MISJE POLOSKI

W diecezji siedleckiej trwają parafialne jubileuszowe Misje Ewangelizacyjne z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej. 7 października zakończyły się Misje w parafii Połoski .

pomnik, cz. II

Na cmentarzu parafialnym w Huszlewie znajduje się mogiła zbiorowa żołnierzy AK poległych w październiku 1946 roku pod Kiełbaskami oraz zamordowanych po wojnie przez UB. W niedzielę 7 października z udziałem orkiestry wojskowej z Siedlec odbyły się w tym miejscu uroczystości związane z odsłonięciem pomnika. O budowę pomnika zabiegał wójt gminy Huszlew Stanisław Stefaniuk.

pomnik , cz. I

Na cmentarzu parafialnym w Huszlewie znajduje się mogiła zbiorowa żołnierzy AK poległych w październiku 1946 roku pod Kiełbaskami oraz zamordowanych po wojnie przez UB. W niedzielę 7 października z udziałem orkiestry wojskowej z Siedlec odbyły się w tym miejscu uroczystości związane z odsłonięciem pomnika. Obecny na uroczystości minister Krzysztof Tchórzewski powiedział, że patrząc w przyszłość musimy także patrzeć w przeszłość.

uczestnicy

113 biegaczy przebiegło 21 kilometrów. Wzięli oni udział w pierwszym łukowskim półmaratonie pod nazwą 21 Serc, który odbył się w niedzielę 7 października. Do udziału w imprezie zaprosiły Fundacja Cegiełkowo Pasja i Pomoc oraz Biegacze Pomagacze. Połowa wpisowego została przeznaczona na wsparcie podpieczonych Fundacji.

przedszkole

- Przedszkole najpiękniejsze, jakie w życiu widziałam, a różne miejsca odwiedzam. Funkcjonalne, kolorowe, duże sale, przedszkole, żłobek...- podkreślała wicemarszałek Senatu RP Maria Koc podczas uroczystego otwarcia gminnego przedszkola w Górznie, które miało miejsce 6 października br.

MISJE KONSTANTYNOW

Na terenie diecezji siedleckiej trwają Jubileuszowe Misje Ewangelizacyjne. W tym tygodniu odbywają się one m.in. w parafii Św. Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie.

Goscie z Gdyni

W Helenowie, w niewielkiej miejscowości w gminie Adamów, znajduje się mogiła. Spoczywa tam 14 marynarzy poległych podczas ostatniej bitwy kampanii wrześniowej 1939 roku, którzy walczyli w SGO Polesie. O tej mogile pamiętają wykładowcy i studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 5 października 2018 r.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował, że od poniedziałku ruszy skup jabłek w ramach pomocy sadownikom. Jan Krzysztof Ardanowski podsumował sto dni swojego urzędowania w resorcie rolnictwa. Ze skupionych jabłek zostanie wyprodukowany koncentrat z przeznaczeniem na eksport. Minister rolnictwa tłumaczył, że w przypadku wysokich zbiorów jabłek, tak jak ma to miejsce w tym roku, firmy skupujące wykorzystują sadowników. Minister rolnictwa przypomniał także, że wszyscy poszkodowani przez suszę rolnicy mogą składać wnioski o wypłatę odszkodowań. Jan Krzysztof Ardanowski mówił również między innymi o działaniach związanych z wygaszaniem ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń. Minister rolnictwa poinformował o planach stworzenia w strefie ASF państwowego zakładu ubojowego. Dałoby to rolnikom m.in. gwarancję skupu mięsa po cenach rynkowych.

ZBIORNIK

Było to trudne zadanie, ale dzięki determinacji burmistrza Garwolina i pomocy wielu życzliwych ludzi oraz instytucji, udało się wybudować zbiornik przeciwpowodziowy. Inwestycja nie tylko chronić będzie mieszkańców przed powodzią, ale służyć jako miejsce rekreacji i wypoczynku. 4 października odbyła się uroczysta prezentacja obiektu połączona z odsłonięciem pomnika.