R E K L A M A



DROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dzień Pastoralny w Drohiczynie
2016-02-08 14:45:26 Artykuł czytany 1479 razy


W ramach stałej formacji kapłanów oraz katolików świeckich w sobotę, 6 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbył się kolejny Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej. Spotkanie rozpoczęło w katedrze drohiczyńskiej nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, któremu przewodniczył proboszcz parafii katedralnej ks. kan. dr Zbigniew Średziński.


Odśpiewana została Koronka do Miłosierdzia Bożego, następnie odmówiona była Litania do Miłosierdzia Bożego, Modlitwa za Papieża i Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem za co obecni mogli dostąpić odpustu zupełnego dla siebie lub dla wybranej osoby. Katedra drohiczyńska jest jednym z miejsc na mapie diecezji, gdzie w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia można takiego odpustu dostąpić.

Spotkaniu przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus w towarzystwie biskupa seniora Antoniego Pacyfika Dydycza. Wśród poruszonych tematów było przygotowanie, organizacja i przeżywanie w diecezji i poszczególnych jej parafiach: 1050. Rocznicy Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży oraz 25 rocznicy powołania do istnienia diecezji drohiczyńskiej. Na spotkanie zaproszeni zostali wszyscy kapłani, alumni, katecheci i katechetki oraz przedstawiciele rad parafialnych i stowarzyszeń.

Na wstępie ks. biskup Pikus podziękował kapłanom za kolędowanie, które w tym roku przebiegało pod hasłem przygotowania i przeżywania małżeństwa. Podziękował także ks. Piotrowi Arbaszewskiemu, który tymi sprawami ogarnia całą diecezję, za obecność na wszystkich trzynastu spotkaniach w dekanatach, Domu Seniora i w siedzibie Kurii. Dzięki tym spotkaniom, jak powiedział z uśmiechem ks. Biskup, wszyscy księża przyjęli Go po kolędzie. Stwierdził, iż trzeba zwracać uwagę małżonkom na zamysł Boży w ich wspólnym życiu, by nie budowali modeli małżeństwa wg własnego upodobania czy istniejącej mody. - Małżeństwo jest jedną z dróg do świętości i do zbawienia. Związek mężczyzny i kobiety niesakramentalny ma w sobie brak – nie został wzbogacony darem sakramentalnym pochodzącym od Boga, czyli darem miłości bożej. Wolne związki nie tylko są sygnałem braku poczucia wstydu czy grzechu, ale przede wszystkim braku poczucia miłości. - mówił bp Pikus. Wyjaśniał także, że małżeństwo stanowi podstawę rodziny a małżonkowie są sprzymierzeńcami pasterza w prowadzeniu duszpasterstwa rodzin. - Małżonkowie muszą mieć świadomość, że nikt, nawet ich dziecko, nie może osłabiać, przesłaniać ani niszczyć ich miłości małżeńskiej. Miłość małżeńska jest potrzebna zarówno samym małżonkom jak i ich dzieciom. - podkreślił. Na koniec tego wątku ks. biskup Pikus przestrzegał przed przenoszeniem na grunt małżeństwa mentalności ekonomicznej i porównał z zepsutymi urządzeniami. - Zepsuła się pralka – kupię nową… „zepsuła” się żona, „zepsuł” się mąż – zmienię sobie na nowszy model… Wydaje się to śmieszne i wesołe a jednak często się tak zdarza – powiedział prelegent.

W dalszej części swojego wystąpienia biskup Pikus poinformował o zakończonym 2 lutego w Katedrze drohiczyńskiej Roku Życia Konsekrowanego, w którym uczestniczyły siostry zakonne i zakonnicy, mający swoje zgromadzenia na terenie diecezji.

Kolejnym prelegentem był ks. dr. Jarosław Rzymski, który mówił o wyzwaniach duszpasterskich w kontekście obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Podjął temat czym jest chrzest święty z teologicznego punktu widzenia, mówił o istocie chrztu świętego oraz podał kilka propozycji do wykorzystania w pracy duszpasterskiej w związku z obchodami rocznicy Chrztu Polski. Jeśli chodzi o codzienną pracę księży, katechetów, grup działających na terenie parafii, należy przypominać wartość chrztu i jego znaczenie dla każdego człowieka. Temat ten powinien też być poruszany w czasie niedzielnych homilii. Zapewniał, że jest na ten temat dużo pomocy przygotowanych przez Episkopat Polski w formie programu duszpasterskiego. Można również skorzystać z odczytania przez lektora przed każdą niedzielną mszą fragmentów katechizmu dotyczących chrztu. Takie tematy można również wprowadzić w przygotowanie do bycia rodzicami chrzestnymi jak i na spotkaniach przedmałżeńskich. Ważne jest także wprowadzanie tych tematów do pracy grup modlitewnych i formacyjnych, działających przy parafiach. Warto również powrócić do tradycji odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych. Dobrze by było nasilić te wszystkie działania na czas ogólnopolskich obchodów rocznicy w Gnieźnie i w Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia 2016 r.

- Rok Jubileuszowy Chrztu Polski powinien być dla nas wszystkich, i kapłanów i świeckich, okazją do odkrycia bogactwa chrztu, do pogłębienia świadomości chrzcielnej oraz zobowiązań zeń wypływających. Ożywienie świadomości chrzcielnej a więc konsekwentne przyjęcie Chrystusa do swego życia wzmocni naszą wiarę i pomoże dać świadectwo innym. Czerpiąc z dziedzictwa wiary przodków, włączając się w nie, przekażemy wiarę innym – podsumował swoje wystąpienie ks. Rzymski.

Kolejnym prelegentem był ks. Łukasz Gołębiewski, dyr. Caritas diecezji drohiczyńskiej, który mówił o pracy Caritas i formach miłosierdzia na Rok Miłosierdzia. Głównie zajął się zadaniami, jakie na ten czas wyznaczył Papież Franciszek. Na początku ks. Łukasz pochylił się nad zdaniem Papieża: „Porzućmy wszelkie formy lęku i strachu”. Następnie odniósł się do działalności i przekazu  treści  nauczania Jana Pawła II jako papieża miłosierdzia, który mówił o nowej wyobraźni miłosierdzia. Następnie o dziele filantropii w dziele miłosierdzia i pracy Caritas diecezji w tym zakresie. Zwrócił uwagę na różnicę między filantropią, która ma charakter świecki i jest przejawem humanitaryzmu, a jałmużną chrześcijańską, która ma w swoich podstawach religijną motywację działania. Jest służbą Chrystusowi w ubogich. Jest jednym ze sposobów budowania Królestwa Bożego na ziemi. Ostatnim wątkiem jaki podjął w swej wypowiedzi to refleksje na fragmentem ewangelii wg św. Mateusza: „darmo otrzymaliście – darmo dawajcie”

Ostatnim prelegentem spotkania był ks. dr Andrzej Lubowicki, dyr. Wydziału Młodzieży i diecezjalny opiekun kół KSM i koordynator Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej. W swoim słowie mówił o przygotowaniach diecezji do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w tym roku w Krakowie pod hasłem „Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Przedstawił ideę obchodów, historię ich organizacji od pomysłu na pierwsze takie spotkanie Jana Pawła II z młodzieżą do tego co nas czeka w Krakowie. Także mówił o możliwościach włączenia się diecezji w organizację tego ogólnoświatowego spotkania. Przekazał również przybyłym wiele materiałów dotyczących organizacji spotkania i deklaracje udziału w różnych formach organizacji czy to na terenie diecezji czy to wyjazdu do Krakowa na główne obchody Światowych Dni Młodzieży. Wszystkie potrzebne informacje można uzyskać w biurze diecezjalnego koordynatora spotkania w Krakowie.

W dyskusji nad poruszanymi tematami padł pomysł, aby w ramach prezentu na chrzcie świętym rodzice chrzestni oprócz tych materialnych, składali zobowiązanie np. odmawiania cząstki różańca świętego w intencji chrześniaka jako taki prezent duchowy.

Kolejnym problemem poruszonym przez księży była sprawa udzielania sakramentu małżeństwa w piątek. Dyskusja na pewno nie rozwiązała problemu. Choć takie przyzwolenie odgórne jest jednak tradycja raczej skłania w stronę uszanowania piątku jako dnia pokutnego. Mimo to w diecezji już były takie śluby, które zawarto w piątek. Ks. biskup Pikus uważa, że trzeba indywidualnie podchodzić
W podsumowaniu głos zabrał również ks. Biskup Senior Antoni Pacyfik Dydycz, który z historycznego punktu widzenia omówił przyjęcie chrztu przez Polan i dynamiczny charakter tego wydarzenia dla Polski i Polaków w czasach dzisiejszych. Natomiast jeśli chodzi o piątki to sprawą księży jest takie przygotowanie przyszłych małżonków, aby mieli świadomość piątku jako dnia pokutnego i też głębszego zastanowienia się nad organizacją ślubu w ten dzień.

Następnie ks. Krzysztof Mielnicki, Dyrektor wydziału katechezy i szkolnictwa poinformował o organizowanych w diecezji konkursach dla dzieci i młodzieży. Jest to m.in. konkurs dla szkół podstawowych na temat chrztu świętego, który wpisuje się w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Ks. Mielnicki zachęcał katechetów zarówno świeckich jak i księży do szerokiego udziału w tych konkursach. Statystycznie ok. 20% uczniów bierze udział w konkursach organizowanych przez Wydział. Przekazał też informację o organizacji narodowej pielgrzymki katechetów do Gniezna, która odbędzie się w ostatnią sobotę września 2016 r. Zachęcał wszystkich obecnych katechetów do udziału i mobilizacji innych kolegów do włączenia się w organizację i udział w tej pielgrzymce.

Na zakończenie biskup Tadeusz Pikus podsumował bardzo owocne spotkanie kończącego się Dnia Pastoralnego. Poinformował o nadchodzących obchodach Dnia Chorego oraz obchodach 25-lecia powołania do życia Diecezji Drohiczyńskiej. Na zakończenie spotkania obaj Biskupi udzielili pasterskiego błogosławieństwa wszystkim obecnym na spotkaniu.



Lech Zakrzewski

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje