R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 15 grudnia
2017-12-15 13:06:00 Artykuł czytany 760 razy


Sejm uchwalił specustawę w sprawie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Chodzi głównie o dodatkowe możliwości zwalczania w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).


Dokument  przygotował resort rolnictwa i rozwoju wsi.
Według niego  wzdłuż granicy Polski z Białorusią oraz Ukrainą, stanąć ma wbita w ziemię zapora. Jej długość oszacowano wstępnie na ponad 1000 kilometrów. Jej zadaniem będzie zatrzymanie migracji zarażonych wirusem dzików - uzasadniał podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Rafał Romanowski.
Specustawa ma umożliwić zwiększenie odstrzału dzików także na zachód od Wisły. To bowiem u padłych dzików służby weterynaryjne stwierdzały w ostatnich tygodniach wirusa ASF w centrum Mazowsza - ponad 100 kilometrów od dotychczasowego regionu występowania pomoru. Sanitarna redukcja pogłowia zwierząt ma być możliwa również na terenie obszarów chronionych. Aby zachęcić myśliwych do wyszukiwania zwierzyny, nowym rozwiązaniem ma być dla nich urlop na realizację odstrzału sanitarnego - do 6 dni rocznie.
Ministerstwo Rolnictwa liczy, że specustawa trafi do parlamentu na przyszłe posiedzenie Sejmu. ASF występuje w Polsce z przerwami od 2014 roku - zarówno u świń jak i dzików. Z tego powodu dla polskich przedsiębiorstw zamknięte są między innymi rynki Dalekiego Wschodu, w tym Chin.

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi pracuje nad odtworzeniem hodowli owiec. Chce ją zaproponować między innymi rolnikom z Podlasia z uwagi na problemy tamtejszych hodowców z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. Trzodę chlewną można więc zastąpić owcami - przekonuje podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, Ewa Lech. W przypadku jagnięciny mięso można eksportować na rynki arabskie. Tamtejsi odbiorcy są w stanie zaproponować atrakcyjne stawki za towar - powiedziała Ewa Lech.

Resort środowiska przeznaczy około 5 milionów złotych na walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF). Pieniądze pokryją koszty budowy infrastruktury technicznej związanej z przechowywaniem i unieszkodliwianiem tusz dzików.  Ministerstwo Środowiska podaje, że aby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa, potrzebne jest zmniejszenie populacji dzików na terenie kraju oraz przebadanie jak największej ich liczby. Tusze zwierząt muszą być magazynowanie w chłodniach do czasu uzyskania wyników badań wykonywanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.   Środki pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Beneficjentem w programie będzie Polski Związek Łowiecki i koła łowieckie w nim zrzeszone. Dofinansowaniem objętych zostanie od 200 do 250 chłodni w około 120 lokalizacjach, w których istnieje ryzyko wystąpienia wirusa ASF.

Uruchomiony został kolejny program pomocy dla producentów świń z obszarów zagrożonych i zapowietrzonych. Pomoc, w formie nieoprocentowanych pożyczek będzie realizowana na podstawie rozporządzenia  Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR. Nieoprocentowane pożyczki będą udzielane na okres do 10 lat, a ich wysokość nie będzie mogła przekroczyć kwoty nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych producentów świń. kwoty będą się wahać od 50 tys. do miliona złotych zależnie od wielkości gospodarstwa.

O wyrównanie dopłat bezpośrednich dla wszystkich państw Unii Europejskiej zamierza walczyć polski resort rolnictwa. Ten postulat zgłaszał podczas cyklu konsultacji dotyczących przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej UE po roku 2020. Zapowiada też dalsze działania w tej sprawie na arenie unijnej.  Wiceminister Ryszard Zarudzki wskazuje, że resort chce wypracować dla polskich rolników trzy mechanizmy. Wyrównanie dopłat bezpośrednich to jeden z priorytetów. W obecnej perspektywie finansowej, dopłaty dla polskich rolników są niższe od ich przeciętnej wysokości w UE. O wiele więcej zyskujemy w ramach drugiego filaru wsparcia - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Komisja Europejska zaprezentowała wstępne założenia Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020, w których nie ma mowy o wyrównaniu dopłat. Konkretne propozycje Brukseli mają być znane za pół roku.

Rozstrzygnięto XXV edycję konkursu „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego w 2016 r.”. Nagrody laureatom oraz nagrodę i wyróżnienia instytutom badawczym resortu rolnictwa za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych wręczył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. Konkurs „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego” w roku bieżącym odbył się po raz XXV. Organizatorem konkursu jest Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu. wszystkie redakcje ODR otrzymały pamiątkowe puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  W bieżącej edycji I miejsce zajęła redakcja czasopisma pt. „Lubelskie Aktualności Rolnicze” wydawanego przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.  Przyznano również 5 wyróżnień redakcjom , w tym  „Wiadomościom Rolniczym” wydawanym przez : Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. W kategorii „Najlepsza publikacja tematyczna” przyznano nagrodę za publikację pt. „Nasadzenia ozdobne w wiejskich ogrodach przydomowych” Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Wstępne wyniki handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi za trzy kwartały bieżącego roku pokazują bardzo dobrą dynamikę wzrostu wartości eksportu oraz dodatniego salda wymiany. W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym wzrost wartości eksportu wynosi 12,3%, a wzrost dodatniego salda wymiany aż 16%.

Podczas grudniowej Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej AGRiFISH wymieniono pierwsze poglądy nt. komunikatu Komisji Europejskiej z 29 listopad br. „Przyszłość żywności i rolnictwa”. Delegacji polskiej przewodniczył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.  W ocenie Polski WPR powinna pozostać ważną polityką Unii, biorąc pod uwagę zarówno nowe potrzeby, wyzwania i zobowiązania międzynarodowe, ale także to, że cele WPR określone w Traktacie pozostają wciąż aktualne, a ich wypełnienie jest ważnym zadaniem tej polityki. Przyszła WPR, funkcjonująca w warunkach coraz bardziej otwartego rynku UE i realizująca nowe funkcje publiczne wymaga silnego finansowania z budżetu UE – osiągnięcie wielu ambitnych celów wskazanych w komunikacie w pełni zależy od rozstrzygnięć budżetowych. Od stycznia 2018 r. radzie ministrów rolnictwa UE przewodniczyć będzie Bułgaria, która zapowiedziała intensywne prace dotyczące przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.

Minister Krzysztof Jurgiel zostaje na stanowisku. Będzie ministrem rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Polska wieś i rolnictwo to kolejny obszar, na którym rząd skupi uwagę - zapowiedział premier w sejmowym expose. Szef rządu zaznaczył, że to bogactwo nie tylko dla naszego kraju, ale i dla całej Europy. Mateusz Morawiecki dodał, że rząd będzie też dbał o ochronę polskiej ziemi, a także wspierał unowocześnianie gospodarstw i przedsiębiorczość na wsi.



Kwadrans z Ministrem Rolnictwa pod redakcją Andrzeja Ilczuka Radio Podlasie nadaje w piątek o 13.40
AI [ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje