R E K L A M A


KOŚCIÓŁ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uroczystości w Bielsku Podlaskim
2013-04-15 19:17:14 Artykuł czytany 3845 razy


Eucharystia, celebrowana 13 kwietnia przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim rozpoczęła obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego w tym mieście.


W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do okresu wielkanocnego przypomniał, że radość ze zmartwychwstania Chrystusa przepaja chrześcijan nawet w trudnych po ludzku dla nich chwilach.
Dzięki temu mogli oni śpiewać  pieśń „ Wesoły nam dzień dziś nastał.”w czasie powstania i okrutnych represji popowstaniowych. 
Jest bowiem jakaś moc i siła w tej duchowej więzi z Chrystusem, która sprawia, że nawet w momentach wyjątkowo trudnych możemy zdobyć się na wyrażenie wdzięczności,  temu który o nas pamięta, podkreślił.


Zobacz zdjęcia w większym formacie

Przypomniał on też znaczenie  Powstania Styczniowego w historii Polski i Polaków. Powiedział, że zarówno wśród partyzantów, jak też społeczeństwa widoczny był duch modlitwy oraz wsparcia ze strony duchowieństwa.
 Mówił o wielkich stratach osobowych i materialnych, jakich doznał Kościół po powstaniu, które to do dzisiaj nie zostały naprawione. Wielu zaś, rzucających do czasów obecnych obelgi na niego, to potomkowie nagradzanych wówczas przez carat.

Ksiądz Biskup powiedział również, że obecnie w naszej ojczyźnie mamy do czynienia z ironicznym podejściem do prawdy i sprawiedliwości i zagłuszaniem sumień, przez co trudno przebić się wrażliwości moralnej.
Przypomniał, że Powstanie Styczniowe zrodziło się z miłości do Polski oraz, ze takie same ideały przyświecały powstaniu „ Solidarności” .
„Jeden tylko jest szkopuł – nie szukaliśmy wsparcia Ducha Świętego.  Gdy „ Solidarność”  rosła, wydawało się, że wystarczą buńczuczne okrzyki i zadufanie. Tymczasem Diabeł nie śpi. Wciąż podsyłał swoich, a stopniowo i nieuchronnie wszystko zaczęło próchnieć. Entuzjazm zamienił się w samozadowolenie, ofiarność w oczekiwanie na splendory, a poświęcenie domagało się profitów” – powiedział ks. bp Dydycz.      

Jak powiedział proboszcz tamtejszej parafii ks. kan. Marian Wyszkowski, takie spotkanie, w kwietniowym czasie nie mogło odbyć się bez wspomnienia o ofiarach mordu w Katyniu oraz katastrofy pod Smoleńskiem, prosząc równocześnie  zebranych o modlitwę w ich intencji.
Do bielskiej świątyni przybyły władze z przedstawicielem Parlamentu, Starostą Bielskim, a także  Dyrekcja Szpitala, Prezes „ Bielmleku”, reprezentanci uczelni z Lublina, Warszawy, Białegostoku i Drohiczyna, poczty sztandarowe organizacji i szkół oraz nauczyciele, młodzież i mieszkańcy Bielska Podlaskiego.
Pieśni liturgiczne i patriotyczne wykonywał miejscowy chór oraz orkiestra dęta, a po zakończeniu Eucharystii, młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki zaprezentowała utwory poetyckie.

W ramach konferencji naukowej, zebrani wysłuchali trzech referatów dotyczących zagadnień, dotykających dziedzictwa społeczno – kulturowego i religijnego Powstania Styczniowego.

Prof. dr hab. Jolanta Marszalska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Warszawie w swym wystąpieniu ukazała wpływ Powstania Styczniowego, obecny w literaturze, a wykorzystywany przez autorów, jako czynnik budzenia patriotyzmu wśród Polaków.

Prelegentka przypomniała zarówno autorów, których życie i twórczość związane były z wydarzeniami powstańczymi i represjami z nich wynikającymi, jak też pisarzy i poetów początku XX wieku, którzy poruszali wątki powstańcze już  nieco w odmienny sposób.
Legenda powstania, podkreśliła, stanowiła w polskiej twórczości element ukazujący wartość tamtego zrywu. Jego literackim podsumowaniem zaś stały się słowa Elizy Orzeszkowej „ Gloria Victis” – „ Chwała Zwyciężonym”, oddające należną cześć powstańcom oraz dającym nadzieję wolności następnym pokoleniom.

Ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk, również z UKSW w Warszawie, w swym wystąpieniu ukazał sytuację polskiego społeczeństwa w okresie popowstaniowym w trzech zaborach.
Następnie  zarysował on różnorodne działania, jakie podejmowano w celu przeciwstawienie się germanizacji i rusyfikacji.
 Ukazał formy inicjatyw o charakterze religijnym, społecznym i gospodarczym, które dawały możliwość integracji Polaków oraz przygotowały ich, w dalszej perspektywie, do działań na rzecz odzyskania niepodległości i odnalezienia się w wolnym kraju.    

Jako ostatni wystąpił doktorant UKSW i kapłan diecezji drohiczyńskiej ks. Rafał Romańczuk, który przybliżył postacie dwóch wyniesionych na ołtarze powstańców styczniowych : Św. Brata Alberta Chmielowskiego i Św. Ojca Rafała Kalinowskiego, dla których tamten historyczny okres stał się szkołą umocnienia i pogłębienie wiary.
W swoim wystąpieniu przypomniał także, iż oprócz licznych duchownych biorących udział w działaniach powstańczych i je wspierających, na czele ks. Brzóska, był także  arcybiskup Św. Zygmunt Szczęsny Feliński, zaś kandydatem na ołtarze jest również dyktator powstania Sługa Boży Romuald Traugutt.

Historyczne obchody zakończyła inscenizacja plenerowa bitwy powstańczej w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Historycznej „ Kresy” oraz wspólny  żołnierski bigos.

            
ks. Artur Płachno
   
[jk]

wykop


 

foto

Caritas Diecezji Siedleckiej pomaga obywatelom Ukrainy
2022-07-16 11:54:37 Kategoria: Kościół dla Ukrainy

Rosyjskie wojska od kilku miesięcy prowadzą zmasowane działania wojenne na terenie Ukrainy. Sytuacja ukraińskich rodzin oraz ich życie jest bardzo zagrożone. Tysiące...

więcej »

Liturgia Dnia


foto

Misje Ewangelizacyjne w parafii w Borowiu
2022-11-16 12:20:51 Kategoria: Misje Ewangelizacyjne

Od niedzieli w parafii Trójcy Świętej w Borowiu trwają Jubileuszowe Misje Święte. Nauki misyjne głosi ks. Tomasz Bieliński a wspomaga go wspólnota Szkoły Nowej...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje