R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zmalowali mural
2019-08-05 07:12:36 Artykuł czytany 105 razy


Młodzież skupiona przy świetlicy w Sielcu, w gminie Boćki, kończy tworzenie muralu w ramach programu Równać Szanse. Jego odsłonięcie zaplanowano 11 lipca. Koordynatorem projektu, który powstał z pomysłów młodzieży, jest Gminna Biblioteka Publiczna w Boćkach. Dzieło to wspiera Małgorzata Jóźwiak, sołtys wsi Sielc i przewodnicząca Rady Gminy Boćki.


Zaczęło się od młodzieżowej inicjatywy stworzenia przestrzeni dla siebie, miejsca spotkań w ramach wolnego czasu. Pomysł zrodził się na organizowanym przez bibliotekę rajdzie rowerowym Odjazdowy Bibliotekarz. W świetlicy młodzież tworzy mural, który ma odzwierciedlać ich pasje i zainteresowania. Przy okazji tych twórczych działań młodzi ludzie z gminy Boćki zdobywają też nowe umiejętności - uczą się planowania pracy, integrują się, podejmują decyzje i biorą za nie odpowiedzialność, uczą się załatwiania spraw w urzędach i innych instytucjach. Ćwiczą też umiejętność wystąpień publicznych.

Krowy na motorze na Drodze Mlecznej, kosmos, krajobrazy, góry, morze, las, wilkołaki…. - to były propozycje tematów na mural wymyślane przez młodych ludzi z Sielca, na pierwszym spotkaniu z artystą, grafikiem, muzykiem, poetą i muralistą Kordianem Michalskim. Młodzi ludzie poznali człowieka, który, tak jak oni, pochodzi z niewielkiej miejscowości, a realizuje swe projekty w całej Polsce. Artysta pomógł sprecyzować plan wykonania muralu, podpowiedział parę technicznych rozwiązań.

W poszukiwaniu inspiracji młodzież zorganizowała wycieczkę do bogatego w murale Białegostoku. Spotkanie ze sztuką uliczną stolicy województwa podlaskiego było niezwykłe dzięki opowieściom przewodnik Anny Kraśnickiej, która pokazała 22 z 36 białostockich murali.

W trakcie realizacji projektu odwiedził grupę Artur Łęga z polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Młodzież opowiadała potem: „Rozmawialiśmy o projekcie, o naszych marzeniach, planach, celach, zmartwieniach z nim związanych. Dzięki tej rozmowie uświadomiliśmy sobie nasze sukcesy, omówiliśmy, z czym mamy jeszcze problemy i jak je naprawić, rozwiązać, „ugryźć” z innej strony. Pan Artur zwrócił uwagę na to, że to jest pierwszy mural wewnątrz budynku, jaki widział. W związku z tym jak go wypromować? To nam dało do myślenia. Pokazaliśmy również miejsce, w którym będziemy realizować nasz plan. Otrzymaliśmy zastrzyk pozytywnej energii”.

To fantastyczni młodzi ludzie, pełni chęci i pomysłów- mówią koordynatorki z biblioteki - Justyna Jurczuk i Teresa Modzelewska. Wystarczy stworzyć im warunki, aby mogli rozwinąć wszystkie tkwiące w nich pasje i talenty.

Czerwiec i lipiec to miesiące przygotowania ścian i malowania muralu. Jaki obraz powstał na ścianie - to niespodzianka. Efekty można będzie obejrzeć podczas odsłonięci muralu w niedzielę, 11 sierpnia o godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej w Sielcu.Źródło: Biblioteka w Boćkach

ABol [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Jaki prezent na święta dla mamy wybrać? Podpowiadamy,...
2019-12-03 15:10:24 Kategoria:

Mama to prawdziwa przyjaciółka. Wspiera w trudnych chwilach, doradza w najważniejszych sprawach, no i nikt tak dobrze jak ona nie rozumie, jaką moc ma przytulenie. Z okazji...

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoGrudzień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2

BIELSK PODL., 02.12

Prawdziwy Mikołaj z Laponii w Bielsku Podlaskim

więcej »
3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje