R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nowoczesny, ekologiczny, przyjazny podróżnym – nowy dworzec PKP w Bielsku Podlaskim oficjalnie oddano do użytku
2020-06-26 18:42:38 Artykuł czytany 410 razy


Pierwszy dworzec PKP w Bielsku Podlaskim pamiętający czasy carskie nie przetrwał II wojny światowej, a mieszkańcy Bielska pytani o dworzec wspominają potężny budynek z lat 80-tych, gdzie młodzież czekała na autobusy i pociągi jeżdżąc do szkoły czy na studia.


Budynek był stary, niefunkcjonalny i drogi w utrzymaniu. Dlatego PKP SA budowę dworca w Bielsku Podlaskim umieściła wśród dwunastu obiektów w Województwie Podlaskim objętych programem inwestycyjnym na lata 2016-2023, w ramach którego w całym kraju modernizowanych jest lub budowanych od podstaw łącznie około 200 dworców.

Jaki jest nowy dworzec w Bielsku Podlaskim? Jest nowoczesny, funkcjonalny, ekologiczny, przyjazny dla podróżnych i tani w utrzymaniu.

Jest to budynek jednopiętrowy dostosowany do obsługi osób z ograniczoną mobilnością, czyli pasażerów z niepełnosprawnościami, podróżujących z dziećmi, osób starszych, czy podróżnych z dużym bagażem. Budynek dostosowano też do potrzeb osób niewidomych i słabo widzących. Są m.in. bezdotykowe mapy oraz słupki SOS dające podróżnym możliwość bezpośredniego i szybkiego wezwania pomocy. W przeszklonej, ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni zainstalowane zostały urządzenia nowoczesnego Centralnego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej zapewniające informację głosową (komunikaty megafonowe) i wizualną (elektroniczne wyświetlacze z rozkładem jazdy pociągów). W toaletach przystosowanych dla osób na wózkach, z myślą o opiekunach najmniejszych pasażerów, zamontowane zostały przewijaki – uwaga, przewijaki są zarówno w damskiej, jak i w męskiej toalecie. W budynku zastosowano takie nowoczesne rozwiązania, jak panele fotowoltaiczne, pompa ciepła, monitoring, energooszczędne oświetlenie, nowoczesna iluminacja obiektu. Wszystko to sprawia, że korzystanie z niego jest wygodne, bezpieczne i ekologiczne.

Pasażerowie korzystający z dworca w Bielsku Podlaskim mają do dyspozycji także parking z wydzielonymi miejscami dla osób z niepełnosprawnościami i sporą ilość stojaków rowerowych, które nie stoją puste, bo bielszczanie słyną ze swojego zamiłowania do jednośladów. Jest też zieleń wokół dworca, mała architektura, alejki gdzie można spędzić czas czekając na pociąg i zegar, który z daleka pokazuje godzinę, by tego pociągu nie przegapić. Obok dworca znalazła się też wielojęzyczna tablica prezentująca informacje o historii kolei w Bielsku Podlaskim.

Dużym plusem jest też lokalizacja dworca, gdzie z jednej strony zatrzymują się pociągi, z drugiej autobusy, więc dworzec można nazwać nawet centrum przesiadkowym. Pociągi z dworca w Bielsku Podlaskim jeżdżą do Białegostoku i Czeremchy. Krótki pobyt na dworcu wystarczy, by stwierdzić, że pociągi nie jeżdżą puste.

W piątek, 26 czerwca nowy dworzec PKP w Bielsku Podlaskim oficjalnie oddano do użytku. W symbolicznym otwarciu obiektu udział wzięli: Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury; Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej; Jacek Żalek, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej; Jarosław Zieliński, poseł RP Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski Artur Kosicki marszałek województwa podlaskiego, Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego; Joanna Lech, p.o. dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych; Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A. Księża kościoła katolickiego i prawosławnego poświęcili obiekt. W uroczystości licznie wzięli udział mieszkańcy Bielska Podlaskiego i okolic, którzy nie kryli ogromnego zaciekawienia nowym obiektem, przy okazji wiele osób deklarowało, że w najbliższym czasie wybierze się w podróż pociągiem.Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

ABol [ja]
wykop

Komentarze

  • podróżni
    2020-06-27 08:35:08

    arrow

    prosimy o więcej pociągów

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

„Dać to, czego naprawdę potrzeba”, czyli jak pomóc...
2021-06-11 12:46:55 Kategoria: Wieści Podlaskie

To jedyny taki projekt w Polsce i jeden z siedmiu w Europie. Jego misją jest wprowadzenie na terenach wiejskich innowacyjnego modelu opieki domowej nad osobami zależnymi,...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

25-lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
2021-06-09 14:29:29 Kategoria:

Czy współcześni lekarze przywróciliby słuch Ludvigowi van Beethovenowi? Jak w Polsce i na świecie rozwija się leczenie chorób słuchu? Jak dbać o profilaktykę i...

więcej »


foto

Kredyt gotówkowy – o czym należy pamiętać przy jego...
2021-06-16 08:04:20 Kategoria:

Nie wszystkie sytuacje, które spotykają nas w życiu, można przewidzieć. Potrzeba nagłej i kosztownej rehabilitacji dziecka, zakup drogich leków, naprawa samochodu...

więcej »
foto

Polskie Godło Promocyjne TERAZ POLSKA dla Polskiego Mniszka
2021-06-14 12:41:32 Kategoria:

9 czerwca z rąk Pierwszej Damy Agaty Kornhauser - Dudy, marka Polski Mniszek otrzymała Polskie Godło Promocyjne TERAZ POLSKA. 

więcej »
foto

Leki na alergie wziewne – co stosować?
2021-06-12 10:34:12 Kategoria:

Męczące drapanie w gardle, zaczerwienione, łzawiące oczy, suchy kaszel i nawracający katar utrudniający funkcjonowanie – objawy alergii mogą skutecznie uprzykrzać...

więcej »
foto

Wypowiedzenie OC w 3 krokach
2021-06-09 13:28:07 Kategoria:

Jeżeli zamierzasz wypowiedzieć OC, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który w 3 krokach objaśnia, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!

więcej »
foto

Punkt Szczepień Drive Thru w Siedlcach
2021-06-09 08:42:09 Kategoria:

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. uruchomiło szczepienia przeciw COVID-19 w Punkcie Drive Thru w Siedlcach przy ul. Jana Pawła II 6 (parking za stadionem). Jest to...

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoCzerwiec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje