R E K L A M A


Dożynki

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Radiowe Dożynki w Repkach
2015-08-31 19:59:31 Artykuł czytany 5052 razy


W niedzielę 30 sierpnia w Repkach odbyły się Dożynki Powiatu Sokołowskiego. Na uroczystości obecne było Katolickie Radio Podlasie. Repki były bowiem kolejnym przystankiem projektu „Radiowe Dożynki 2015, czyli nowe perspektywy dla rolnictwa wschodniej Polski w ramach nowej perspektywy finansowej i działania PROW 2014 – 2020" realizowanego wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Przed południem na antenie Radia Podlasie usłyszeliśmy  rozmowy Karoliny Skibniewskiej z beneficjentami PROW oraz starostą powiatu sokołowskiego.

Mieszkańcy gminy Repki chętnie korzystają z możliwości dofinansowania i rozwijania swoich gospodarstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pan Wojciech Bielawski jest kolejnym beneficjentem, który otrzymał dopłatę do zakupu sprzętów rolniczych w ramach PROW 2007-2013, w ramach działania Modernizacja Gospodarstw Rolnych. W nowym okresie programowania PROW 2014-2020 syn pana Wojciecha zamierza skorzystać z działania Młody Rolnik.

Z Wojciechem Bielawskim, rolnikiem z Rogowa rozmawiała Karolina Skibniewska.


POSŁUCHAJ ROZMOWY

    Wojciech Bielawski ze wsi Rogów w gminie Repki. Skorzystał z dofinansowania na „Modernizację i rozwój gospodarstwa rolnego”. Gospodarstwo jest ukierunkowane na chów bydła mlecznego i bydła opasowego. Środki unijne zostały przeznaczone na zbiorniki na pasze oraz sprzęt rolniczy. Mówił m. in.: opłacalności chowu bydła. Wnioski pomagał mu wypełniać doradca z ODR. Syn który chce zostać w gospodarstwie chce w nowej perspektywie skorzystać z działania „Młody rolnik”. Rolnik pozytywnie ocenia taka formę wsparcia jak środki PROW.   

Przemysław Czarnocki z miejscowości Sawice Dwór w gminie Repki, to kolejny beneficjent korzystający z PROW 2007-2013, dzięki któremu miał szansę zmodernizować i rozwinąć swoje gospodarstwo.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Przemysław Czarnocki z miejscowości Sawice Dwór w gminie Repki, beneficjent korzystający z PROW 2007-2013, dzięki czemu miał szansę zmodernizować i rozwinąć swoje gospodarstwo. Z PROW zakupił ciągnik, agregat siewny i opryskiwacz. Przemysław Czarnocki przede wszystkim nastawiony jest na uprawę zbóż 25 ha własnościowych i 25 ha dzierżawy), w mniejszej części prowadzi hodowlę.  Gospodarstwo odziedziczył po rodzicach i cały czas je rozwija. Proces wnioskowania ocenia dobrze, ale w wypełnieniu wniosku pomogli pracownicy ODR i pracownik ARiMR. Opowiedział także o kontrolach i wypełnianiu kryteriów. W nowym programowaniu będzie też składał wnioski. Chciałby skorzystać z dofinansowania na budowę magazynu na paszę. Chce zakupić także jeszcze kilka maszyn, m.in.: pług samo obracalny. Docenia to, że ministerstwo stawia na młodych rolników.

Zaszczytna funkcja starościny dożynek powiatu sokołowskiego przypadła w tym roku Zofii Nowakowskiej, prowadzącej gospodarstwo ukierunkowane na chów bydła mlecznego. Pani Zofia ma pięciu synów i jedną córkę, i  właśnie w dzieciach pokłada nadzieję na przyszłość. Swoje gospodarstwo rodzina Nowakowskich rozwija i modernizuje m.in. dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

POSŁUCHAJ ROZMOWY

    Zofia Nowakowska z Wasilewa Szlacheckiego, Dożynek Powiatowych Powiatu Sokołowskiego, które w tym roku odbyły się w Repkach. Gospodarstwo Zofii Nowakowskiej jest ukierunkowane na hodowlę bydła (46 sztuk krów mlecznych) mlecznego i opasowego. Posiadają 52 hektary. Mąż hoduje konie. Opowiada o rozwoju i inwestycjach w gospodarstwie. Gospodarstwo korzystało z dofinansowania w ramach PROW „Modernizacja rolnictwa” (2 traktory, 2 kuboty, prasy, wóz paszowy i inne niezbędne sprzęty). Wnioski pisali z pomocą doradców z ODR, sporządzenie i złożenie wniosku nie było trudne. Będą korzystać z dofinansowania na kolejne lata, chcą wybudować wiatę na sprzęt, stajnię i utwardzić podwórko.    

Kolejnym beneficjentem PROW 2007-2013, który pojawił się w studiu Radia Podlasie jest Artur Kwasik z Wasilewa Skrzeszewskiego w gminie Repki.



POSŁUCHAJ ROZMOWY

     Artur Kwasik, beneficjent PROW 2007-2013 z Wasilewa Szlacheckiego w gminie Repki, skorzystał aż z 4 działań. W ramach PROW 2004 – 2006 skorzystał z programu „Młody rolnik” i „Różnicowanie produkcji”. W  latach 2007 – 2013 skorzystał z funduszy na działania „Modernizacja gospodarstw” i „Różnicowanie”. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup nowych maszyn rolniczych, m. in.: nowego ciągnika, kombajnu zbożowego, sieczkarni samojezdnej do kukurydzy. W kolejnych latach zakupił rozrzutnik, prasoowijarkę i drugi ciągnik, dwie przyczepy, zagrabiarkę, przewracarkę, pługi, ścierniskowiec, rozsiewacz do nawozów.
Gospodarstwo Artura Kwasika ukierunkowane jest na hodowlę bydła mlecznego. Gospodaruje na 55 hektarach, na których uprawiane jest zboże, kukurydza i trawa. Korzystanie z funduszy jest bardzo korzystne ale spełnienie wymogów sprawia że ewentualne zmiany w gospodarstwie są ograniczone.
Przy wypełnianiu wniosków korzystał z pomocy biura doradczego. Artur Kwasik poleca korzystanie z funduszy unijnych. W przyszłości będzie chciał skorzystać z funduszy pomocowych z kolejnej perspektywy. Teraz chce utwardzić podwórko.   


Rolnicy z naszego regionu chętnie korzystali z dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.  Z Mieczysławem Żółkowskim rozmawiała Karolina Skibniewska.


POSŁUCHAJ ROZMOWY

Mieczysław Żółkowski z miejscowości Żółkwy w gminie Repki w ramach dofinansowania PROW 2007 – 2013 kupił ciągnik i prasę. Tylko raz skorzystał z dofinansowania. Posiada 32 - hektarowe gospodarstwo (rzepak, zboże, kukurydza) oraz hodowlę. Chce pozyskać dofinansowanie w ramach nowej perspektywy.
Sam proces wnioskowania i późniejszego rozliczania ocenia dobrze. Chciałby, żeby można było załatwić sprawy związane z dotacjami w biurach powiatowych a nie jak dotychczas w regionalnych w Warszawie czy Lublinie. Oszczędziło by to czas beneficjentom.
Przy składaniu wniosków skorzystał z pomocy ODR.

Jedna pełna unijna perspektywa finansowa za nami, druga się zaczyna. To dobry moment by zobaczyć, jak zostały wykorzystane pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i co za te środki zrobili mieszkańcy powiatu sokołowskiego? O najważniejsze zrealizowane projekty Karolina Skibniewska pytała starostę Leszka Iwaniuka


 POSŁUCHAJ ROZMOWY

Wywiad „O tym się mówi” - starosta sokołowski Leszek Iwaniuk opowiedział o powiecie sokołowskim i możliwościach jakie dał mieszkańcom powiatu PROW. Dzięki środkom unijnym możliwy był  rozwój gospodarstw rolnych ale także powstawanie i rozwój drobnej przedsiębiorczości. Na terenie powiatu wielu rolników otrzymało dofinansowanie, np.: z programu rolno – środowiskowego (455 rolników na ponad 13 milionów złotych), działania dotyczące zalesień gruntów (311 beneficjentów na kwotę ponad 8 milionów zł), programu dla młodych rolników (270 rolników skorzystało i korzystają następni na ponad 20 milionów złotych), modernizacja gospodarstw rolnych (ok. 900 rolników pozyskało ok. 90 milionów złotych). Zdaniem starosty sokołowskiego znaczącą pomocą dla mniejszych rolników jest tzw. opłata obszarowa.
Duże dofinansowanie z PROW pozyskały też samorządy na: wodociągi budowę przydomowych oczyszczalni ścieków (gminy Repki, Sterdyń), kolektory słoneczne. Budowane lub remontowane były świetlice wiejskie, zagospodarowane tereny wokół świetlic. Zrealizowano wiele projektów tzw. miękkich.
Beneficjentami środków unijnych w powiecie sokołowskim były także parafie, gdzie np.: odrestaurowywano kościoły (Rogów, Sterdyń), układano kostkę na terenach przykościelnych.
Zdaniem starosty, ze wszystkich programów unijnych PROW jest najłatwiejszy, jeśli chodzi o procedury składania wniosków i pozyskania dofinansowania.
Przygotowując się do nowej perspektywy powiat przystąpił do opracowywania nowej strategii rozwoju powiatu sokołowskiego na lata 2016 – 2025. W tej chwili trwają analizy. Powiat chce ze środków PROW pozyskać dofinansowanie na scalanie gruntów oraz remonty dróg.  


Od 15.30 Katolickie Radio Podlasie  nadawało program na żywo z Repek.  W plenerowym studiu pojawili się liczni goście, odbyła się m.in. debata dotycząca rolnictwa. Gospodarzem programu był Andrzej Ilczuk, zrealizował go Bartłomiej Kobus, a o techniczną stronę transmisji zadbał Artur Dernowski.

W debacie dotyczącej rolnictwa  uczestniczyli:
Marek Sawicki - minister rolnictwa i rozwoju wsi
Krystyna Mikołajczuk – Bohowicz - wójt gminy Repki
Andrzej Rózycki - dyrektor OT ARR w Warszawie
Marcicn Podgórski - dyrektor OR ARiMR w Warszawie
Leszek  Iwaniuk - starosta powiatu sokołowskiego

POSŁUCHAJ DEBATY

Debata „Wieś środkowo - wschodniej Polski w nowej perspektywie finansowej UE ze szczególnym uwzględnieniem środków PROW 2014”
Krystyna Mikołajczuk – Bohowicz wójt gminy Repki, Andrzej Różycki dyrektor OT ARR w Warszawie, Marcin Podgórski dyrektor OR ARiMR w Warszawie, Leszek Iwaniuk starosta powiatu sokołowskiego, Marek Sawicki - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.





Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj



Rozmowa z Agnieszką Wojtkowską prezesem LGD „Tygiel Doliny Bugu”


POSŁUCHAJ ROZMOWY



    Agnieszka Wojtkowska, prezes LGD ,,Tygiel Doliny Bugu” opowiadała o projekcie imprezy towarzyszącej dożynkom pod nazwą 4M czyli „mąka, mleko, miód, mięso” realizowanym w Repkach z inicjatywy partnerów produkujących dane produkty. Wielu przedsiębiorców otrzymało dofinansowanie dzięki LGD. Agnieszka Wojtkowska zapewnia że dzięki środkom unijnym w regionie powstało 11 miejsc pracy a wielu przedsiębiorstwom udało się przebranżowić i zyskać nowe i trwałe źródło dochodu. LGD ,,Tygiel Doliny Bugu” działają na terenie dwóch województw lubelskiego i wojewódzkiego. LGD swym zasięgiem obejmuje 25 gmin i Miasto Siemiatycze. Ten obszar jest bardzo spójny. Gminy są rolnicze, łączy także wielokulturowość, wspólny potencjał.  Obecnie w ramach projektowania Lokalnej Strategii Rozwoju,  LGD prowadzi  konsultacje społeczne odnośnie wykorzystania środków unijnych z nowej perspektywy. 50 procent środków będzie przeznaczonych na miejsca pracy co dla LGD jest ogromnym wyzwaniem.    

Rozmowa z Agatą Sawicką z Liszek


POSŁUCHAJ ROZMOWY

    Agata Sawicka z Liszek w gminie Repki, autorka wieńca dożynkowego, który reprezentował gminę Repki podczas dożynek. Agata Sawicka opowiadała o tym jak wykonuje się wieniec dożynkowy, o materiale na wieniec, pomyśle i niezbędnych akcesoriach.    

Rozmowa ze starostą dożynek Szczepanem Trębickim

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Starosta dożynek,   Szczepan Trębicki z Sawic posiada gospodarstwo rolne ukierunkowane na hodowlę krów mlecznych ale także bydło mięsne. Gospodarstwo ma powierzchnię 45 ha i 30 krów dojnych.
Opowiada o ważnej roli starosty dożynek oraz o opłacalności produkcji rolnej w kontekście suszy.    


Rozmowa z przedstawicielami ZSCKR Sokołów Podlaski

POSŁUCHAJ ROZMOWY

    ZSCKR Sokołów Podlaski: dyrektor Ewa Miszkiel, z-cy dyrektora Karol Niemirka – nauczyciel przedmiotów zawodowych i Kazimierz Tarkowski - nauczyciel praktycznej nauki zawodu, Tomasz Grzegorczyk historyk. Rozmawiali funkcjonowaniu i o jubileuszu szkoły i przygotowaniach do ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego szkół rolniczych. Wyposażają szkołę w nowoczesne pomoce dydaktyczne, kładą nacisk na kształcenie praktyczne, wysyłają uczniów na ciekawe praktyki, stosują nowoczesne formy kształcenia.   

Rozmowa z Edytą Świderską z ZM Świderscy z Kosowa Lackiego

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Edyta Świderska – współwłaścicielka Zakładu Mięsnego Świderscy z Kosowa Lackiego, zakładu rodzinnego z wieloletnią tradycją. Produkują półtusze wieprzowe oraz przetwory wędliniarskie tradycyjnie wędzone drzewem olchowym. Produkty sprzedają we własnych sklepach w całym regionie oraz w sklepach obwoźnych. Dostawcami są rolnicy z Wielkopolski. Opowiadała o wysokiej jakości swoich produktów oraz o rozbudowywaniu zakładu.
W 2010 roku złożyli pierwszy wniosek w ARiMR i otrzymali dotację na budowę i wyposażenie masarni. 

Rozmowa z Bernardem Górskim, właścicielem Młyna Bracia Górscy z Repek


POSŁUCHAJ ROZMOWY

Bernard Górski, właściciel Młyna Bracia Górscy z Repek opowiadał o sytuacji zakładów młynarskich w Polsce, nierównej konkurencji z zakładami zagranicznymi i bieżącym funkcjonowaniu zakładu w Repkach. Powiedział, że tegoroczna jakość ziarna jest bardzo dobra właśnie dzięki suszy.


Rozmowa z Witoldem Dmowskim – prezesem OSM z Kosowa Lackiego

POSŁUCHAJ ROZMOWY

    Witold Dmowski, prezes OSM Kosów Lacki mówił o skutkach rosyjskiego embarga, niskiej cenie skupu mleka i niskiej cenie asortymentu. Spółdzielnia eksportuje na Ukrainę, do Wielkiej Brytanii, Czech. Dostawcy mają ponad 3 miliony kar za przekroczenie limitu mleka, ale spółdzielnia stara się im sukcesywnie pomagać. Spółdzielnia zatrudnia 240 osób. Korzystano z funduszy unijnych na modernizację zakładu. Zakupiono linię do serwatki, masłownię, aparatownię, dojrzewalnię, serownię, samochody do odbioru mleka.    


Rozmowa z Bożeną Olszewską – prowadzącą gospodarstwo agroturystyczne we wsi Chmielew

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Bożena Olszewska z Chmielewa k. Sokołowa Podlaskiego – prowadząca gospodarstwo agroturystyczne od 2004 roku. Gospodarstwo jest położone między dwoma lasami. Posiada pasiekę, która stanowi dodatkową atrakcję oraz wędzarnię i piec chlebowy. Nie korzystali z dotacji unijnych. Inwestycje były prowadzone z własnych środków. Bożena Olszewska opowiedziała o budowaniu marki, o gościach gospodarstwa i tendencjach w tym zakresie. Właściciele głównie utrzymują się z pasieki.

Rozmowa z Piotrem Kunickim – Pasieka Nadbużańska


POSŁUCHAJ ROZMOWY

    Piotr Kunicki – właściciel Pasieki Nadbużańskiej o produkcji miodów i o korzyściach wpisania miodu nadbużańskiego na listę produktów tradycyjnych. Pasieka prowadzi działalność edukacyjną. Dzięki środkom unijnym pozyskanym dzięki LGD „Tygiel Doliny Bugu” (działanie „Małe projekty”) wybudowano wybudowaną w kompletny sprzęt altanę edukacyjną, gdzie się odbywają na przełomie maja i czerwca warsztaty edukacyjne. Piotr Kunicki opowiada w wywiadzie o przebiegu zajęć. Piotr Kunicki nie korzystał z PROW, ale liczy na to że w nowej perspektywie otworzą się możliwości na pozyskanie środków na nowe pomysły i inwestycje.  

[MSz]
wykop


- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje