Goscie z Gdyni

W Helenowie, w niewielkiej miejscowości w gminie Adamów, znajduje się mogiła. Spoczywa tam 14 marynarzy poległych podczas ostatniej bitwy kampanii wrześniowej 1939 roku, którzy walczyli w SGO Polesie. O tej mogile pamiętają wykładowcy i studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 5 października 2018 r.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował, że od poniedziałku ruszy skup jabłek w ramach pomocy sadownikom. Jan Krzysztof Ardanowski podsumował sto dni swojego urzędowania w resorcie rolnictwa. Ze skupionych jabłek zostanie wyprodukowany koncentrat z przeznaczeniem na eksport. Minister rolnictwa tłumaczył, że w przypadku wysokich zbiorów jabłek, tak jak ma to miejsce w tym roku, firmy skupujące wykorzystują sadowników. Minister rolnictwa przypomniał także, że wszyscy poszkodowani przez suszę rolnicy mogą składać wnioski o wypłatę odszkodowań. Jan Krzysztof Ardanowski mówił również między innymi o działaniach związanych z wygaszaniem ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń. Minister rolnictwa poinformował o planach stworzenia w strefie ASF państwowego zakładu ubojowego. Dałoby to rolnikom m.in. gwarancję skupu mięsa po cenach rynkowych.

ZBIORNIK

Było to trudne zadanie, ale dzięki determinacji burmistrza Garwolina i pomocy wielu życzliwych ludzi oraz instytucji, udało się wybudować zbiornik przeciwpowodziowy. Inwestycja nie tylko chronić będzie mieszkańców przed powodzią, ale służyć jako miejsce rekreacji i wypoczynku. 4 października odbyła się uroczysta prezentacja obiektu połączona z odsłonięciem pomnika.

sprzatanie

Ponad 50 worków w niespełna dwie godziny. To efekt zbiórki śmieci przeprowadzonej przez podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kiesielanach, Skórcu i Siedlcach prowadzonych przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Kilkudziesięcioosobowa grupa przeczesywała lasy nieopodal miejscowości Bale, w gminie Mokobody.

Adam Bielan

Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan w rozmowie z Radiem Podlasie przekonywał, że w Sejmiku Województwa Mazowieckiego potrzebna jest zmiana władzy. Jak mówił, ostatnie kilka ostatnich kadencji wypaliło z pomysłów obecnych rządzących.

Liga przedmiotowa

Ponad 500 uczniów i prawie 200 nauczycieli brało udział w VII Powiatowej Lidze Przedmiotowej Szkół Ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat garwoliński, którą przeprowadzono w ubiegłym roku szkolnym. Naukowe zmagania w ramach tej rywalizacji cieszą się niegasnącym zainteresowaniem wśród uczniów i uznaniem w gronie nauczycielskim.

POGODA PAZDZIERNIK

Z najnowszej amatorskiej prognozy pogody opracowanej na podstawie obserwacji zjawisk pogodowo - przyrodniczych przez Waldemara Naumiuka z Łosic wynika, że październik będzie dżdżysty, wietrzny z akcentem jesienno-zimowego chłodu.

Karol Tchorzewski

Prezes siedleckiego Przedsiębiorstwa Energetycznego i kandydat Zjednoczonej Prawicy na Prezydenta Siedlec w rozmowie z Radiem Podlasie mówił o sytuacji na siedleckich ulicach i wydatkach, jakie może unieść lokalny budżet.

Jerzy Jaron

Po dwóch latach od złożenia wniosku do urzędu marszałkowskiego, gmina Miastków Kościelny otrzymała dofinansowanie do termomodernizacji trzech obiektów użyteczności publicznej, dwóch placówek oświatowych i budynku urzędu gminy.