Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

5 rzeczy, o których warto pamiętać przy tworzeniu strony internetowej zgodnej z UX
2021-10-19 17:31:38 Artykuł czytany 93 razy


Tworzenie strony internetowej a UX. Oto dość popularny temat, szeroko opisywany na blogach, w serwisach branżowych, a nawet w periodykach akademickich. Tajemniczo brzmiące UX to oczywiście skrót od angielskiego User Experience, które na język polski tłumaczy się jako Doświadczenia Użytkownika.


Chodzi o doświadczenie użytkownika produktu cyfrowego, na przykład strony internetowe, aplikacji mobilnej, jakich mamy całkiem sporo zainstalowanych na naszych telefonach. A właściwie to pojęcia rozciąga się na wszelkie doświadczenia użytkowników z interfejsami oprogramowania (np. gier, paneli informacyjnych etc.).

Czym jest User Experience dla właścicieli biznesu, stron www?

Sam termin pojawił się już dość dawno. Na bardziej dojrzałych rynkach funkcjonuje od około trzech dekad. Najbardziej znanymi teoretykami, badaczami zajmującymi się problematyką User Experience są doktor Jakob Nielsen oraz profesor Uniwersytetu Harvarda Don Norman.

W Polsce termin projektowanie UX dopiero robi karierę, ale nawet na naszym rynku świadomość pożytków płynących z wykorzystania wzorców, rekomendacji, badań UX przy projektowaniu stron rośnie.
I jest to bardzo optymistyczna wiadomość, bowiem oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko tyle, że będziemy z czasem mogli korzystać z coraz bardziej dopracowanych pod kątem użyteczności stron internetowych, aplikacji mobilnych.

User Experience definiuje się najczęściej jako całość, wszystkie wrażenia, jakich doświadcza użytkownik podczas kontaktu z produktem cyfrowym. Użytkownik wchodząc w interakcję z produktem cyfrowym (np. aplikacją webową) doświadcza określonych emocji. Reaguje w określony sposób, konfrontuje swoje oczekiwania, doświadczenia, nawyki, umiejętności z narzędziem, które postrzega jako przyjazne lub nieprzyjazne.

Wygodne lub niewygodne. Proste lub przeciwnie, bardzo trudne w obsłudze. Intuicyjne, bądź jako zupełnie niezrozumiałe i niepodobne do aplikacji, z którymi miał dotychczas do czynienia.

Od razu więc widzimy, że to jak reaguje użytkownik aplikacji webowej jest splotem wielu czynników, które powinny być uwzględniane w procesie tworzenia strony internetowej Białystok. Nie żyjemy już bowiem w czasach, w których oczekiwania użytkowników były nader skromne i ograniczały się do tego, by strona po prostu działała.

Dziś nie tylko musi być nienaganna pod kątem technologicznym, ale także funkcjonalnym oraz związanym z doświadczeniami, jakich jest przyczyną. A to odsyła nas do fundamentalnego pytania.

Czym jest projektowanie użytecznych stron internetowych?

Projektowanie strony internetowych, tworzenie stron jest dziś także projektowaniem - przewidywaniem reakcji - doświadczeń użytkownika. Użytkownik spędzający czas na stronie internetowej jest w centrum zainteresowania projektantów, badawczy i to jego potrzeby są najważniejsze.

Chodzi o to - mówiąc już zupełnie kolokwialnie - by interakcja ze stronami internetowymi była źródłem pozytywnych doświadczeń. W procesie tworzenia stron nie sposób już tego nie uwzględniać.

Używając interfejsu chcemy, by działał jak inne interfejsy, których używaliśmy. By był zrozumiały, łatwy w użyciu i pozwalał nam osiągać cele, jakie chcemy osiągnąć w czasie użytkowania strony internetowej. Na przykład byśmy szybko mogli przejść do podstrony, na której są informacje teleadresowe. Albo by formularz kontaktowy był krótki, zrozumiały i działał bezproblemowo.

Produkt cyfrowy - aplikacja webowa, aplikacja mobilna - powinien być ponadto atrakcyjny wizualnie, powinien swoją estetyką wpisywać się w branżowe trendy, podkreślać jednocześnie swój indywidualizm oraz sugerować cechy. Powinien być funkcjonalny, a więc oferować funkcjonalności, które są przydatne dla użytkownika.

Mówiąc najogólniej, korzystanie ze strony internetowej lub aplikacji mobilnej powinno jej użytkownikowi sprawiać przyjemność. Powinno być źródłem satysfakcji.

No cóż, chyba prościej to zapisać niż osiągnąć. W pojedynkę na pewno. Ale korzystając z pomocy specjalistów, diabeł nie jest taki straszny, jak go malują. By stworzyć naprawdę przyjazną użytkownikowi stronę internetową wystarczy skorzystać z naszych pięciu rad.

Projektowanie stron, rada numer jeden - agencja UX

Tworzenie strony internetowej jest dziś zadaniem, w którym biorą udział wyspecjalizowane zespoły, w skład których wchodzą nie tylko developerzy (programiści), ale także product ownerzy, project managerowie, UX/UI designerzy, content writerzy, UX writerzy, badacze doświadczeń użytkowników.
Tworzenie strony www (także sklepów internetowych) to proces, w którym konieczni są specjaliści reprezentujący różne zawody, by ostateczny efekt był przekonujący pod kątem wizualnym, estetycznym, funkcjonalnym, biznesowym i - najlepsze zostawiliśmy na koniec - związanym z użytecznością strony. By pozwalał osiągać założone cele. Na przykład związane ze sprzedażą, konwersją, wizerunkiem, konkurencyjnością.

Jeśli mowa o zespołach to w oczywisty sposób należy pomyśleć o wyspecjalizowanej firmie łączącej kompetencje, które posiada agencja UX (User Experience) oraz software house.

Tylko takie połączenie gwarantuje, że przyszła strona internetowa będzie działać poprawnie, będzie spełniać wszystkie standardy sieciowe i zostanie wykonana w najbardziej adekwatnej, efektywnej, pozwalającej osiągać cele biznesowe technologii.

Tylko takie połączenie gwarantuje, że przyszła strona internetowa będzie spełniać oczekiwania zróżnicowanych użytkowników, będzie zgodna z najlepszymi wzorcami UX, że będzie wpisywać się w doświadczenia użytkownika, że będzie odbierana jako użyteczna, przyjazna, wygodna i satysfakcjonująca.

Rada numer dwa - UX Design na stronach internetowych

Tworząc nowoczesną stronę internetową należy mieć na uwadze, że UX Design służy osiąganiu powyżej opisanych celów (np. służy zwiększaniu konwersji). By tak się stało, w procesie projektowym konieczne jest zrozumienie kim jest użytkownik (w sensie społecznym, psychologicznym, rynkowym). Konieczne jest zbadanie, poznanie, zrozumienie jego problemów, możliwości, potrzeb, ograniczeń i oczekiwań.
Ponadto, trzeba sobie doskonale zdawać sprawę, jakie posiada on umiejętności oraz doświadczenia. Co już umie, a czego dopiero będzie się uczył. Co będzie sprawiać mu problem, a co będzie działaniem automatycznym.

Konieczne jest poznanie potrzeb klienta firmy, użytkownika strony - na przykład konieczne jest branie pod uwagę tego do czego, w jakich okolicznościach, jak często będzie używał produktu. Czego od niego oczekuje i jakie ograniczenia zewnętrzne i związane z jego możliwościami behawioralnymi, emocjonalnymi, poznawczymi posiada.

Od tego bowiem zależy skuteczność biznesowa, handlowa, wizerunkowa strony. Od projektu zależy, w jaki sposób będzie wpływała na potencjalnych klientów. Czy przypadnie do gustu użytkownikom.

W procesie projektowania, tworzenia strony internetowej jest to po prostu niezbędne. Przynajmniej, jeśli chcemy tworzyć strony, które będą postrzegane jako użyteczne, jako atrakcyjne, jako przyjazne, jako zrozumiałe i proste w obsłudze. A dziś to jedna z najcenniejszych kwestii na rynku.

Rada numer trzy - UI design

Pod skrótem UI Design kryje się User Interface Design, a więc projektowanie interfejsów użytkownika. UI Designerzy w swojej codziennej pracy zajmują się projektowaniem interfejsów graficznych aplikacji, dzięki którym użytkownicy stron internetowych mogą z nimi wchodzić w interakcje, wykonywać działania, osiągać zamierzone cele.

W projektowaniu interfejsów aplikacji nie tylko chodzi o uczynienie ich atrakcyjnymi wizualnie, ale także o stworzenie interfejsu, który będzie zrozumiały i wygodny dla użytkownika końcowego. Na przykład dla Waszego klienta.

W projektowaniu interfejsów bardzo istotne jest zadbanie o odpowiednią hierarchię wizualną elementów, typografię (krój i rodzaj czcionek), grafiki, elementy animowane, o wielkości, proporcje, plany. Istotne są przyciski w menu oraz architektura informacji.

W UI chodzi o zaplanowanie działań użytkownika, ułatwienie mu ich. Chodzi o zachowanie spójności wszystkich elementów i ekranów, o uczynienie nawigacji płynną, jak najmniej podatną na błędy.

Rada numer cztery - User Experience serwisu

User Experience jest ważne! Nie jest na pewno modnym buzzwordem, słowem, które nic nie znaczy, ale które warto powtarzać. Tak na pewno nie jest. User Experience jest narzędziem, sposobem konkurowania, zyskiwania przewagi rynkowej, zjednywania klientów, utrzymywania klientów.

User Experience obejmuje badania, zbudowane na nich wzorce, rekomendacje, wskazówki. Jest zbiorem praktycznych rozwiązań, które pozwalają strony internetowe optymalizować pod kątem Doświadczeń Użytkownika.

Jest zbiorem praktycznych rozwiązań, które pozwalają tworzyć i uwzględniać potrzeby i oczekiwania użytkownika już od najwcześniejszego etapu prac nad projektem strony internetowej, architektury informacji, treści witryny.

Rada numer pięć - użyteczność


Czym jest użyteczność (Web Usability)? Najczęściej definiuje się ją jako miarę (czyli w jakim stopniu strona jest zgodna z pożądanymi cechami) wydajności, efektywności oraz satysfakcji produktu.
Służy do określenia w jakim stopniu użytkownicy są w stanie osiągać swoje cele. W jaki sposób kontekst wpływa na fortunność oraz satysfakcję płynącą z użytkowania produktu cyfrowego.

Użyteczność strony jest subiektywnym odczuciem, na które można wpływać za pomocą odpowiedniego UX Designu oraz UI Designu. Najlepiej to widać po wprowadzeniu zmian po audycie UX. Optymalizując, skupiając się na użytkowniku - w możliwie szerokim sensie - jesteśmy w stanie zaoferować doświadczenia, które będą pozytywne.

A pozytywne, satysfakcjonujące User Experience wpływa bezpośrednio na to, ilu klientów pozyskujemy za pomocą strony, jak wiele produktów sprzedajemy (E-Commerce), ile otrzymujemy zapytań ofertowych.
 Jednym słowem wpływa na naszą pozycję rynkową. Jest warunkiem pozytywnej zmiany.
wykop

Obowiązek informacyjny dotyczący przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie http://radiopodlasie.pl/rodo.html

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje