• Katolickie Radio Podlasie
  • e-mail
  • SMS
  • Radio

JUBILEUSZ

Jubileusz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Parczewie. Szkoła istnieje od 70-ciu lat. W czerwcu odbył się zjazd absolwentów, na który przybyło ponad dwustu byłych uczniów i nauczycieli. 25 września obecni uczniowie wyprawili swojej szkole urodziny. Był tort, odśpiewanie „Sto lat”, przypomnienie historii szkoły i Stanisław Staszic w humorystycznej odsłonie.

WYKOPKI

Ciechanowca, by zobaczyć pokaz kopania ziemniaków motykami i kopaczką konną. By przyłączyć się do tłoki, zbierać ziemniaki za kopaczką a potem spróbować tak smakują ziemniaki pieczone w gorącym popiele. Bronowanie kartofliska broną konną, praca kowala, obróbka lnu, tkanie na krosnach, przędzenie na kołowrotku, kręcenie snopków, ręczny wyrób masła i śmietany oraz serów, szatkowanie kapusty oraz udeptywanie jej w beczce do kiszenia – to prace, które dziś powszechne były w każdym gospodarstwie, dziś zobaczyć można je głównie na specjalnych pokazach. Pokazy prac gospodarskich od wiosny do jesieni organizuje Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W niedzielę, 24 września w skansenie odbyła się impreza pod nazwą „Jesień w polu i w zagrodzie”. Z organizatorami, regionalistami i turystami przy okazji spotkania w skansenie rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 29 wrzesnia

Pieniędzy na dopłaty do ubezpieczeń nie powinno zabraknąć - zapewnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort wskazuje, ze m.in. dopłata w wysokości 65 procent do stawki ubezpieczenia ma zachęcić rolników do zawierania umów z towarzystwami ubezpieczeniowymi. O rolniczych ubezpieczeniach mówił wiceminister Jacek Bogucki. Wiceminister powiedział, że rolnicze ubezpieczenia są obarczone dużym ryzykiem, dlatego tak niewiele firm je oferuje. W tym roku będzie to pięciu ubezpieczycieli.

Radzyn CBA

W piątek, 8 września Delegatura CBA w Lublinie skierowała do Przewodniczącego Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim wniosek o rozwiązanie umowy o pracę ze Sławomirem Sałatą i odwołaniem go z funkcji Prezesa Zarządu Spółki z powodu nieprzestrzegania przepisów ustawy antykorupcyjnej. W poniedziałek 25 września Sławomir Sałata został odwołany ze stanowiska a we wtorek 26 września powołany ponownie.

Jubileusz przedszkola

Minęło 10 lat od powstania Publicznego Przedszkola w Reducinie w gminie Górzno. Z tej wyjątkowej okazji społeczność placówki przygotowała jubileuszową uroczystość, na którą przybyli przedstawiciele parlamentu, samorządu powiatowego i gminnego oraz rodzice i absolwenci. Nie zabrakło też występów tych, dla których 10 lat to bardzo przyszłościowa perspektywa.

Palac Potockich

Rozpoczęły się prace remontowe części elewacji Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim. Miasto odrestauruje elewację pawilonu południowego skrzydła wschodniego. Ta część obiektu jest najgorzej zachowana.

Jaroslaw Glowacki

Wiceprezydent Siedlec Jarosław Głowacki był gościem Marcina Jabłkowskiego w piątkowym wydaniu audycji O Tym Się Mówi na antenie Radia Podlasie. Rozmowa dotyczyła zarzutów opozycji co do nagromadzania inwestycji drogowych w jednym czasie i w jednym miejscu, planowania kampanii wyborczej oraz kierunków rozwoju miasta.

Zenon Stefanowski

Pół miliona złotych przeznaczył w tegorocznym budżecie samorząd gminy Kłoczew na fundusz sołecki. Pieniądze te podzielone zostaną na 27 sołectw, które przeznaczą je na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. W niektórych sołectwach jest problem z racjonalnym wydatkowaniem tych środków.

PUDELKO

Z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu, którzy przypada 12 października, Stowarzyszenia Biała Pozytywka włącza się do akcji „Pudełko życia”. „Pudełko życia” – to kompleksowa informacja dla ratowników o stanie zdrowia ułatwiająca udzielenia pomocy medycznej osobie starszej, samotnej, która wymaga interwencji pogotowia ratunkowego.