Starostwo_Powiatowe_Garwolin_WN2019

Subwencja

W związku z protestem nauczycieli, w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy, że na samorządy spadnie część proponowanych przez stronę rządową podwyżek wynagrodzenia nauczycieli. Samorządowcy są zdania, że subwencja oświatowa i tak nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z edukacją publiczną i z każdym rokiem muszą dokładać do utrzymania placówek oświatowych.

Szczepan Niebrzegowski

Powiat radzyński aplikuje o środki zewnętrzne w rządowym programie drogowym. Samorząd stara się o dofinansowanie remontu na trasie Niewęgłosz-Czemierniki-Wygnanów i Walinna-Kolembrody. To gotowe projekty, które obecny zarząd powiatu zastał po poprzednikach.

Marta Serzysko

Ponad 290 tysięcy złotych unijnego dofinansowania otrzymał samorząd gminy Borowie na renowację bramy - dzwonnicy, dawnej kostnicy i obiektów drewnianych w budynku byłego klasycystycznego kościoła. Koszt ogólny inwestycji oszacowano na prawie 460 tys. zł, a najniższa oferta wynikająca z przetargu przekracza kwotę przeznaczoną na ten cel w budżecie gminy o około dziewięćdziesiąt tysięcy złotych.

WSPOMNIENIE

11 kwietnia Gmina Skórzec pożegnała społecznika. W wieku 67 lat zmarł Czesław Duk, mieszkaniec Czerniejewa. Jak wspominają mieszkańcy, to był człowiek bardzo zaangażowany w życie swojej miejscowości, a także całej gminy. Przez 33 lata pełnił funkcję sołtysa, przez kilka kadencji był radnym gminnym a przez 50 lat działał w szeregach strażaków ochotników.

Krzysztof Chaberski

Przewodniczący siedleckiej Platformy Obywatelskiej, a jednocześnie pedagog, Krzysztof Chaberski w rozmowie z Marcinem Jabłkowskim odpowiadał na pytania związane z trwającym od tygodnia strajkiem w oświacie. Pytany był również o oceną dotychczasowych dokonań Prezydenta Andrzeja Sitnika.

Droga Krzyzowa

14 kwietnia wielu międzyrzeczan rozważało mękę Chrystusa uczestnicząc w drodze krzyżowej ulicami miasta. Jest to nabożeństwo upamiętniające przejście Jezusa z krzyżem ulicami Jerozolimy na Golgotę. Droga krzyżowa rozpoczęła się w kościele Chrystusa Króla a zakończyła w kościele św. Józefa. Modlitwom przewodniczył ks. Henryk Skolimowski proboszcz parafii św. Józefa.

Pensje

Wysokość nauczycielskich pensji stała się głównym punktem sporu pomiędzy związkami zawodowymi a resortem edukacji. Nauczyciele protestują, bo uważają, że ich zarobki nie pozwalają na godne życie. Na początek kariery nauczyciel w powiecie garwolińskim dostaje niewiele ponad 2 tys. zł do ręki, ale dyplomowany może liczyć nawet na 4 tys. Więcej w materiale Waldemara Jaronia

MISJONARZ

Parafia NMB Królowej Polski w Kościeniewiczach jest kolejną na mapie diecezji siedleckiej, w której odbywały się Jubileuszowe Misje Ewangelizacyjne. Uroczystościom przybycia Świętych Znaków Misyjnych przewodniczył ks. bp Piotr Sawczuk. Wierni z parafii NMB Królowej Polski w Kościeniewiczach, przeżywali w dniach 7 – 14 kwietnia misje ewangelizacyjne, które prowadził ks. Jacek Jaśkowski. Misje wpisują się w obchody jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej. Misję ewangelizacyjne są prowadzone, kiedy czasy są niespokojne. Czy tak jest? Izabela Chajkaluk zapytała o to ks. Jacka Jaśkowskiego.