Unin

Niemal dwa tysiące osób wzięło udział w patriotyczno-kościelnej uroczystości, która od ponad 20 lat organizowana jest w pierwszą niedzielę września w lasach unińskich. 80 lat temu doszło tam do starcia zbrojnego pomiędzy grupą wojsk polskich a oddziałami hitlerowskimi. Zginęło 10 kawalerzystów. W tym roku uroczystość miała powiatowy wymiar.

Dozynki w Starej Kornicy

W niedzielę, 1 września rolnicy z gminy Stara Kornica dziękowali Bogu za tegoroczne plony. Mszy św. w kościele parafialnym w Starej Kornicy przewodniczył proboszcz parafii ks. Mirosław Pietrzak.

rocznica

1 września w Międzyrzecu Podlaskim odbył się koncert zatytułowany „Gdy w noc wrześniową”. Na Placu Jana Pawła II wystąpił warszawski zespół „Menele”. Artyści zaśpiewali głównie utwory z okresu okupacji niemieckiej, takie jak "Posłuchajcie ludzie", "Gdy w noc wrześniowe", "Za spalone domy", "Siekiera, motyka".

HOMILIA

Kilka tysięcy osób, którzy codziennie modlą się na różańcu, przybyło 31 sierpnia do Sanktuarium Maryjnego w Leśnej Podlaskiej w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Żywego Różańca. Centralnym punktem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy. O godzinie 10.00 zebranych powitał przy ołtarzu polowym ojciec Przeor sanktuarium. Następnie była sprawowana Eucharystia. - Dziś pokazujemy, że nie wstydzimy się modlitwy na różańcu. Mamy i my swoje sprawy, o które musimy się modlić, o które walczymy, z których nie możemy zrezygnować - mówił w homilii bp Gurda. czas: 15 min. 42 sek.

JUBILEUSZ

Parafia Narodzenia NMP w Szóstce ma 100 lat. Główne uroczystości zaplanowano na sobotę, 31 sierpnia. W tym dniu do parafii przybędą święte znaki - obraz Matki Bożej Kodeńskiej i relikwie błogosławionych Męczenników z Pratulina. Uroczystościom przewodniczyć będzie Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. Z proboszczem parafii Szóstka ks. kanonikiem Andrzejem Duklewskim rozmawia Sławomir Karczewski:

audycja rolnicza

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że Polacy mają za co dziękować polskiej wsi. Jak podkreślił podczas II Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie - wieś nie jest "obszarem problemów, zmartwień, troski i utrapienia". Minister rolnictwa zapewnił, że rolnicy, których dotknęły klęski żywiołowe, otrzymają pomoc.

BOZENA KWIATKOWSKA

Dzięki dobrej współpracy władz Parysowa z samorządem województwa i powiatu, realizowanych jest wiele inwestycji infrastrukturalnych, które powoli, ale systematycznie zmieniają oblicze najmniejszej gminy powiatu garwolińskiego. Płyta rynku, drogi, obiekty małej architektury, to aktualnie realizowane projekty.

Jerzy Rebek

Jeszcze w tym roku ma ruszyć remont kamienicy po byłym areszcie Gestapo i UB w Radzyniu Podlaskim. W obiekcie ma powstać muzeum ofiar dwóch totalitaryzmów. Na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało dotację w wysokości 105 tysięcy złotych. Z kolei 100 tysięcy złotych, przekaże Fundacja Kocham Podlasie. Do tej kwoty miasto ma dołożyć 45 tysięcy z własnej kieszeni.

Wieslaw Gaska

Od 1 lipca Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borowiu przyjął drogą elektroniczną i papierową ponad pół tysiąca wniosków o przyznanie świadczeń wychowawczych tzw. 500plus, a na świadczenie dobry start, popularnie zwane 300plus wpłynęło prawie 400 wniosków. W sumie wypłacono już ponad milion złotych.