RELIKWIE

Relikwie krwi bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały 5 czerwca uroczyście wprowadzone do garwolińskiej parafii Przemienienia Pańskiego. Aktu wprowadzenia dokonał biskup pomocniczy Diecezji Siedleckiej Piotr Sawczuk. Tego też dnia 11 księży obchodziło jubileusz 10-lecia kapłaństwa.

Zenon Stefanowski

Gmina Kłoczew znalazła się w gronie czterdziestu gmin w Polsce, gdzie realizowany jest pilotażowy projekt modeLOWE Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji. W ramach projektu przeprowadzone zostaną darmowe szkolenia i warsztaty dla blisko 200 dorosłych mieszkańców gminy. Reaktywowana jest też działalność kłoczewskiego chóru.

Adam Struzik

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik był gościem Marcina Jabłkowskiego w środowym wydaniu audycji O Tym Się Mówi. Samorządowiec mówił o pieniądzach unijnych, jakie mogą trafić do polskiego budżetu w kolejnej perspektywie finansowej.

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 1 czerwca 2018 r.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi uważa, że połowa produktów w dużych sklepach powinna pochodzić z rynku lokalnego. Krzysztof Jurgiel spotkał się z mieszkańcami gminy Głowno i gminy Łowicz. Rolnicy pytali ministra między innymi o niekontrolowany, jak twierdzą, napływ towarów z zagranicy. Krzysztof Jurgiel opowiedział się za wprowadzeniem przepisów dotyczących sprzedaży lokalnych produktów. Szef resortu rolnictwa powiedział, że jeżeli nie mamy sieci rodzimych właścicieli, to należy wprowadzić zobowiązanie do umieszczania w sklepie 50 procent produktów pochodzenia lokalnego. Podobne próby były podejmowane przez rząd Rumunii. Komisja Europejska jednak je zakwestionowała.

AGENCJA

Skończyły się problemy niemal 2,5 tysiąca mieszkańców wsi Trąbki i Wygoda w gminie Pilawa z dostępem do usług pocztowych. 4 czerwca uroczyście reaktywowana została działalność Agencji Pocztowej w Trąbkach, w której uczestniczyli parlamentarzysta, dyrektorzy Regionu Sieci Warszawa- Województwo Poczty Polskiej, burmistrz miasta i gminy Pilawa, przedstawiciele samorządu mieszkańców.

Krzysztof Chaberski

Przewodniczący siedleckiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Chaberski skrytykował kandydata PiS na Prezydenta Siedlec. Karol Tchórzewski, jego zdaniem, swoją pozycję i dotychczasowe osiągnięcia zawdzięcza, jak się wyraził: „układowi” i rodzinie.

GOZLIN

Sanktuarium goźlińskie to oaza pokoju dla zbolałych pielgrzymów współczesnego świata, aby tutaj mogli odnaleźć równowagę życiową, umocnienie i pociechę. Tutaj mogą bowiem doświadczyć obecności Maryi broniącej przed zwątpieniem w sens życia i ratującej przed beznadzieją i rozpaczą.

jubileusz

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Górznie obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia powstania. Podczas uroczystej gali w dniu 3 czerwca jednostka otrzymała nowy sztandar, który odznaczony został Złotym Znakiem Związku OSP i średni samochód pożarniczy. Odsłonięta została też tablica pamiątkowa poświęcona założycielom, działaczom i strażakom w 100. rocznicę powstania OSP Górzno. Były medale i grawertony.

bp Jozafat Hower

Parafia pod wezwaniem Świętego Nikity Męczennika w Kostomłotach nad Bugiem przeżywała w niedzielę 3 czerwca odpust ku czci Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Ks. Zbigniew Nikoniuk proboszcz parafii w Kostomłotach powiedział Radiu Podlasie, że odpust ten odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Uroczystości Bożego Ciała. Poprzedza go piesza pielgrzymka z Kostomłot do Pratulina.