SMIECI

Wzrost opłat za odbiór odpadów komunalnych uderzy po kieszeni przede wszystkim mieszkańców, którzy od przyszłego roku zapłacą 100 a w niektórych gminach nawet 200% więcej. Drożeje system, a odpowiedzialność za to przerzuca się na samorządy.

JUBILEUSZ

OSP Grygrów ma 100 lat! To wyjątkowa jednostka, jedyna w powiecie, której nazwa składa się z dwóch członów - OSP Grygrów z siedzibą w Hucie Gruszczyno. W środę, 5 grudnia strażacy ochotnicy spotkali się na corocznym „opłatku”, którym zakończyli cykl wydarzeń mających uczcić nie tylko jubileusz jednostki ale również 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jerzy Jaron

Gmina Miastków Kościelny uhonorowana została przez ministra środowiska Pucharem Recyklingu 2018. O wyróżnieniu gminy zadecydowały jej osiągnięcia w dziedzinie efektywnej realizacji zobowiązania selektywnego zbierania opadów komunalnych.

Albina Lubian

Miasto i Gmina Pilawa znalazła się w gronie 43 polskich miast i gmin, które uhonorowane zostały „Złotymi dyplomami” w tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ideą kampanii jest zachęcenie europejskich władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych do wprowadzania i promowania alternatyw dla korzystania z samochodów.

Wieslaw Mazurek

W gminie Radzyń Podlaski wyremontują stację uzdatniania wody w Białej. Będzie też montaż instalacji fotowoltaicznych. Samorząd rozstrzygnął dwumilionowy przetarg na te zadania.

Piotr Pludowski

Zgodnie z zapowiedziami, burmistrz Łukowa Piotr Płudowski zlecił pracownikom rozpoczęcie procesu scalania gruntów w mieście. Na początek scaleniu ma podlegać 6-hektarowy teren znajdujący się w okolicach ulic Żelechowskiej i Rolniczej. Około 2 hektarów to własność miasta.

Jerzy Jacek Myszkowski

Siedlecki radny miejski w rozmowie z Radiem Podlasie komentował pierwsze sesje samorządu. Odpowiadał na zarzuty opozycji dotyczące stronniczości powołanego ponownie Przewodniczącego Rady Miasta i wykorzystywania większości w Radzie do „szachowania” opozycji.

SPOTKANIE

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej była gościem władz samorządowych gminy Garwolin i seniorów z Klubu Senior Plus w Woli Rębkowskiej. Podczas spotkania Elżbieta Rafalska wiele mówiła o działaniach resortu podejmowanych na rzecz poprawy sytuacji osób starszych i nie kryła zadowolenia z aktywności seniorów z gminy Garwolin.

Obligacje

- Obecny zarząd powiatu podjął działania, które uznał za najbardziej stosowane dla niego, czyli wypuszcza obligacje, żeby wyczyścić pewne rzeczy do zera, a być może, żeby mieć nadwyżkę na przyszły rok. To jest pewna koncepcja polityki – twierdzi były starosta powiatu garwolińskiego. Nie godzimy się z tym, żeby wszystko co do tej pory było zwalać na poprzedników, bo część rzeczy to są działania obecnego zarządu- dodaje. Relację z konferencji prasowej zwołanej 3 listopada przez byłego starostę Marka Chciałowskiego i byłego wiceprzewodniczącego RP Marcina Kobusa przygotował Waldemar Jaroń.