BLOGOSLAWIENSTWO 1

OBRZĘD BŁOGOSŁAWIEŃSTWA POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY

zyczenia bp P. Sawczuk

Z okazji Świąt Wielkanocnych, życzenia do diecezjan skierował za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie i Regionalnego Portalu Informacyjnego podlasie24.pl, Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk.

adoracja krzyza

Wielki Piątek to jedyny dzień, kiedy w kościołach nie jest sprawowana Msza święta. Jest to dzień ciszy i dzień Krzyża, którego adoracja stanowi centralną część sprawowanej tego dnia Liturgii Męki Pańskiej. Wielki Piątek, który teraz przeżywamy jest jednak inny od wszystkich – Kościół zamarł, liturgia odbywa się za zamkniętymi drzwiami. To czas na refleksję nad naszą wiarą, mówi ks. Piotr Jarosiewicz.

Grzegorz Sokolowski

Tekst, który przysłał do naszej pan Grzegorz Sokołowski z miejscowości Strupina w województwie dolnośląskim zdobył główną nagrodę w ogłoszonym już po raz ósmy przez redakcje Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl, konkursie na rozważania Drogi Krzyżowej. W Wielki Piątek, 10 kwietnia będzie można usłyszeć na antenie Radia Podlasie zwycięskie rozważania. Ze zwycięzcą konkursu panem Grzegorzem Sokołowskim rozmawiał w czwartek, 9 kwietnia ks. Krzysztof Pełka.

Szczepan Niebrzegowski

W środę, 8 kwietnia odnotowano pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w powiecie radzyńskim. To mężczyzna w stanie dobrym, powyżej 61 roku życia, który miał kontakt z osobą chorą. Starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski prosi o ścisłe stosowanie się do rządowych obostrzeń.

ks Michal

Przed nami Triduum Paschalne i Wielkanoc, które będą zupełnie inne. Osoby wierzące, z powodu pandemii koronawirusa nie będą mogły wziąć udziału w mszach świętych czy nabożeństwach odprawianych w kościołach. Jak zatem przeżyć ten wyjątkowy okres?

Jerzy Rebek

Miasto Radzyń Podlaski przekazało kilkadziesiąt tysięcy złotych na wsparcie lokalnej służby zdrowia. Jak poinformował burmistrz Jerzy Rębek, pieniądze zostaną przeznaczone na zakup środków do dezynfekcji dla SPZOZ i pogotowia.

Malgorzata Mikitiuk

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że noszenie maseczek jest w tej chwili zalecane w kontaktach międzyludzkich. Pozwala to na ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa. Maseczki jednorazowe są prawie niedostępne, bądź w cenach kilka razy większych niż przed pandemią. Jak tłumaczy Małgorzata Mikitiuk, która w ramach akcji „Przedsiębiorcze Radzynianki” charytatywnie szyje maseczki dla pracowników służby zdrowia, urzędników i seniorów, takie maski powinny być prane w co najmniej 60 stopniach po każdym użyciu, a także wyprasowane w jak najwyższej temperaturze. Zakładając maseczkę trzeba dokładnie zakryć nią nos i usta, tak by nie było wolnej przestrzeni ani szpar między maseczką a twarzą.

Piotr Pludowski

W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że w niektórych miejscowościach władze samorządowe zdecydowały się na otwarcie pozamykanych w połowie marca targowisk. I pojawiło się pytanie, czy otwarta zostanie również łukowska Targowica przy ulicy Prusa. Burmistrz Łukowa nie ukrywa, że jest w tej sprawie naciskany. Ale jak podkreśla, teraz najważniejsze jest zdrowie mieszkańców.