R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ks. Jan Bałdyga proboszcz parafii w Boćkach odznaczony Złotą Odznaką Zasługi „Za opiekę nad zabytkami”
2019-04-17 08:24:54 Artykuł czytany 191 razy


Ks. Jan Bałdyga proboszcz proboszcz parafii pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach znalazł się w gronie laureatów Złotej Odznaki Zasługi „Za opiekę nad zabytkami”. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie zasłużonym w opiece nad zabytkami. O przyznanie wyróżnień wnioskował Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków - prof. Małgorzata Dajnowicz.


Dekoracja odbyła się 16 kwietnia w siedzibie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dlatego gospodynią spotkania była prof. Małgorzata Dajnowicz. W uroczystości wzięli udział m.in. ks. Abp Tadeusz Wojda, ks. Bp Tadeusz Pikus, ks. Bp Tadeusz Bronakowski, poseł na Sejm RP Dariusz Piontkowski, ks. Piotr Augustyńczuk (reprezentujący Abp Jakuba i Bp Andrzeja), ks. Jacek Nogowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Złote Odznaki zasługi otrzymało pięciu księży w województwie podlaskim: ks. Jan Henryk Bałdyga – proboszcz parafii pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach, ks. Zbigniew Bzdak – proboszcz Bazyliki Nawiedzenia NMP w Sejnach, ks. Mirosław Niczyporuk – proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia NMP w Boćkach, ks. Jarosław Stefaniak – proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie i ks. Tadeusz Żdanuk – proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. św. Rocha w Białymstoku.
 
Gratulacje i wyrazy wdzięczności uhonorowanym przekazał odznaczonym ks. bp Tadeusz Pikus podkreślając - Wasza działalność jest wyrazem dbałości zarówno o dobro religijne, jak i o kulturalne.

Wyrazy uznania wyróżnionym proboszczom złożył Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.
- Opieka nad zbytkami jest zadaniem bardzo wymagającym i trudnym - mówił. - To nie są tylko mury, to nie tylko obiekty architektoniczne, to jest nasze dziedzictwo narodowe, nasza sztuka i nasza historia. - Marszałek przypomniał, że jednym z priorytetów obecnego zarządu województwa jest opieka i wsparcie dla działań na rzecz ochrony zabytków w województwie podlaskim. - Przeznaczyliśmy w tym roku na ten cel milion złotych i będziemy tę kwotę, w miarę możliwości zwiększać – zadeklarował.

Również wicemarszałek Stanisław Derehajło podkreślił, że obecny samorząd znacznie zwiększył ilość pieniędzy w budżecie województwa na ochronę zabytków. - Jedną z naszych pierwszych decyzji było podjęcie uchwały o zwiększeniu alokacji na konkurs w zakresie ochrony zabytków – mówił wicemarszałek. – W tej chwili mamy budżet na ten cel o połowę większy od tego, który zastaliśmy.

Ks. Jan Henryk Bałdyga – proboszcz parafii pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach od 4 sierpnia 2005 r. do dnia dzisiejszego pełni funkcję proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Józefa i Św. Antoniego w Boćkach. Przez ten okres konsekwentnie podejmuje działania mające na celu przywrócenie dawnej świetności unikatowemu w skali kraju zabytkowi sztuki architektonicznej baroku, kościołowi parafialnemu pw. św. św. Józefa i Antoniego w Boćkach. W roku 2011 pozyskując środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeprowadził remont zabytkowej dzwonnicy przy kościele p.w. św. Józefa i Antoniego w Boćkach. Odwodnienie kościoła oraz wykonanie opaski drenażowej, stanowiące ochronę świątyni przez postępującym zawilgoceniem wykonano w 2014 roku ze środków własnych parafii. W tym samym roku zabezpieczono też w ramach środków własnych ogrodzenie wraz z kapliczkami. Ze środków pozyskanych w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotacji Województwa Podlaskiego oraz Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonano remontu elewacji wszystkich ścian kościoła. Wykonano także remont sygnaturki, która groziła zawaleniem oraz naprawę więźby dachowej. Rok 2017 to już remont całego wnętrza świątyni. Usunięto lamperię pomalowaną olejną farbą, wyciągnięto gzymsy na wysokości 1 m, poszpachlowano i pomalowano ściany. Ostatni rok to remont bramy głównej oraz renowacja elementów drewnianych wnętrza świątyni (drzwi, szafek, parapetów, podłóg). Na kolejne lata ks. proboszcz zakłada renowację muru wokół świątyni, gdzie kosztorysowa wartość inwestycji to 873 tysiące złotych.Źródło: wrotapodlasia.pl
ABol  [MSz]

wykop

Komentarze

  • krunia
    2019-04-17 08:42:55

    arrow

    gratulacje

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wyspy Kanaryjskie, czyli wszystko co musisz wiedzieć...
2019-11-12 21:29:12 Kategoria:

Zagraniczne wakacje to coś, na co może sobie pozwolić coraz większa liczba naszych rodaków. Wakacje nad polskim morzem czy w Tatrach nie wszystkim już wystarczają. A...

więcej »
foto

Kompletny przewodnik po spodniach męskich
2019-11-12 21:08:28 Kategoria:

Spodnie to obowiązkowe wyposażenie męskiej garderoby. Przez niemal cały rok długie spodnie goszczą na nogach każdego mężczyzny, z wyjątkiem okresów, kiedy można...

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoListopad 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

BIELSK PODL., 01.11

BIELSK PODLASKI: AKCJA „ZNICZ 2019” I ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

więcej »
2

BIELSK PODL., 02.11

BIELSK PODLASKI: AKCJA „ZNICZ 2019” I ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

więcej »
3
4 5 6 7 8 9 10
11

BIELSK PODL., 11.11 08:00

Zaproszenie na obchody Święta Niepodległości w Bielsku Podlaskim

więcej »
12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje