R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa - audycja z 22 września pod red. Andrzeja Ilczuka
2017-09-22 14:07:00 Artykuł czytany 893 razy


Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnił na Dożynkach Prezydenckich w Spale, że rząd stara się zwiększać opłacalność produkcji dla polskich rolników. Przypomniał, że resort regularnie otwiera nowe rynki zbytu na krajowe produkty. Ma to na celu między innymi złagodzenie skutków rosyjskiego embarga.


Jurgiel podkreślił, że w zawieraniu kolejnych umów pomagał również prezydent Andrzej Duda. Minister rolnictwa mówił również o działaniach zmierzających do poprawy pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym. Wskazał, że w tej kwestii rząd wykazywał aktywność od początku kadencji.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel spotkał się z dyrektorem generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witoldem Stroblem, jego zastępcami oraz dyrektorami oddziałów terenowych i centrali. Ministrowi towarzyszył sekretarz stanu Zbigniew Babalski, który był pełnomocnikiem do spraw utworzenia KOWR. Zmiany – utworzenie KOWR oraz skupienie wszystkich zadań w jednej agencji płatniczej było od dawna rekomendowane przez Unię Europejską – dodał minister.

- Natomiast jednym z kluczowych zadań Ośrodka jest realizowanie przepisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o ukształtowaniu ustroju rolnego – podkreślił Krzysztof Jurgiel. Poinformował również, że w resorcie rolnictwa trwają intensywne prace nad zmianami w ustawach: o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa i kształtowaniu ustroju rolnego. Planowane jest również podjęcie prac nad ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym i zagospodarowaniu rolniczej przestrzeni produkcyjnej.  W trakcie spotkania omawiano także sprawy dotyczące nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa. Szef resortu rolnictwa mówił również o znaczeniu promocji żywności w utrzymywaniu konkurencyjności polskich produktów rolno-spożywczych w kraju i na świecie, zwracając jednocześnie uwagę na potrzebę analizowania sytuacji rynkowej oraz gotowość do podejmowania innowacyjnych działań zmierzających do efektywniejszej polityki rolnej.
2,7 gospodarstw z terenów zagrożonych afrykańskim pomorem świń zadeklarowało, ze nie spełni zaostrzonych zasad bioasekuracji. Ci rolnicy mogą liczyć na odszkodowania i rekompensaty za rezygnację z produkcji do końca przyszłego roku. W tej chwili ich gospodarstwa odwiedzają powiatowi lekarze weterynarii. O kontrolach mówiła wiceminister rolnictwa Ewa Lech. pani wiceminister przypomniała,  o przesunięciu terminu składania wniosków o rekompensaty do ARiMR do końca października.

„Pszczoły przetrwają gdy kwiaty zapylają” pod takim hasłem przez Polskę przejechał  ,,Rajd w Obronie Pszczół”. Pszczelarze, miłośnicy miodu, naukowcy, uczniowie i przedstawiciele firm, które na co dzień pomagają pszczelarzom produkując pasze, urządzenia i różne akcesoria pszczelarskie jechali 13-oma kolorowymi Fiatami 126 p. Przekonywali, że każdy może pomóc pszczołom sadząc na swoich balkonach, tarasach czy ogródkach rośliny miododajne. Uczestnicy rajdu  informowali że bez pszczół i innych zapylaczy wyginą rośliny, a bez roślin miododajnych pszczoły. Wyruszyli z Krakowa, aby dotrzeć do Koszalina na Ogólnopolskie Dni Pszczelarza. Pokonali 1500 km.

Organizatorami Rajdu w Obronie Pszczół były: Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych, Polski Związek Pszczelarski, Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich POLANKA. Wspierały ich: Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Zespół Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli i Regionalny Związek Pszczelarzy w Koszalinie. Rajdowicze odwiedzili także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Warto wspomnieć, że na jego terenie funkcjonuje niewielka pasieka. Wiceminister Ewa Lech powiedziała Radiu Podlasie o sytuacji polskiego pszczelarstwa i sposobach jego wsparcia. Przypomniała, że jest realizowany Program wsparcia pszczelarstwa . W Polsce nie ma zjawiska masowego padania pszczół, choć upadki zdarzają się zwłaszcza na południowym zachodzie kraju. Ewa Lech zaapelowała do rolników o zgodne z zasadami i przepisami stosowanie środków ochrony roślin, tak aby nie kolidowało z oblotami pszczół.
Afrykański pomór świń nadal groźny. Niestety, rolnicy-  muszą się liczyć z kolejną groźną chorobą, Tym razem zagrażającą producentom drobiu. Wiceminister rolnictwa Ewa Lech zaapelowała do mieszkańców wsi, aby w czasie migracji ptaków chronić drób przed kontaktem z dzikim ptactwem.
W Dzienniku Ustaw, z dnia 5 września 2017 roku, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 sierpnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Określono w nim warunki bezpiecznej i higienicznej pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Uregulowano również warunki bezpiecznej obsługi zwierząt futerkowych, jeleniowatych i strusi utrzymywanych w warunkach fermowych, oraz uwzględniono nowe kierunki produkcji zwierząt gospodarskich. Po szczegóły odsyłamy do strony minrol.gov.pl.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych. Projekt ustawy ma na celu m.in. wyeliminowanie dopływu surowca tytoniowego krajowej produkcji do nielegalnych wytwórni wyrobów tytoniowych. Szara strefa w handlu wpływa bowiem negatywnie na opłacalność produkcji tytoniu w Polsce. Zaproponowane rozwiązania będą korzystne również dla polskiej gospodarki, która w wyniku nieuczciwych działań na rynku tytoniu traci dochód. Proponuje się objęcie monitorowaniem krajowej uprawy tytoniu oraz produkcji i zbytu surowca tytoniowego, a także nadzór nad tymi uprawami. Zadania w ww. zakresie ma wykonywać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).




AI
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje