R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Terytorialsi gasili pożar w powiecie bielskim
2019-10-17 09:48:22 Artykuł czytany 55 razy


To miał być kolejny, spokojny powrót z odprawy. Dowódca 14 batalionu lekkiej piechoty wraz ze swoim kierowcą wracali z Białegostoku do Hajnówki. W miejscowości Hołdy (powiat bielski) dostrzegli pożar budynku. Plut. Andrzejowi Miszczukowi na pewno przypomniała się sytuacja sprzed roku i tej samej miejscowości….


16 października dowódca 14 batalionu lekkiej piechoty ppłk Robert Krzemiński wspólnie z plut. Andrzejem Miszczukiem oraz innymi świadkami zdarzenia, zapobiegli spaleniu mienia w miejscowości Hołdy. W ubiegłym roku plut. Miszczuk pomagał w ugaszeniu pożaru dokładnie w tej samej miejscowości. W środę (16 października) wracali z odprawy do siedziby 14 batalionu lekkiej piechoty w Hajnówce. Przejeżdżając przez miejscowość Hołody dostrzegli pożar wiaty sąsiadującej z budynkiem gospodarczym. Zatrzymali się i natychmiast przystąpili do działania.

- Przy posesji, na której doszło do pożaru, zatrzymał się przejeżdżający przed nami kierowca. To on powiadomił straż pożarną. Po wejściu na teren gospodarstwa razem z plut. Miszczukiem zauważyliśmy starszego pana, najprawdopodobniej właściciela, który próbował ratować swoje mienie – relacjonuje ppłk Krzemiński.

W tym czasie plut. Andrzej Miszczuk, żołnierz zawodowy i strażak-ochotnik w OSP Orzeszkowo, wykonał rekonesans: Chciałem ustalić, czy w pobliżu pożaru nie znajdują się inne osoby. Jednocześnie poprosiłem właściciela o otwarcie bramy, aby ułatwić wjazdu wozom straży pożarnej.

- W sąsiedztwie dostrzegliśmy studnię, z której zaczęliśmy czerpać wodę do gaszenia pożaru. Do pomocy dołączył kierowca oraz kolejne osoby, które dostrzegły pożar. Ktoś próbował użyć gaśnicy. Do przyjazdu straży pożarnej, wspólnymi siłami udało nam się stłumić ogień – dodał ppłk Krzemiński.

Żołnierze pozostali na miejscu do momentu przybycia strażaków.
- Pułkownik Krzemiński dał osobisty przykład postawy jakiej wymagamy od naszych żołnierzy. Zachował się jak prawdziwy dowódca – mówi płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tej sytuacji niezwykłe jest też to, że po raz drugi, w tej samej miejscowości i w podobnych okolicznościach, pomocy udziela plut. Andrzej Miszczuk. Jego doświadczenie oraz gotowość do niesienia pomocy są niesamowite. Postawa ppłk. Krzemińskiego i plut. Miszczuka jest wzorem dla pozostałych żołnierzy naszej brygady oraz dowodem na to, jak poważnie podchodzimy do realizacji misji WOT, czyli wparcia lokalnych społeczności – dodaje płk Kocanowski.

ppłk Robert Krzemiński – jest żołnierzem zawodowym od 27 lat. W 1 Podlaskiej Brygadzie OT pełni służbę od 2016 roku. Od 2018 roku dowodzi 14 batalionem lekkiej piechoty w Hajnówce. Wcześniej pełnił służbę w 15 Brygadzie Zmechanizowanej.

plut. Andrzej Miszczuk - od 7 lat jest żołnierzem zawodowym. Służbę w 1 Podlaskiej Brygadzie OT pełni od lutego 2018. Wieczorem 13 lutego 2018 roku wracając do domu przez miejscowość Hołdy dostrzegł pożar komina w jednym z budynków, w którym znajdowali się ludzie. Zatrzymał się i przystąpił do ewakuacji oraz działań, które zapobiegły rozprzestrzenieniu ognia. Za swoją postawę został odznaczony przez ministra obrony narodowej medalem „Za ofiarność i odwagę”. Obecnie służy w 14 batalionie lekkiej piechoty.Źródło: 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”

ABol  [MSz]


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Życie w cieniu osoby z zaburzeniami psychicznymi
2019-11-19 13:40:53 Kategoria:

Życie rodzin osób, których dotyka kryzys psychiczny lub długotrwałe trwałe zaburzenia spowodowane chorobą psychiczną często pozostają osamotnione we współczesnym...

więcej »
foto

Jesienią postaw na grafit! Idealny czas na ocieplenie domu!
2019-11-15 09:16:32 Kategoria:

Chłodny latem i ciepły zimą - taki jest wymarzony dom każdego inwestora. Bez uciążliwych rachunków za ogrzewanie i bez klimatyzacji. Czy naprawdę można mieć taki dom?...

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoListopad 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

BIELSK PODL., 01.11

BIELSK PODLASKI: AKCJA „ZNICZ 2019” I ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

więcej »
2

BIELSK PODL., 02.11

BIELSK PODLASKI: AKCJA „ZNICZ 2019” I ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

więcej »
3
4 5 6 7 8 9 10
11

BIELSK PODL., 11.11 08:00

Zaproszenie na obchody Święta Niepodległości w Bielsku Podlaskim

więcej »
12 13 14 15

BIELSK PODL., 15.11

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Boćkach

więcej »
16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje