Kwadrans z Ministrem Rolnictwa

Rząd szykuje nowelizację ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. W relacjach z dużymi przetwórcami i sieciami handlowymi rolnicy są stroną słabszą i często wykorzystywaną. Ministerstwo Rolnictwo będzie temu przeciwdziałać wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe przepisy zakażą sprzedaży produktów rolniczych poniżej cen referencyjnych. Ceny te będą obliczane na podstawie średnich cen poszczególnych produktów z poprzednich lat, z uwzględnieniem kosztów pracy. Mają być ogłaszane dwa razy w roku.

Miroslaw Walicki

4 sierpnia na placu przed garwolińskim starostwem odbędzie się po raz pierwszy w powojennej historii powiatu przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a wśród nich wicestarosty powiatu, która obecnie przebywa na kursie przygotowawczym. Co łączy te dwa działania? Kto z kierownictwa starostwa wystartuje w jesiennych wyborach do parlamentu? Dlaczego starosta nie wybiera się na urlop?

ZNIWA

Trwają żniwa. Słoneczna aura sprzyja rolnikom. Wiele kombajnów pracuje na polach gminy Olszanka. - W tym roku mamy słabe plony o 30 do 50 % niższe w porównaniu do roku ubiegłego - mówi Andrzej Demianiuk, rolnik ze wsi Szydłówka.

KORNICA 2

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców gminy Stara Kornica. Woda w sieci wodociągowej ze Stacji Uzdatniania Wody w Wólce Nosowskiej nadaje nam Grażyna Kasprowicz, dyrektor łosickiego SANEPID-u. Problem pojawił się pod koniec maja. Woda nadawała się do spożycia tylko po przegotowaniu. W tym czasie ujęcie wody i sieć wodociągowa były wielokrotnie dezynfekowane. - Zła jakość wody była spowodowana czynnikami zewnętrznymi – mówi Kazimierz Hawryluk Wójt Gminy Stara Kornica.

KORNICA 1

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców gminy Stara Kornica. Woda w sieci wodociągowej ze Stacji Uzdatniania Wody w Wólce Nosowskiej nadaje nam Grażyna Kasprowicz, dyrektor łosickiego SANEPID-u.

Slawomir Skwarek

Wytężoną pracę w czasie zbliżającej się kampanii wyborczej zapowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Skwarek. Gość audycji O Tym Się Mówi podkreślił, że mimo dobrych wyników sondażowych trzeba wysiłku, aby utrzymać władzę, a być może, nawet powiększyć przewagę nad opozycją.

Boguslaw Broniewicz

Przewodniczący bialskiej Rady Miasta i lider stowarzyszenia Biała Samorządowa w rozmowie z Radiem Podlasie odniósł się do zachęt ze strony „dużych” partii do wstępowania na listy wyborcze. Mówił też o planowanej przez władze miasta budowie stadionu i pogłoskach dotyczących rezygnacji Senatora Grzegorza Biereckiego ubiegania się o reelekcję.

Wieslaw Gaska

Gmina Borowie jest wśród 181 kolejnych polskich gmin, które otrzymały dofinansowanie na budowę hotspotów Wi-Fi udostępniających darmowy internet. UE pokrywa koszty związane z zakupem, instalacją i uruchomieniem potrzebnych do tego celu urządzeń.

Malgorzata Grupa

W Łukowie pojawiała się grupa studentów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Towarzyszy im. wykładowczyni z toruńskiej uczelni prof. Małgorzata | Grupa. Przyjechali aby zbadać, co kryje krypta pod kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego.