• Katolickie Radio Podlasie
  • e-mail
  • SMS
  • Radio

Jacek Hura

Od 1 września wejdzie w życie reforma oświaty. Do nowego systemu muszą przyzwyczaić się nie tylko uczniowie, ale również samorządy, których zadaniem jest przygotowanie planów sieci szkół.

Artur Golawski

Kiedy wreszcie przyjdzie wiosna? A może już jest? Jakie ptaki zwiastują jej nadejście, jak wyglądają ptasie zaloty, czy dbamy o krajobraz rolniczy i czy żurawie rzeczywiście łączą się w pary na całe życie? Między innymi o tym z prof. Arturem Goławskim z Instytutu Biologii, Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach rozmawia Andrzej Ilczuk.

Romuald Murawski

31 marca mija termin podjęcia uchwały przez samorządy o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. W gminie Konstantynów od 1 września będą funkcjonować dwie szkoły podstawowe - w Konstantynowie i Komarnie.

zaproszenie

Już w najbliższy piątek 17 marca odbędą się w Łukowie Targi Pracy i Edukacji. Organizują je Powiatowy Urząd Pracy oraz Zespół Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza. Osoby poszukujące pracy lub chcące ją zmienić, będą mogły skorzystać m.in. z ofert nowo powstałego zakładu produkcji ciastek w Łazach. Ta firma przygotowała ponad sto ofert pracy.

konferencja

Czy i jaką karę poniósł kierownik ośrodka przyłapany na przebywaniu w pracy pod wpływem alkoholu? Dlaczego starosta garwoliński jest zasmucony funkcjonowaniem samorządowego przewoźnika i jak skomentował przywrócenie przez sąd do pracy zwolnionej nauczycielki, która osiągnęła wiek emerytalny? Jak duże środki przeznaczone są na modernizację „nadwiślanki” ?

BELGIA

Agnieszka Oleszczuk, zastępca kierownika referatu organizacyjnego w Urzędzie Miasta Siemiatycze i Dorota Poniatowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w pierwszą niedzielę marca pełniły dyżur w Brukseli.

ROLNICY

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 10 marca. Polska poparła wniosek, by Komisja Europejska zajęła się sprawą podwójnych standardów żywności w Unii. Zażądały tego Słowacja i Węgry, które uważają, że w Europie Środkowo-Wschodniej jest sprzedawana żywność gorszej jakości aniżeli w zachodniej części kontynentu. Ta sprawa była omawiana dziś w Brukseli na spotkaniu ministrów rolnictwa 28 krajów. Słowacja i Węgry przedstawiły wyniki analiz, które zostały przeprowadzone przez urzędy do spraw bezpieczeństwa. Kwadrans z Ministrem Rolnictwa pod redakcją Andrzeja Ilczuka Radio Podlasie nadaje w piątek o 13.40.

Inwestycje

W nadwiślańskiej gminie Maciejowice realizowanych jest każdego roku wiele inwestycji liniowych i kubaturowych. Tegoroczne przedsięwzięcia, to między innymi kolejny etap wodociągowania gminy, zakończenie rozbudowy przedszkola, inwestycje drogowe, siłownia zewnętrzna i trzy świetlice wiejskie. O tegorocznych inwestycjach Waldemar Jaroń rozmawia z wójtem gminy Sylwestrem Dymińskim, kierownik Referatu Inwestycji Martą Łazarczyk i koordynator pozyskiwania funduszy unijnych Beatą Rulak- Fryc.

Kazimiera Golawska

„Zawsze podkreślała, że pochodzi z Łukowa. Uwielbiała margerytki, i kochali się w niej wszyscy panowie” – można było usłyszeć podczas spotkania przy „mówiącym kamieniu” poświęconym Bożenie Kurowskiej. To spotkanie odbyło się z okazji imienin pochodzącej z Łukowa aktorki, do udziału w którym zaprosili ŁOK, CWS, TFM oraz Szafa Pub. Gościem honorowym spotkania była Kazimiera Goławska, wójt gminy Łuków, szkolna koleżanka Bożeny Kurowskiej, która tak wspominała swoją przyjaciółkę, z którą razem chodziła do „Kościuszki”: