XVII wieku „Saidet an Nuryje” – Msza św. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Piątek – 22.05.2020 – Dzień 4. Annaya – Sanktuarium św. Charbela, św. Rafki i św. Hardiniego.

Śniadanie, nawiedzenie miejsc kultu maronickich świętych: wizyta w pustelni Św. Charbela i Klasztorze Św. Maruna Annaya – grób Św. Charbela. Przejazd do Sanktuarium Świętej Rafki – patronki cierpiących i Świętego Hardini – mistrza nowicjatu Św. Charbela. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
06.30 – Śniadanie
07.30 – Wyjazd do Annaya
09.00 – Uczestnictwo w comiesięcznej Procesji
10.00 – Msza święta w Sanktuarium św. Charbela

Sobota – 23.05.2020 – Dzień 5.  Sydon – Tyr – Qana.

Śniadanie, przejazd do Sydonu, zwiedzanie: Zamek Morza (XIII w.), stare Miasto, Przejazd do Tyru – nekropolii z czasów rzymskich i bizantyjskich, zwiedzanie: akwedukt i hipodrom (IIw. n.e.).
Qana Galilejska gdzie według lokalnej tradycji odbyło się wesele na którym obecny był Chrystus z Apostołami i Matką Bożą i dokonał przemiany wody w wino – Msza święta w grocie w której to zdarzenie miało miejsce.
W drodze powrotnej wizyta w Magdouche – sanktuarium Matki Bożej Oczekującej. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg. 

Niedziela – 24.05.2020 – Dzień 6. Deir El Kamar – Beit El Din

Przejazd przez Bejrut do Deir al-Kamar (Deir el Qamar; pol. Klasztor Księżyca) – miejscowość w Górach Szuf w środkowym Libanie, zwana “miastem emirów”. Liczy ok. 10 tys. mieszkańców. Od XVI wieku była siedzibą libańskich gubernatorów z rodów Maan i Chehab. Szczególny rozkwit Dajr al-Kamar nastąpił w okresie panowania druzyjskiego emira Fachr ad-Dina II, którego pałac można podziwiać do dnia dzisiejszego. Msza św. w kościele parafialnym. Przejazd do Beit Ed Din - Główną atrakcją turystyczną Beit ed-Din jest wybudowany w latach 1788-1818 r. zespół pałacowy emira Beszira Szihaba II. Nad trwającymi 30 lat pracami czuwali syryjscy rzemieślnicy i włoscy architekci. Pałac jest doskonałym przykładem klasycznej architektury libańskiej, łączącej tradycyjny styl arabskiego budownictwa z wpływami europejskiego baroku – zdobione sufity, kolorowe, marmurowe podłogi mozaikowe, luksusowe tureckie łaźnie oraz apartamenty haremu, otoczone pięknie utrzymanymi ogrodami. Po przymusowej emigracji emira Beszira II w 1840 r. pałac był siedzibą władz tureckich i francuskich, aż do uzyskania w 1934 r. statusu zabytku narodowego. W 1943 r. stał się letnią rezydencją pierwszego libańskiego prezydenta Biszary al-Churiego. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg. 

Poniedziałek – 25.05.2020 – Dzień 7. Al – Macchnaka – Yanouh – Źródło Adonisa – Dolina Bekaa – Baalbek – Ksara.
Śniadanie, przejazd do Doliny Bekaa – spichlerza Libanu. Po drodze miejscowość Al Machnaka z rzymską świątynią z dobrze zachowanym ołtarzem Jupitera, widoki z tego miejsca na wąwóz Adonisa są przepiękne. Następnie miejscowość Yanouh z małą rzymską świątynią i dużym prostokątnym kościołem o nazwie Mar Jurios Azraq (Sw. Jerzy Niebieski). Nazwany tak na cześć niebieskich bloków wapiennych, z których została zbudowana świątynia rzymska  przekształcona w kościół w czasach bizantyjskich. Obok świątyni stoi bizantyjska bazylika z końca V wieku. Z drugiej strony pozostałości średniowiecznej kaplicy, która w ostatnich latach została zrekonstruowana i przywrócona do kultu.  Po drodze postój przy grocie mitologicznego Adonisa, który w tym miejscu miał zostać zamordowany. Następnie zwiedzanie Baalbek – jednego z największych cudów starożytnego świata – Heliopolis (Miasto Słońca) z kompleksem rzymskich świątyń Jupitera, Bachusa i Wenus,  Msza św. w kościele parafialnym wspólnoty maronickiej. Na koniec kantyna Ksara – słynna fabryka libańskiego wina, zwiedzanie połączone z  degustacją. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Wtorek – 26.05.2020 – Dzień 8. 
Ponowna wizyta w Annaya – pożegnanie ze Św. Charbelem w Jego pustelni i klasztorze Św. Maruna – Msza św.). Przechadzka po Byblos z możliwością zakupów pamiątek. Powrót do hotelu, pożegnalna obiadokolacja w stylu libańskim w Santa Preri, nocleg.

Środa – 27.05.2020 – Dzień 9. Transfer na lotnisko
00.00 – Poczęstunek przed wyjazdem – 00.30 – Transfer na lotnisko.
UWAGA! Podany program pielgrzymki jest ramowy. Istnieje możliwość zamiany kolejności odwiedzanych w Libanie miejsc.
1.    Przewodnik Kazimierz Gajowy – Polski Misjonarz od 1987 mieszkający w Libanie
2.    Program pielgrzymki obejmuje zwiedzanie wszystkich najważniejszych zabytków i Sanktuariów Libanu.
3.    Wymagany paszport, ważny min. 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Libanu (w paszporcie nie może być pieczątki z Izraela)
4.    W miejscach kultu obowiązuje skromny strój.
5.    Napięcie elektryczne: 220 V, gniazdka jak w Polsce
6.    Zakwaterowanie w komfortowym Hotelu w centrum Byblos. Wyżywienie dwa razy dziennie (śniadanie w formie bufetu, obiadokolacje serwowane) – transport klimatyzowanym autokarem – opieka pilota/przewodnika w języku polskim – realizacja programu pielgrzymki.
7.    Całkowity koszt wynosi: 1.900 PLN (bilet lotniczy) plus 730 USD (pobyt i ubezpieczenie)
8.    Cena nie zawiera - ewentualnych napiwków i innych świadczeń nie ujętych w programie.
9.    Wg obecnych zasad w gotówce można przewozić do 10 000 EURO.

Wpłat dokonujemy na konto Biura Podróży ARKA:
PKO Bank Polski S.A., odział 1 w Siedlcach
82 1020 4476 0000 8102 0377 6051
z dopiskiem: Liban

Zapisy w biurze ARKA, tel. 882 114 244


Tak było w poprzednich latach:

2019: http://www.podlasie24.pl/miasto-siedlce/kosciol/pielgrzymi-z-diecezji-siedleckiej-w-libanie-2aa48.html

Relacja wideo

2018:  http://www.podlasie24.pl/miasto-siedlce/kosciol/pielgrzymka-radia-podlasie-w-cedrach-libanu-25cfe.html



[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje