R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 24 maja 2019 roku
2019-05-24 15:08:05 Artykuł czytany 40 razy


Rozszerzenie sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego, wsparcie dla kół gospodyń wiejskich czy program Czyste Powietrze to niektóre z rządowych rozwiązań zaprezentowanych podczas cyklu konferencji "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich". Podczas siedmiu spotkań w pięciu województwach przedstawiciele kilkunastu resortów i Kancelarii Prezydenta informowali o państwowych programach, które mają pomóc w rozwoju obszarów wiejskich. Cykl konferencji podsumowano podczas wydarzania w Belwederze z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.


Szefowa Kancelarii Halina Szymańska wyjaśnia, że głównym celem spotkań było informowanie samorządowców o możliwości skorzystania z różnych projektów resortu i inicjatyw prezydenckich. Dodaje, że elementem spotkań były również konsultacje i przyjmowanie wniosków dotyczących konkretnych działań, które - zdaniem mieszkańców wsi - należy podjąć.

Na spotkaniach rozmawiano między innymi o rozwoju aktywności społecznej. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ocenia, że sprzyja jej ustawa o kołach gospodyń wiejskich.

Z kolei przedstawiciele resortu środowiska szeroko informowali między innymi o programie Czyste Powietrze. Minister Henryk Kowalczyk nie wyklucza zmian w dofinansowaniu termomodernizacji budynków połączonej z wymianą kotłów.

Cykl konferencji "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich" zainaugurowała ponad dwa miesiące temu w Sielinku w województwie wielkopolskim szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. W sumie zaprezentowano sto inicjatyw służących poprawie jakości życia na wsi.

Podczas posiedzenia Stałego Komitetu UE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, przegłosowano zmiany w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej   które znoszą ograniczenia związane z ASF w kolejnych gminach położonych na terenie trzech województw. W warmińsko – mazurskim: chodzi o gminy Banie Mazurskie i Gołdap w powiecie gołdapskim oraz Kowale Oleckie w powiecie oleckim, w województwie podkarpackim. W związku z powyższym, w województwie podkarpackim żadna gmina nie będzie położona na obszarze zagrożenia, zaś w podlaskim ograniczenia nie będą obowiązywać w gminie: Śniadowo w powiecie łomżyńskim i Zambrów w powiecie zambrowskim.

 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w otwarciu Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która odbyła się w Poznaniu. Wystawa była przeglądem najlepszych zwierząt z polskiej hodowli: bydła ras mlecznych i mięsnych, koni, owiec i kóz, drobiu i zwierząt futerkowych. Była prezentowana również jedna rodzina pszczela rasy środkowoeuropejskiej. Ogółem  311 wystawców prezentowało w ok. 1,5 tys. sztuk zwierząt. Podczas Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych zespoły sędziowskie powołane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oceniali zwierzęta grupy konkursowej. Za najlepsze zwierzęta przyznano tytuły czempiona i wiceczempiona oraz złote i srebrne medale. Hodowcy zwierząt, które uzyskali  tytuły czempionów, a także tych zwierząt, którym przyznane zostały złote medale otrzymali nagrody finansowe. Najlepsze zwierzęta zaprezentowane zostały  publiczności w czasie pokazów na specjalnie do tego celu przygotowanych ringach.

W ramach wystawowych ekspozycji prezentowane były także rasy rodzime: klacze ze źrebiętami koni ras: konik polski, huculskiej, wielkopolskiej, śląskiej, zimnokrwistej w typie sztumskim i sokólskim oraz ogiery zimnokrwiste w typie sztumskim i sokólskim, a także bydło rasy polska czerwona i białogrzbieta, owce wrzosówki, owce rasy merynos polski w starym typie oraz drób, króliki i szynszyle. Narodową Wystawę Zwierząt Hodowlanych współorganizowali: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, Instytut Zootechniki-Państwowy Instytut Badawczy, związki branżowe oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że firma Eskimos, która podjęła się skupu jabłek uregulowała wszystkie swoje zobowiązania wobec sadowników. – Ta bardzo skomplikowana operacja rynkowa, związana z tragiczną sytuacją w skupie jabłek, została zakończona powodzeniem. Zgodnie ze składanymi obietnicami wszyscy, którzy dostarczyli jabłka otrzymali za nie zapłatę – zapewnił minister.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, ze produkcja sadownicza jest niezbilansowana. Również środowisko sadownicze jest zdaniem szefa resortu bezradne i nie potrafi radzić sobie z wyzwaniami rynku. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że nastąpił wzrost cen jabłek przemysłowych. Jednocześnie wskazał, ze działający juz na rynku zagraniczni potentaci w branży  przeszkadzali w realizowaniu skupu przez firmę Eskimos.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Zmiany ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych dotyczą wymogu zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych.  Jan Krzysztof Ardanowski  przypomniał, że w kwietniu wspólnie z sadownikami został przygotowany wzór umowy kontraktacyjnej, która reguluje relacje handlowe między przetwórcami a sadownikami, a jej nieodłącznym elementem są przedziały cenowe, które będą musiały być przestrzegane. Kolejnym krokiem w ustalaniu poprawnych relacji pomiędzy rolnikami i przetwórcami jest proponowana zmiana w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Szef resortu rolnictwa zaproponował  rozszerzenie zakresu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej o nabywanie produktu rolnego poniżej jego ceny referencyjnej, podanej w obwieszczeniu.  Da to Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów uprawnienie do podejmowania działań kontrolnych w przypadku, gdyby przetwórcy nie chcieli kupować produktów w tym przedziale cenowym. Gdyby wykazano nieuczciwą konkurencję lub wykorzystywanie przewagi kontraktowej na przetwórców będą mogły być nakładane  kary finansowe – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Projekt ustawy został przekazany do dalszego procedowania do KPRM. Według ministra Ardanowskiego rozwiązania w nim zaproponowane stanowią odpowiedź na oczekiwania środowisk rolniczych w zakresie wzmocnienia ich pozycji w łańcuchu żywnościowym.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z prezydiami wszystkich zespołów tematycznych powołanych w ramach Porozumienia Rolniczego. Minister przypomniał o idei powstania Porozumienia, którego głównym celem miało być wypracowanie w krótkim czasie rozwiązań w różnych branżach sektora żywnościowego, które mogłyby być realizowane przez Rząd lub stanowić element polityki rolnej.

Przewodniczący poszczególnych 10. zespołów przedstawili informacje na temat dotychczasowych prac, jak również poinformowali o zidentyfikowanych problemach w poszczególnych branżach.

Na koniec miesiąca mają zostać przekazane ministrowi zebrane najważniejsze wnioski i postulaty wypracowane na posiedzeniach. Jednocześnie Przewodniczący Zespołów poinformowali, iż będą kontynuować dalsze prace w ramach Porozumienia Rolniczego.



Kwadrans z Ministrem Rolnictwa pod redakcją Andrzeja Ilczuka emitowany jest na antenie Radia Podlasie w piątki o godz. 13.40.

AI/DJ
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje