74. rocznica Akcji Mitropa

W niedzielę, 27 września w Szaniawach odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne w 74. rocznicę Akcji Mitropa. Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w miejscowym Kościele parafialnym. Mszę św. odprawił ks. Jerzy Cykała, dziekan dekanatu łukowskiego I.

Stanislaw Baj

Na ścianie budynku II LO im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej odsłonięto mural na podstawie obrazu prof. Ludwika Maciąga. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin artysty.

Marzena Swieczak

286 tys. zł kosztować będzie budowa placu sportowo- rekreacyjnego w Garwolinie. Obiekt o nowoczesnym standardzie i wszechstronnym wyposażeniu powstanie w najbliższym czasie na „Zarzeczu”. Rozpoczęły się też prace przy budowie placu zabaw na osiedlu „Romanówka”.

HOMILIA 27 wrzesnia

Mieszkańcy i wierni zgromadzili się na uroczystościach poświęcenia kaplicy pw. św. Ojca Pio w Rakowiskach. Nowy obiekt sakralny powstał w niespełna rok. Uroczystościom przewodniczył bp Kazimierz Gurda, ordynariusz diecezji siedleckiej.

MURAL

Na budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Wysokim w Gminie Międzyrzec Podlaski powstanie mural poświęcony świętemu Janowi Pawłowi II. Będzie to duża postać św. Jana Pawła II na tle gór. - Mural na stałe wpisze się w krajobraz gminy Międzyrzec jako symbol pamięci i wyraz hołdu wielkiemu Polakowi jakim był św. Jan Paweł II – powiedziała Radiu Podlasie Magdalena Chodzińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Wysokim.

Stefania Czurylo

16 września w wieku 78 lat zmarła Stefania Czuryło. Była ludową poetką z miejscowości Kostry koło Milanowa. Swoją pasję odkryła po 50-tym roku życia. Stefania Czuryło w swoich optymistycznych wierszach ukazywała otaczającą nas przyrodę, sens codziennego trudu i cierpienia, wiarę i przekonanie że dobro zwycięży. Była stałą słuchaczką Katolickiego Radia Podlasie. Ze Stefanią Czuryło rozmawiał przed kilkoma laty Sławomir Karczewski

Longin Kowalczyk

Muzeum Regionalne w Łukowie obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia swojej działalności. Z tej okazji przygotowana została kolejna wystawa ukazująca zbiory łukowskiej placówki. Tym razem możemy zobaczyć jedyne w swoim rodzaju dywany i tkaniny dwuosnowowe.

POMNIK

Przy kościele w Huszlewie zostanie wzniesiony pomnik upamiętniający błogosławionego ks. Zygmunta Sajnę.

Kwadrans o Wsi i Rolnictwie z 25 wrzesnia 2020 r

W Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa warsztaty mające na celu opracowanie koncepcji projektu Paszportyzacji Polskiej Żywności. Chodzi o zagregowanie wszystkich informacji związanych z danym produktem żywnościowym. Od tego, gdzie został wyprodukowany, jakie środki produkcji, czyli np. nawozy czy pasze, były używane, jakimi metodami został przetworzony i w jaki sposób trafił do handlu. Obecnie nad poszczególnymi etapami drogi produktów od pola do stołu czuwają różne instytucje. Wszystkie mają swoje bazy danych. Żeby się nimi wymienić, potrzeba specjalnych uprawnień. Paszportyzacja żywności ma być jedną wielką bazą danych dostępną dla wielu podmiotów, w tym konsumentów. Pozwoli na dokonywanie świadomych wyborów oraz na wzrost identyfikowalności i rozpoznawalności polskiej żywności na świecie. Na razie projekt jest we wstępnej fazie - w tym roku ma być opracowany plan działań podkreślił Wojciech Kędzia zastępca dyrektora generalnego KOWR. Zaplanowano spotkania warsztatowe z producentami, dostawcami technologii, przedstawicielami administracji oraz podmiotami doradczymi. Planowana jest ocena wypracowanych rozwiązań przez jego przyszłych użytkowników.