R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Podlaska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o problemach edukacji i możliwościach rozwoju szkolnictwa zawodowego w regionie
2018-09-18 10:08:46 Artykuł czytany 36 razy


Posiedzenie plenarne WRDS odbyło się w piątek, 14 września w Bielsku Podlaskim. Obrady koncentrowały się wokół problemów edukacji w regionie, aktualnej sytuacji placówek oświatowych po wprowadzeniu reformy oświatowej oraz roli szkół zawodowych w procesie kształcenia kadr, współpracy szkół, samorządów i przedsiębiorców w zakresie kształcenia pod kątem potrzeb rynku oraz zawodów przyszłości, które będą najbardziej oczekiwane w najbliższych latach. Obrady prowadził marszałek Jerzy Leszczyński.


Członków Rady przywitał Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski i korzystając z przywilejów gospodarza zaprezentował swoje miasto Bielsk Podlaski jako ważny ośrodek subregionalny województwa podlaskiego.

Po jego wystąpieniu Rada skupiła się na głównym temacie spotkania – edukacji, na początek oddając głos Podlaskiej Kurator Oświaty Beacie Pietruszce, by przedstawiła aktualną sytuację placówek oświatowych po wprowadzeniu reformy oświatowej. Według pani kurator reforma oświaty się udała, nauczyciele nie stracili a wręcz przeciwnie dostali podwyżki, bo poprzednio płace w budżetówce były zamrożone, a samorządy też nie mają powodów do narzekań bo subwencja oświatowa się zwiększyła.
- Jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe to odbudowanie kształcenia zawodowego jest jednym z głównych zadań podejmowanych przez ministerstwo oświaty – zapewniła kurator Beata Pietruszka i przedstawiła koordynatora ds. kształcenia zawodowego w Podlaskim Kuratorium (we wszystkich kuratoriach w kraju zostali powołani tacy koordynatorzy).

Z jej oceną sytuacji po reformie nie zgodzili się przedstawiciele samorządu wójt Korycina i - Przewodniczący Zarządu  Związku Gmin Wiejskich Woj.  Podlaskiego Mirosław Lech i wójt gminy Zbójna Zenon Białobrzeski- Wiceprzewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich Woj.  Podlaskiego.
- Reforma spowodowała inną rzeczywistość, a najgorzej na tym wyszły obszary wiejskie – powiedział Mirosław Lech i wyliczył problemy z jakimi gmina musiała się zderzyć wprowadzając reformę, zaczynając od problemów lokalowych, poprzez zmniejszenie ilości etatów nauczycielskich, do mniejszej subwencji oświatowej.

- Reformę wprowadzono szybko, nie patrząc jak poradzą sobie samorządy. Ale poradziliśmy sobie. A teraz kolejne wyzwanie – szkolnictwo zawodowe – już powinniśmy mieć opracowane zasady pracy, by nas, samorządy, do tego przygotować – dodał Zenon Białobrzeski.

- By zainteresować młodzież szkołami zawodowymi, trzeba przekonać rodziców, że szkoła zawodowa będzie dobra dla ich dziecka – powiedziała biorąc udział w dyskusji wiceprezydent Suwałk Ewa Sidorek. – Problemem może też być kadra nauczycielska, bo specjaliści zawodowi idą do biznesu, a nie do szkoły. Podobnie jest z nauczycielami matematyki, chemii, fizyki.

O zawodach przyszłości w kontekście globalnych trendów gospodarczych na przykładzie województwa podlaskiego referowała Edyta Dąbrowska, kierownik Referatu Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego w Departamencie  Rozwoju Regionalnego UMWP. „ Zawody przyszłości”, które z dużym prawdopodobieństwem będą poszukiwane w naszym regionie w perspektywie najbliższych 5-7 lat zostały określone na podstawie informacji, dotyczących popytu na pracę na rynku amerykańskim, brytyjskim i niemieckim. A są to: mechanicy samochodowi, kierowcy, opiekunki społeczne; programiści, administratorzy sieci, informatycy; kucharze, cukiernicy, kelnerzy; stolarze, budowlańcy, murarze.
O współpracy w zakresie wytyczania kierunków kształcenia i szkolenia zawodowego w kontekście potrzeb rynku pracy opowiedziała zebranym Janina Mironowicz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku i Beata Dawidziuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bielski Podlaskim. Natomiast o roli szkół zawodowych w procesie kształcenia kadr na potrzeby regionu Halina Leszczyńska, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce.

- Oferta szkół zawodowych jest dostosowana do potrzeb rynku, choć jest niepełna – zaznaczyła dyrektor Leszczyńska i przedstawiła atuty kierowanej przez siebie szkoły zaznaczając, że mimo dobrego przygotowania szkoła może już niedługo mieć problem z małą ilością uczniów ze względu na niż demograficzny – Wnioskuję o stworzenie mapy kształcenia szkolnictwa zawodowego w regionie, by uniknąć sytuacji, że powstają nowe szkoły, pozbawione zaplecza i bazy, a dobrze przygotowane szkoły nie będą miały kogo kształcić.

W tym punkcie głos zabrał też Bolesław  Hryniewicki, dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Źródło: wrotapodlasia.pl
ABol [ja]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Pilawa: ośrodek, który tętni życiem
2019-06-15 12:04:39 Kategoria: Region

Obiekt Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie jest najnowocześniejszym tego typu w powiecie garwolińskim. Koszt inwestycji, to ponad osiem milionów złotych, ale około...

więcej »
foto

Noc Świętojańska w Gródku nad Bugiem
2019-06-15 10:25:35 Kategoria:

Gródek nad Bugiem 22 czerwiec 2019

więcej »
foto

OGIEŃ I WODA Z JANEM KOCHANOWSKIM
2019-06-15 10:13:51 Kategoria:

GRÓDEK NAD BUGIEM 15 / 16 czerwca 2019

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoCzerwiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

BIELSK PODL., 01.06

POKAZ UMIEJĘTNOŚCI PSÓW POLICYJNYCH

więcej »

BIELSK PODL., 01.06

Jubileuszowe 40. Dni Bielska Podlaskiego. Wystąpią Natalia Kukulska i Róże Europy /PROGRAM/

więcej »
2

BIELSK PODL., 02.06

Jubileuszowe 40. Dni Bielska Podlaskiego. Wystąpią Natalia Kukulska i Róże Europy /PROGRAM/

więcej »
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje