RYSZARD ZALEWSKI

W niedzielę, 29 kwietnia od godziny 10.00 program Katolickiego Radia Podlasie transmitowany był z Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni. W tym roku parafia przeżywa 500-lecie objawień św. Anny. Główne uroczystości odbędą się 27 maja.

MARIUSZ FILIPIUK

Starosta bialski Mariusz Filipiuk uważa, że ostatnie działania Ministerstwa Ochrony Środowiska nie są znacząco lepsze od poprzednich. W rozmowie z Radiem Podlasie mówił między innymi o zmianach w prawie łowieckim i odpowiedzialności za wycinkę w Puszczy Białowieskiej.

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 27 kwietnia 2018 roku

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznała się z informacjami na temat pomocy dla rolników zobowiązanych nową ustawą Prawo wodne do dodatkowych inwestycji w zakresie ochrony środowiska Ze strony Ministerstwa Rolnictwa stosowny materiał przedstawił Bogusław Rzeźnicki dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin. Rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie na dostosowanie gospodarstw do wymagań prawa wodnego z PROW. Będą to m.in. pożyczki na okres 10 lat. Nowe Prawo Wodne wprowadziło dla rolników dodatkowe obowiązki. Chodzi m.in. o opłaty za pobór wody a także regulacje dotyczące ograniczania odpływu azotu ze źródeł rolniczych. Oznacza to dłuższe przechowywanie obornika czy gnojówka, co wiąże się z inwestycjami.

X Rodzinny Rajd Rowerowy

1 maja w Międzyrzecu Podlaskim odbędzie się Rodzinny Rajd Rowerowy. W tym roku pod hasłem „Wszystko co Polskę stanowi” , połączony z konkursem związanym z setną rocznicą Odzyskania Niepodległości.

zawody strzeleckie

26 kwietnia na strzelnicy gminnej w Komarówce Podlaskiej odbyły się Mistrzostwa powiatu radzyńskiego w strzelaniu z kbks. W zawodach wzięło udział 51 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Radzynia Podlaskiego, Woli Osowińskiej i Komarówki Podlaskiej.

rajd

Blisko 250 uczniów z rożnych szkół z terenu powiatu łukowskiego wzięło udział w Rajdzie 3-Majowym. Odbył się on tuż przed długim weekendem, w czwartek 26 kwietnia. Do udziału w rajdzie zaprosiły Zespół Szkół nr 3 i Starostwo Powiatowe.

MALGORZATA LUCEK

Pochodząca z Lechut Dużych (gm. Terespol) Małgorzata Łucek od ponad 30 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. W wieku 9 lat, na zaproszenie dalszej rodziny, wyjechała z mamą do Teksasu. Co roku odwiedza Polskę, w okresie wakacyjnym powraca w rodzinne, nadbużańskie strony. Podczas ostatniej wizyty wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym przez słuchaczy z Koła Przyjaciół KRP w Terespolu. Przedstawicielom Katolickiego Radia Podlasie opowiedziała o codziennym życiu za wielką wodą, postrzeganiu Polaków przez Amerykanów oraz amerykańskim systemie edukacyjnym.

Bozena Kwiatkowska

Od 1 września w Woli Starogrodzkiej w gminie Parysów rozpocznie działalność filia przedszkolna dla około 20 dzieci. Placówka zlokalizowana jest w części wyremontowanego w roku ubiegłym budynku szkoły podstawowej, gdzie obecnie trwają prace adaptacyjne pomieszczeń. O nowej placówce oświatowej w gminie, z wójt Bożeną Kwiatkowską rozmawia Waldemar Jaroń.

Robert Golaszewski

Wybór nowej Przewodniczącej Rady Miasta w Łochowie skomentował w rozmowie z Radiem Podlasie Robert Gołaszewski. Burmistrz Łochowa zapewnił o chęci współpracy ze swoją byłą rywalką w wyścigu o burmistrzowski stołek.