R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 17 sierpnia 2018 roku
2018-08-17 14:35:04 Artykuł czytany 71 razy


Polacy kochają konie, a historia koni nierozerwalnie związana jest z historią Polski – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas czterdziestego, jubileuszowego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. W tym roku, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ten pokaz po raz pierwszy odbywał się w Warszawie na terenie Toru Wyścigów Konnych na Służewcu.


Minister rolnictwa zapowiedział powołanie zespołu, który będzie się zajmował rozwijaniem hodowli koni w Polsce. Szef resortu  podkreślił znaczenie całego tzw. przemysłu końskiego. Zwrócił uwagę na wiele miejsc pracy z nim związanych, np. w agroturystyce, hipoterapii i sporcie. Jan Krzysztof Ardanowski  Podkreślił, że zależy mu na rozwoju tej branży. Minister rolnictwa poprosił o wsparcie swoją wiedzą: przewodniczącego Polskiego Związku Hodowców Koni Pawła Mazurka, dyrektora Stadniny Ogierów w Gnieźnie Andrzeja Matławskiego, prezesa Stadniny Koni Nowe Jankowice Andrzeja Mandeckiego, prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasza Chalimoniuka, oraz Jerzego Białoboka, byłego prezesa stadniny koni arabskich w Michałowie i Annę Stojanowską, która w Agencji Nieruchomości Rolnych nadzorowała hodowlę koni arabskich.

Senator Tadeusz Romańczuk został sekretarzem stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi. W ramach podziału kompetencji będzie odpowiadał za rynki rolne i gospodarkę ziemią. Nowy członek ścisłego Kierownictwa resortu jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku.  Akt powołania wręczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego powstanie Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych. Inwestycja zostanie sfinansowana w części ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  Wicepremier Jarosław Gowin, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego profesor Wiesław Bielawski podpisali umowę umożliwiającą budowę Centrum. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podziękował ministrowi nauki i rektorowi SGGW za działania rzecz polskiego rolnictwa. Uruchomienie centrum to wyjście naprzeciw sytuacji światowej i potrzebom polskiego rolnictwa powiedział minister. J.K. Ardanowski powiedział, że nasza szansą i specjalizacją jest żywność wysokiej jakości. Minister rolnictwa powiedział, że wiąże się to ze zmianą stylu życia promowaną na świecie. To wyjście naprzeciw nowemu pomysłowi na żywność. Konieczny jest również położenie nacisku na sprzedaż żywności przetworzonej a nie samych surowców. Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował do uczelni o współpracę z instytutami badawczymi będącymi w gestii resortu rolnictwa.

Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych to projekt Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. To nowoczesny budynek dydaktyczno-laboratoryjny przeznaczony do prowadzenia działalności naukowej w zakresie nauk o żywieniu człowieka oraz powiązanych z nimi działaniami wdrożeniowymi i edukacyjnymi. W przyszłości wyposażony będzie w unikatową aparaturę laboratoryjną umożliwiającą prowadzenie badań na poziomie światowym.
 
Podsumowano  Konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”. To dobry przykład wydatkowania środków unijnych w ramach realizacji przez Polską Organizację Turystyczną projektu pn. Identyfikacja, upowszechnianie i promocja dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich – powiedział obecny na uroczystości podsekretarz stanu Rafał Romanowski. Wiceminister zwrócił uwagę, że rozwój turystyki wiejskiej stanowi ważny element działalności Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Usługi turystyczne oferowane przez mieszkańców terenów wiejskich przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorczości, konkurencyjności, ekonomicznego ożywienia tych terenów oraz podtrzymują folklor i sprzyjają nowym inwestycjom. Wsparcie dla instytucji działających na rzecz rozwoju turystyki na obszarach wiejskich jest możliwe m.in. poprzez uzyskanie dofinansowania w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Konkurs to świetna okazja do wymiany doświadczeń między osobami zarządzającymi różnymi produktami turystycznymi, synergii ich działań i dalszego rozwoju – podkreślił prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. Zaapelował jednocześnie do wszystkich 115 podmiotów, które wzięły udział w konkursie do zarejestrowania się w akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”. - Dzięki temu mogą zyskać wyraźnie więcej, niż indywidualnie rywalizując o klientów – zwrócił uwagę prezes.

Celem akcji „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” jest identyfikacja i popularyzacja dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich. Doświadczenia w kreowaniu produktów turystycznych na wsi będą dla innych cenną wskazówką w rozwoju i wprowadzaniu w życie własnych pomysłów. To przedsięwzięcie, wraz z działaniami związanymi z promocją laureatów, pozwoli stworzyć pierwszy w Polsce katalog dobrych praktyk w turystyce wiejskiej. Będzie on skierowany do osób, które świadczą usługi dla turystów lub planują rozpocząć taką działalność. Będą także stanowiły zestaw cennych wskazówek dla osób wypoczywających na wsi, ułatwiając im wybór najlepszych ofert. Konkurs przyczyni się do podniesienia standardów branżowych oraz dostarczy argumentów, które potwierdzą słuszność wyboru obszarów wiejskich jako miejsca wypoczynku.

Do konkursu mogli zgłaszać się: właściciele gospodarstw, podmioty prowadzące działalność turystyczną na terenach wiejskich, regionalne i lokalne organizacje turystyczne, instytucje administracji samorządowej, lokalne grupy działania (LGD), organizacje i stowarzyszenia turystyczne, a także firmy z branży turystycznej. Każdy mógł startować w jednej z czterech kategorii związanych z wypoczynkiem u rolnika, z wypoczynkiem na wsi, z kompleksową ofertą uzupełniającą pobyt na obszarach wiejskich lub ze szlakami kulinarnymi.

Od 27 sierpnia do 14 września producenci rolni, którzy prowadzą gospodarstwo rolne, w którym  utrzymywane są świnie – będą mogli składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 75% wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz  produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych. Wnioski należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa . Więcej o tym wsparciu przeczytamy na stronie Agencji oraz resortu rolnictwa.

Ministerstwo rolnictwa dementuje i ostrzega. Wśród rolników ekologicznych rozpowszechniane są informacje o rzekomym powstaniu Europejskiego Rejestru Ekologicznych Producentów Rolnych oraz o potrzebie uiszczenia opłaty w wysokości 280 zł za wpis do tego rejestru.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego taki rejestr na poziomie Unii Europejskiej nie został utworzony. Producenci ekologiczni nie mają obowiązku zgłaszania się do żadnego Europejskiego Rejestru Ekologicznych Producentów Rolnych.  Zgłoszenie podjęcia działalności w rolnictwie ekologicznym nie jest również związane z żadnymi opłatami w tym zakresie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  przekazało już odpowiednie informacje w tej sprawie do organów ścigania.




AI/DJ
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje