POGORZELCY

7 stycznia w Kościeniewiczach w powiecie bialskim rodzina z dwójką dzieci w wyniku pożaru straciła dom wraz z wyposażeniem i rzeczami osobistymi. Pogorzelców przygarnęli dobrzy ludzie. Najpierw poszkodowana rodzina nocowała u radnego z gminy, później jeden z sąsiadów udostępnił im dom. Pomaga kto może, ale wsparcie wciąż jest potrzebne… Państwo Szutko starają się odbudować dom, wiąże się to jednak z ogromnymi kosztami. Radio Podlasie dotarło do pogorzelców. Izabela Chajkaluk rozmawiała z Adamem Szutko

oswiata

- Od września nie będzie rewolucji w gminnej oświacie - zapewnia wójt gminy Borowie Wiesław Gąska, ale już mniej zdecydowanie dodaje, że być może dla niektórych nauczycieli zabraknie godzin, a część nie będzie miała tych godzin w pełnym wymiarze.

reforma

Reforma ustroju szkolnego będzie miała w gminie Miastków Kościelny łagodny przebieg. W zasadzie większych zmian nie będzie, poza wygaszaniem gimnazjum, podwyższeniem stopnia organizacyjnego trzech szkół powszechnych i przeprowadzką przedszkola do obiektu po gimnazjum. A nauczyciele i pracownicy obsługi?

obwodnica

Przez ponad sześć lat Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie mogła porozumieć się z garwolińskimi samorządami w kwestii zapłaty za zużycie energii na oświetlenie węzłów drogowych obwodnicy miasta. Tyle też czasu po zmroku na objeździe miasta panowały ciemności, co miało wpływ na bezpieczeństwo kierowców i pieszych, a urządzenia elektryczne często padały łupem złodziei czy wandali. Dopiero zmiana prawa energetycznego sprawiła, że zapadły ostateczne decyzje w tej sprawie.

KARATE

Blisko 160 zawodników wzięło udział w II Ogólnopolskim Turnieju Karate, który odbył się w minioną sobotę, 4 lutego w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Kąkolewnicy.

liga przedmiotowa

Nikodem Majewski z garwolińskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 przed Karoliną Karwacką z LO Żelechów i Oleksandrą Kulachiną reprezentującą garwolińskie liceum im. Marszałka Piłsudskiego, to tegoroczni laureaci VI Powiatowej Ligi Przedmiotowej z języka rosyjskiego. Do rywalizacji stanęło 21 uczniów z siedmiu szkół prowadzonych przez powiat garwoliński.

oswiata

- Każda reforma niesie i coś dobrego, i coś nowego i coś zawsze nie do końca pewnego, ale naszym obowiązkiem jest dostosować się do reformy i zrobić tak, żeby społeczeństwo naszej gminy było zadowolone- mówi Jacek Poczek, dyrektor PSP w Maciejowicach. - W naszej gminie należy podkreślić wysoką dojrzałość i zrozumienie problemu reformy, którą wprowadzają przepisy prawa oświatowego - dodaje zastępca wójta Ryszard Brodziak.

audycja rolnicza

Nie w lipcu, ale we wrześniu pracę rozpocząć ma nowa agencja rolna. Tego chcą posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy zgłosili poprawki do projektu ustawy powołującej Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i przepisów wprowadzających. Do sugestii przychyliła się sejmowa komisja rolnictwa.

parkingi

W Garwolinie jest ponad 1000 wyznaczonych miejsc do parkowania samochodów, w tym płatnych około 400. Mimo tego, w centrum miasta trudno zaparkować pojazd, a kierowcy łamiąc przepisy, pozostawiają swoje auta gdzie popadnie.