R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Spotkanie Noworoczne z Sołtysami w Bielsku Podlaskim i Augustowie
2017-01-11 18:27:23 Artykuł czytany 863 razy


9 stycznia w bielskiej Bazylice NNMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim biskup drohiczyński Tadeusz Pikus zapoczątkował spotkania z sołtysami z diecezji drohiczyńskiej. W spotkaniu tym uczestniczyli sołtysi z dekanatów: bielskiego, brańskiego i hajnowskiego. Obecni byli też dziekani i księża z tych dekanatów oraz przedstawiciele władz samorządowych. Część osób, z przybyłych na to doroczne spotkanie, podobnie jak wielu mieszkańców zamieszkujących te powiaty, jest wyznania prawosławnego. Z racji na przypadający trzeci dzień świat Bożego Narodzenia ks. proboszcz Kazimierz Siekierko złożył wyznawcom prawosławia życzenia świąteczne. Spotkania noworoczne z sołtysami odbywają się od 2001 roku. Zapoczątkował je ks. bp Antoni Dydycz.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


Akcent modlitewny i historyczny w bielskiej Bazylice

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną w intencji sołtysów, gości, którą celebrował wraz z asystentem biskupim Tomaszem Szmurło Ordynariusz Drohiczyński Bp Tadeusz Pikus.

W homilii Ordynariusz postawił pytanie: „Dlaczego Bóg się objawił”. Wcześniej zadał je też alumnom. Usłyszał różne odpowiedzi. Ale szukając odpowiedzi na nie odwołał się do dokumentów Soboru Watykańskiego II, gdzie napisane jest: „spodobało się Bogu objawić”. Snując refleksje podkreślił, że w szerszym rozumieniu można odpowiedzieć: Bóg się objawił, bo kocha człowieka. W Psalmach czytamy: „Kimże jest człowiek, że o nim pamiętasz”? A Chrystus powie: „Boga nikt nigdy nie widział, Jednorodzony Syn o Nim pouczył”.

- Syn Boży stał się człowiekiem, chodził po ziemi, nauczał, rozmawiał. Wraz z Jego przyjściem na świat człowiek stał się w centrum uwagi. Bóg objawił, że jest miłością, objawił swój plan zbawienia wobec świata, człowieka. Zaprasza, abyśmy szli Jego niełatwą drogą, Ale nie zostawia nas samych, napełnia miłością. Proponuje – jeśli chcesz. Ażeby pójść za Nim, trzeba uwierzyć i przyjąć Jego dar – mówił Biskup.

Zwracając się do sołtysów powiedział, że sołtysi poza rodziną tworzą pierwszą najmniejszą grupę samorządową, wsłuchują się w głos rolników, znają własne problemy, którym muszą sprostać. Wyraził przekonanie, że będąc najniższą władzą, będącą najbliżej ziemi i ludzi na roli czynią swoją posługę w duchu wzajemnego szacunku i miłości do Chrystusa .

- Wciąż szukamy prawdy o nas samych, tyle rozważań, aspektów poszukiwania, ale prawdy nie poznamy w pełni, podobnie jak z osiągnięciem szczęścia tu na ziemi. Jeśli coś osiągniemy, to szukamy wciąż dalej i dalej. Syn Boży przyjął człowieczeństwo, a Bóg „podzielił się” z nim swoim bóstwem. Człowiek otrzymał obietnicę Zmartwychwstania – wyjaśniał Biskup.

Na zakończenie Eucharystii Celebrans modlił się modlitwą za wstawiennictwem bł. Kapłana Męczennika Antoniego Borowskiego i udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa. Ks. dziekan Kazimierz Siekierko wyraził wdzięczność ks. Biskupowi za przewodniczenie Eucharystii i homilię i zaprosił uczestników spotkania. do obejrzenia jasełek przygotowane przez uczniów Gimnazjum w Augustowie pod kierownictwem katechetki Jolanty Wąż.

Młodzież przedstawiła Boże Narodzenie w scenerii życia codziennego, osób przebywających na dworcu kolejowym, którzy oczekiwali na przyjazd pociągu. Nie wszyscy mieli szczęście odjechać. Nawiązali rozmowę. Wśród oczekujących byli też niezwykli podróżni Józef i Maryja, którzy nie znaleźli zrozumienia u podróżnych. Reporter pytał, dokąd jadą, jakie są oczekiwania wobec świąt. Odpowiedzi koncentrowały się wobec ziemskiej rzeczywistości. W narodzonym Dzieciątku mogli dokonać weryfikacji swojego życia.

Ks. Biskup podziękował młodzieży, wręczył im wraz z wójt Raisą Rajecką drobne upominki. Życzył wszystkim, aby rzeczywistość ziemska nie przysłaniała w nas spraw Bożych, których staliśmy się dziedzicami.

Do zebranych przemówiła też przedstawicielka KSM informując o feriach zimowych z wartościami, prosiła sołtysów o rozpropagowanie tej akcji przekazując stosowne informacje. Wypoczynek dofinansowany z KRUS – u. Warunkiem uczestnictwa jest, aby jedno z rodziców było ubezpieczone w KRUS –ie.
   

Spotkanie w Zespole Szkół w Augustowie

Na drugą część spotkania do pobliskiego Zespołu Szkół w Augustowie zaprosiła wójt Raisa Rajecka. W sali gimnastycznej przywitała dostojnego Gościa Biskupa Tadeusza, ks. dziekanów, współgospodarza proboszcza bielskiego Kazimierza Siekierko, ks. Janusza Łoniewskiego, dziekana dekanatu brańskiego, ks. Zbigniewa Niemyskiego, dziekana dekanatu hajnowskiego, włodarzy powiatu i miasta, wójtów, przewodniczącego Rady Gminy Bielsk Podlaski, radnych i drogich sołtysów.

- Okres Bożego Narodzenia to wspaniała okazja do spotkań. Niech przychodząca Miłość nas uszlachetnia, daje siłę, wnosi pokój, radość do naszych serc. Darzy wszystkim zdrowiem i wytrwałością w wykonywaniu powierzonych zadań. Niech nie zabraknie w nas wiary i optymizmu – składała życzenia, dziękując jednocześnie za przybycie wójt gminy Rajecka.

Z racji na pierwszą obecność ks. Biskupa w szkole wójt wręczyła Ordynariuszowi upominek świąteczny.

Ks. Biskup po stosownych modlitwach poświecił opłatki. Skierował też przesłanie. Nie zabrakło dygresji pełnych humoru – „paczki od świętego Mikołaja, recepty małżonków na długowieczność”. Głos zabrał także starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski, podkreślając, że spotkanie to wpisuje w ciąg spotkań zapoczątkowanych w dniu 4 stycznia w Drohiczynie przez ks. Biskupa. Będąc tam pod wrażeniem wykładu ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, mówił o odpowiedzialności człowieka za to jak wykorzystuje bogactwa ziemi - dary Boże. Apelował, że samorządowiec powinien kierować się dobrem wspólnym, dostrzegać innych, okazywać zrozumienie i wzajemny szacunek.

Nastąpił moment składania życzeń, po których wszystkich połączył posiłek przy wspólnym stole sponsorowany przez gospodarzy spotkania. Zespół szkolny pod kierownictwem akordeonisty Wiesława Dolińskiego wykonał wiązankę kolęd obu wyznań.

- W trzech powiatach jest 270 sołectw. Na spotkanie przybyło ponad 150 sołtysów – mówiła Raisa Rajecka, wójt gminy Bielsk Podlaski, gospodarz spotkania.

Wśród przybyłych sołtysów wiele było kobiet. Janina Korzunowicz, sołtys z Ancut, wcześniej urząd ten sprawowała siostra Władysława, Halina Paszkiewicz z Iwanek, także z gminy Narew. Lizę Starą reprezentował sołtys Edward Baranowski, Ogrodniki 23 letni Michał Szelengowicz, a Bronkę, leżącą nieopodal Brańska Sławomir Malinowski.

Okazuje się, ze urząd ten niejednokrotnie jest sprawowany rodzinnie, a niekiedy na prośbę nielicznych mieszkańców wsi, bo wsie się wyludniają. Mieszkańcy wchodzą w wiek sędziwy, a mężczyźni mają problemy ze znalezień żony i założeniem rodziny.


Tekst i zdjęcia Tadeusz Szereszewski     
xMG  [MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
foto

Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej w Bielanach
2018-04-20 18:09:00 Kategoria:

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci muzyką, w Gminie Bielany powstała Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej. Warto wspomnieć, że w tej gminie realizowany...

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoKwiecień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9

BIELSK PODL., 09.04

Bielsk Podlaski: 9 kwietnia urząd miasta nieczynny

więcej »
10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje