Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Artykuł czytany 264 razy


Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te, dla których nie opracowano jeszcze szczegółowych przepisów i których na co dzień nie zauważamy. Należy do nich m.in. technik sterylizacji medycznej, tak bardzo potrzebny, a niewidoczny wśród białego personelu, pracujący w warunkach wzmożonych wymogów aseptyki po to, byśmy mogli czuć się w szpitalu bezpiecznie.


Przepisy prawa nie definiują zawodu technik sterylizacji medycznej. Jest to jeden z wielu zawodów medycznych wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Technik sterylizacji medycznej jest jednym z pracowników medycznych, z którym pacjent (czyli osoba chora) nie ma bezpośredniego kontaktu, jednak jego praca jest niezwykle istotna w całym procesie leczenia. Zadania, które wykonuje są szczególnie ważne, gdy konieczna jest inwazja w organizm człowieka. To właśnie technik sterylizacji medycznej przeprowadza dekontaminację sprzętu medycznego używanego przy operacjach, badaniach i innych zabiegach medycznych.

Technik sterylizacji medycznej posiada podstawową wiedzę na temat budowy i funkcjonowania narządów człowieka, mikrobiologii i epidemiologii. Rozróżnia sprzęt medyczny i jego przeznaczenie, zna procedury dekontaminacji. Wie, z jakich materiałów wykonany jest sprzęt medyczny, zna metody montażu, demontażu, konserwacji, kompletowania oraz pakowania sprzętu medycznego. Umie dobrać odpowiednie techniki jego sterylizacji oraz dezynfekcji. Przestrzega zasad bezpieczeństwa, aseptyki oraz antyseptyki. Potrafi udzielić pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia. Zna standardy prowadzenia dokumentacji medycznej.

Technik sterylizacji medycznej znajduje zatrudnienie wszędzie tam, gdzie używa się sprzętu medycznego wielokrotnego użytku, a więc w szpitalach, gabinetach stomatologicznych,  podmiotach świadczących usługi sterylizacji, centralnych sterylizatorniach, pracowniach endoskopowych, podręcznych sterylizatorniach, na blokach operacyjnych, pracowniach mikrobiologicznych, laboratoriach, zakładach produkujących sprzęt sterylny, pracowniach kosmetycznych i studiach tatuażu. Obecnie zmieniające się przepisy stawiają wymóg posiadania pełnych kwalifikacji do wykonywania dezynfekcji dla wszystkich osób wykonujących ją np. w gabinetach kosmetycznych, dentystycznych czy innych zabiegowych.

Aby uzyskać tytuł technika sterylizacji medycznej należy ukończyć roczną naukę w policealnej szkole medycznej. W chwili obecnej, szkoły dostosowując się do potrzeb rynku pracy, kształcą również w systemie stacjonarnym i zaocznym, więc osoby pracujące, czy opiekujące się dziećmi w domu, mają możliwość dopasowania swojego rozkładu dnia do popołudniowego czy weekendowego planu zajęć w szkole.

Zapraszamy osoby, które chcą uzupełnić kwalifikacje w tym zakresie,  uzyskując uprawnienia do wykonywania czynności z zakresu sterylizacji we własnych gabinetach/salonach, jak również wszystkich zainteresowanych zdobyciem zawodu medycznego w krótkim, jednorocznym cyklu kształcenia. Absolwenci kształcący się w Szkole Policealnej – Medycznym Studium Zawodowym w Łukowie w zawodzie technik sterylizacji medycznej uzyskiwali  zawsze 100% wynik zdawalności egzaminu zawodowego.

Kolejnym z zawodów, który można zdobyć  w Szkole Policealnej – Medycznym Studium Zawodowym w Łukowie jest technik bezpieczeństwa i higieny pracy.

Technik BHP to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów w Polsce. Osoby posiadające ten tytuł sprawują nadzór nad przestrzeganiem norm i zasad związanych z bezpieczeństwem oraz higieną pracy, m.in. w największych firmach, instytucjach i organizacjach w kraju. Technicy BHP mogą liczyć nie tylko na stałe zatrudnienie, ale także na rozwój kariery doradczej oraz sprzedaż usług konsultacyjnych na terenie całej Polski. Co więcej, praktyczna wiedza zdobyta w toku nauczania przydaje się nie tylko w karierze zawodowej, ale również w życiu codziennym, ponieważ pozwala chronić siebie i swoich bliskich.

Technik BHP to osoba, która pracuje w oparciu o przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Specjalizuje się w ocenie stopnia zagrożeń oraz ryzyka zawodowego związanego z czynnikami chemicznymi, fizycznymi i biologicznymi, na które narażeni są pracownicy wykonujący swoje obowiązki służbowe na terenie zakładu pracy. Do podstawowych zadań technika BHP należy również opracowywanie i prezentowanie kadrze kierowniczej raportów oraz analiz dotyczących zasad bezpiecznego postępowania w czasie pracy. Do jego obowiązków należy także rozważanie potencjalnych możliwości wystąpienia wypadku na terenie firmy oraz badanie przyczyn tego typu zdarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Na podstawie uzyskanych informacji technik BHP składa wnioski o usunięcie zauważonych przez siebie niebezpiecznych czynników generujących potencjalne zagrożenie dla pracowników.

Obowiązki specjalisty ds. BHP to m.in.:

•    rozwiązywanie bieżących problemów technicznych i organizacyjnych związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem oraz higieną pracy;
•   
•    współuczestniczenie w ustalaniu okoliczności oraz przyczyn wypadków czy chorób zawodowych na terenie zakładu pracy;
•   
•    współpraca z osobami odpowiedzialnymi za organizowanie okresowych badań lekarskich;
•   
•    organizowanie i prowadzenie szkoleń z zakresu BHP wśród pracowników.
•   
Dlaczego warto zostać technikiem BHP?

Technicy BHP z łatwością mogą znaleźć zatrudnienie w instytucjach, firmach i organizacjach, w których wyodrębniony jest dział higieny i bezpieczeństwa pracy. Obowiązki technika BHP można wykonywać na pełen etat (głównie w dużych przedsiębiorstwach), ale także na część etatu (zwykle w mniejszych zakładach pracy). Co więcej, osoba, która posiada tytuł technika bezpieczeństwa i higieny pracy, może prowadzić własną działalność gospodarczą, a także pełnić funkcję doradczą lub konsultacyjną dla firm z wielu branż.

Zapotrzebowanie na specjalistów od BHP jest bardzo duże, głównie z uwagi na fakt, że pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki na terenie zakładu pracy, są zobligowani do zapoznania się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ich przestrzegania.

Osoby zainteresowane bezpłatnym zdobyciem zawodu technik sterylizacji medycznej lub technik bhp zapraszamy do podjęcia nauki w Szkole Policealnej- Medycznym Studium Zawodowym im. Janusza Korczaka w Łukowie.

Szczegółowe informacje: www.spmszlukow.pl, tel. 25 7982639.

Maria Biernacka, Anna Sołtyszewska
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Siedlecka Klinika Ekspresów zaprasza klientów i...
2020-08-05 07:42:11 Kategoria:

W 2019 r. sprzedało się w Polsce prawie 500 tys. ekspresów, a kawę w ziarnach kupuje już 30 proc. gospodarstw domowych. Rynek kawowy w naszym kraju rozwija się bardzo...

więcej »
foto

Tani kredyt konsolidacyjny - jak szukać?
2020-08-04 08:18:04 Kategoria:

Zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak. Okazuje się, że kredyty różnego rodzaju są wręcz powszechne. Wszystko za sprawą coraz lepszych ofert...

więcej »
foto

NEONET otwiera nowy sklep w Siemiatyczach – dla...
2020-07-31 16:49:52 Kategoria:

W czwartek, 6 sierpnia od godziny 9 rano rozpoczyna się w Siemiatyczach wielkie otwarcie nowego salonu NEONET. Sklep zlokalizowany jest przy ulicy Kościuszki 2, a dla...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.08

„Powstanie Warszawskie” w łukowskim amfiteatrze

więcej »

ŁUKÓW, 01.08

Łuków: obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

GARWOLIN, 01.08

Garwolin: oddadzą hołd powstańcom

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.08

Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 02.08

Łukowska giełda kolekcjonerów

więcej »

DROHICZYN, 02.08

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
3 4

GARWOLIN, 04.08

Pierwsze z cyklu spotkanie historyczne w Miętnem

więcej »
5 6 7

RADZYŃ, 07.08

Kino na leżakach w Ulanie - Majoracie

więcej »

ŁOSICE, 07.08

Nadbużański Festiwal Teatrów Dziecięcych GADUCHA

więcej »
8

ŁOSICE, 08.08

Nadbużański Festiwal Teatrów Dziecięcych GADUCHA

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.08

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.08

XIV Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych - Pod Siedlcami w Wiśniewie

więcej »

ŁOSICE, 09.08

Nadbużański Festiwal Teatrów Dziecięcych GADUCHA

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.08

Uroczystość odpustowa w Budzieszynie

więcej »

RADZYŃ, 09.08

Powstała wyjątkowa publikacja o Lisiowólce

więcej »
10 11 12 13 14

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »
16

SIEMIATYCZE, 16.08

Siemiatycka Wieczorna Dycha – nowy termin

więcej »
17 18 19 20 21 22 23

POWIAT BIALSKI, 23.08

19 lipca i 23 sierpnia na Placu Partyzantów w Janowie Podlaskim odbędzie się Pchli Targ

więcej »
24 25 26 27 28 29 30
31

Najnowsze Informacje