Cyganowka

Około 100 osób zebrało się 30 lipca przy edukacyjnej zagrodzie „Mini-Zoo” w Cyganówce w gminie Wilga. Przyszli, by zablokować ewentualne uśmiercenie zwierząt pod pretekstem Afrykańskiego Pomoru Świń przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Garwolinie. Ten z kolei twierdzi, że nie miał zamiaru likwidować hodowli.

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 27 lipca 2018 r.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że rząd będzie wprowadzał programy retencji wód. Zasoby wód opadowych mogłyby być wykorzystywane do nawadniania upraw - na przykład - podczas suszy. Minister zaznaczył, że coraz częściej rolnicy borykają się ze skutkami gwałtownych zjawisk atmosferycznych, dlatego - jak mówił - należy nie tylko zajmować się doraźnymi problemami, ale trzeba im zapobiegać w sposób. Programy retencji są elementami planu dla wsi, którego szczegóły przedstawili wspólnie premier i minister rolnictwa podczas wizyty w Głogowie pod Toruniem. Większość zaproponowanych rozwiązań jest już przygotowana w formie projektów ustaw. Po wakacjach ma się nimi zająć Sejm.

DYCHA

Ponad 200 osób uczestniczyło w biegu ulicznym Międzyrzecka Dycha, który odbył się w niedzielę, 29 lipca w Międzyrzecu Podlaskim.

PIELGRZYMI

5 sierpnia po raz 27. na Jasną Górę wyruszy Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. Od 27 lat na pielgrzymi szlak wybiera się też Artur Kiliszek z Żelechowa. Wraz z nim pielgrzymować będzie również niepełnosprawna żona Lidia, z którą związał się małżeńskim węzłem 21 lat temu właśnie na pielgrzymce i ich opiekunka Beata.

festyn

29 lipca w Trzebieszowie już po raz czwarty odbył się Rodzinny Festyn Trzeźwości pod hasłem „Nie ulegam nałogom żyję zdrowo”. Gościem specjalnym festynu była Anna Golędzinowska – była modelka, aktorka, prezenterka telewizyjna.

Lidia Sopel-Sereja

Wkrótce ma być zmodernizowanych siedem ulic najbardziej wymagających naprawy. Na te zadania zostały już rozstrzygnięte przetargi, podobnie jak na remont „stodoły” w Alejkach. Ogłoszono też postępowanie przetargowe na wykonanie remontu dachu na strażnicy OSP i w następnej kolejności termomodernizacji budynku.

Marek Chcialowski

Od 1 sierpnia nastąpią zmiany na dwóch dyrektorskich stanowiskach w garwolińskim starostwie powiatowym. Powołane zostały też trzy nowe referaty w Wydziale Geodezji i Komunikacji, które mają usprawnić pracę i obsługę interesantów. O kadrowych roszadach Waldemar Jaroń rozmawia ze starostą Markiem Chciałowskim.

Slawomir Salata

W Radzyniu Podlaskim ruszył długo wyczekiwany remont ulic: Sitkowskiego i Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Realizacja została dofinansowana z rządowych środków. Przetarg wygrała firma z Lubartowa, ale większość prac jako podwykonawca realizuje radzyńskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Prace zakończą się w listopadzie, i do tego czasu kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami na drodze.

zarobki

Od 1 lipca starosta powiatu garwolińskiego zarabiał będzie o 1745 zł miesięcznie mniej. Tak zadecydowali na sesji (26 lipca) radni powiatowi, wykonując tym samym zapisy rozporządzenia Rady Ministrów ograniczające wynagrodzenia pracowników samorządowych. Większe obniżki od starosty mają niektórzy wójtowie czy burmistrzowie.