R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„PARASOL” WOT nad południowym Podlasiem
2019-03-21 08:28:22 Artykuł czytany 47 razy


Przez dwa dni - 20 i 21 marca w Urzędzie Gminy Bielsk Podlaski odbywają się warsztaty poświęcone zarządzaniu kryzysowemu. Ich organizatorem jest 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.


Celem projektu „PARASOL” jest wypracowanie optymalnego modelu wykorzystania potencjału wojska w procesie zarządzania kryzysowego. Razem z żołnierzami w warsztatach uczestniczą przedstawiciele samorządów i podległych im służb oraz instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na terenie powiatów bielskiego, hajnowskiego, siemiatyckiego i wysokomazowieckiego, czyli rejonu odpowiedzialności 14 batalionu lekkiej piechoty.

W środę samorządowcy zapoznawali się m.in. z procedurami, możliwościami, ale też potencjałem jaki 1PBOT utrzymuje w Systemie Zarządzania Kryzysowego MON. Częścią pierwszego dnia warsztatów była też prezentacja modułu zadaniowego. Moduł to zespół pojazdów, sprzętu i wyposażenia, który może zostać użyty w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Składa się on m.in. z samochodów ciężarowo-terenowych, quadów, cysterny do przewozu wody pitnej, pił spalinowych czy agregatów prądotwórczych. W zależności od potrzeb moduł może być uzupełniany o dodatkowy sprzęt, a jego elementy składowe mają zapewnić działanie niezależnie od warunków pogodowych, w dzień i w nocy.
   
Główny nacisk w drugim dniu warsztatów położony będzie na analizie potencjalnej sytuacji kryzysowej związanej z zagrożeniem powodziowym oraz omówieniu akcji w powiecie hajnowskim, podczas której w grudniu 2018 roku żołnierze 1PBOT wspierali służby mundurowe i ratownicze w poszukiwaniach zaginionego mężczyzny.

W lipcu 2018 roku w Łomży miała miejsce pierwsza alarmowa aktywacja sił 1PBOT. Wówczas Terytorialsi wsparli służby mundurowe i ratownicze w zabezpieczeniu miejsca odnalezienia niewybuchu oraz ewakuacji mieszkańców. 1PBOT utrzymuje w całodobowej gotowości Zespół Oceny Wsparcia, którego głównym zadaniem - w przypadku wystąpienia zagrożenia - jest ocena sytuacji, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie potrzeby użycia sił i środków z zasobów Sił Zbrojnych RP. Dzięki terytorialnemu charakterowi WOT, Zespół może być jednym z pierwszych na miejscu zdarzenia i przygotować warunki do jak najszybszego wejścia modułu zadaniowego do akcji.
   
Kolejnym elementem systemu jest Zespół Wsparcia Odbudowy wypełniający niszę, która dziś powstaje po tym, jak siły i środki użyte w sytuacji kryzysowej, kończą swoje działanie. Już po minięciu bezpośredniego zagrożenia zespół WOT może brać udział w przywracaniu normalnego funkcjonowania na terenach objętych skutkami kryzysu.
   
Elementy systemu zarządzania kryzysowego WOT stanowią integralną część sytemu zarządzania kryzysowego resortu obrony narodowej. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej siły i środki Wojsk Obrony Terytorialnej z pierwszych trzech brygad OT (podlaskiej, lubelskiej i podkarpackiej) zostały włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Celem WOT jest uzupełnianie, a nie dublowanie, możliwości cywilnych służb.
Źródło: 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”


ABol/Js

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Dieta z dowozem do domu w Białymstoku – jak ją...
2019-10-11 15:15:27 Kategoria:

Być może zastanawiacie się nad zamówieniem diety z dowozem do domu. Nie macie czasu bądź masz najzwyczajniej w świecie macie już dość stania godzinami przy garnkach....

więcej »
foto

Wysyłka paczki z Anglii do Polski - którego kuriera...
2019-10-09 14:41:20 Kategoria:

Wielu Polaków znalazło swoje miejsce do życia na Wyspach i zdecydowało się zamieszkać tam na stałe. Coraz większa grupa rodaków mieszkająca w Anglii wymusiła...

więcej »
foto

Kolejny projekt Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom,...
2019-10-08 10:46:20 Kategoria:

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Osobom Dorosłym "Dom" z Miedzny realizuje kolejny projekt. Tym razem jest to: "Wsparcie samodzielności społecznej osób z...

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoPaźdzernik 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje