Dariusz Szustek

Każdy samorząd musi na nowo ustalić zasady sprzedaży alkoholu. Wynika to z zapisów znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowy projekt uchwały przygotowano właśnie w łukowskim magistracie. Zakłada on m.in. wzrost liczby punktów sprzedaży wysokoprocentowego alkoholu z 22 na 30.

Sylwester Dyminski

Chociaż nie jest jeszcze czas, lecz kampania wyborcza w powiecie garwolińskim powoli rozkręca się, a najbardziej widać to na przykładzie gminie Maciejowice. Emocje niektórych uczestników tej gry sprawiają sporo niepotrzebnego zamieszania, co niezbyt dobrze wróży.

Regionalny Przegląd Kapel i Spiewakow Ludowych

Regionalny Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych odbył się w minioną sobotę 12 maja w Kąkolewnicy.

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 11 maja

Dochodowość produkcji w rolnictwie zwiększyła się o blisko jedną trzecią, licząc rok do roku. Oznacza to średni wzrost zarobków z produkcji rolnej rzędu niemal 13 tysięcy złotych. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej opublikował szacunki za ubiegły sezon. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel powiedział, że poprawa warunków finansowych to zasługa rosnącego popytu, ale i działań rządzących. Chodzi między innymi o kolejne zagraniczne kontrakty i otwieranie rynków na polskie surowce. Polscy rolnicy produkowali znacznie więcej, ale przy niewiele większych kosztach. Dlatego nadwyżka finansowa za ubiegły rok jest całkiem pokaźna - wyjaśnił szef Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski. Największy wzrost produkcji odnotowano w sektorach mleka, jaj i wołowiny.

SPR Łukovia

Drużyna SPR Łukovia Łuków zakończyła występy w Pucharze ZPRP Młodziczek w piłce ręcznej. Niestety łukowiankom nie udało się awansować do 1/4 finałów. Uległy drużynom z Marek i z Koszalina.

Zespol Ludowy ECHO

13 maja w Przychodach odbył się X jubileuszowy Przegląd Pieśni Maryjnej. Podczas tego spotkania Zespół Ludowy Echo z Przychód otrzymał honorowy tytuł i odznakę „Zasłużony Dla Województwa Lubelskiego”.

Janusz

W nocy z piątku na sobotę (11/12 maja) po długiej chorobie zmarł Janusz, od wielu lat współprowadzący audycję trzeźwiejących alkoholików „Boże użycz nam pogody ducha” na antenie Katolickiego Radia Podlasie. Posłuchajcie, co kilka lat temu mówił o znaczeniu wspólnoty i wsparcia ze strony bliskich w Jego życiu.

Lech Melaniuk

Rolnicy z małych, rodzinnych gospodarstw z terenu powiatu łukowskiego otrzymują decyzje wydawane przez zastępcę Powiatowego Lekarza Weterynarii o konieczności likwidacji stad trzody chlewnej. To, jak mówi zastępca Lech Melaniuk efekt tego, że w gospodarstwach – właśnie tych małych, nie są stosowane zasady bioasekuracji.

Grzegorz Goral

Wójt gminy Kotuń w powiecie siedleckim w rozmowie z Radiem Podlasie komentował głosy niektórych mieszkańców odnośnie stanu dróg na terenie samorządu. Podkreślił, że ostatnia kadencja pod względem ilości kilometrów wyremontowanych i wybudowanych dróg jest rekordowa.