Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jak zmotywować się do nauki angielskiego?
2021-02-22 11:30:00 Artykuł czytany 125 razy


Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach nie tylko przydatna, ale wręcz niezbędna. Jeśli marzysz o awansie zawodowym, rozwoju firmy lub, po prostu lubisz podróżować po świecie, powinieneś zmobilizować się do nauki. Jak znaleźć motywację? To wcale nie jest takie trudne!


Co odpowiada za motywację w nauce języka angielskiego?

Motywacja do nauki bywa zmienna i płochliwa - jednego dnia towarzyszy nam bez problemu od samego rana, innego - znika bez śladu i z największym trudem przypominamy sobie, dlaczego w ogóle zaczęliśmy się uczyć lub zaczynamy wątpić w swoje możliwości i to, że kiedykolwiek uda nam się opanować angielski. Aby nie stracić motywacji, musisz zadbać o kilka elementów: jasny i realny cel, dobre materiały, właściwą metodę, monitorowanie postępów i… dobrą zabawę. Ostatni punkt jest szczególnie ważny -  aby uczyć się skutecznie i nie stracić wysokiego poziomu mobilizacji, nauka musi Ci sprawiać przyjemność.

Po pierwsze: wyznacz sobie realny cel

Co oznacza “realny cel” i dlaczego jego wyznaczenie jest takie istotne? Wyobraź sobie, że jesteś początkującym pływakiem. Jeśli na pierwszej lekcji pływania postanawiasz, że za 6 miesięcy będziesz w stanie przepłynąć wpław jezioro Śniardwy, to za te pół roku czeka Cię ogromne rozczarowanie, frustracja i zniechęcenie, ponieważ cel, który sobie wyznaczyłeś, jest po prostu niemożliwy do zrealizowania. Podobnie jest z nauką angielskiego. Optymizm i pozytywne nastawienie są bardzo cenne i pomagają osiągnięciu sukcesu, lecz powinny być dawkowane z rozsądkiem.  

Jasno wyznaczony cel bardzo przydaje się też w chwilach zwątpienia, które dopadają od czasu do czasu każdego z nas. Jeżeli wiesz, że np. opanowanie języka angielskiego na konkretnym poziomie pozwoli Ci otrzymać lepsze stanowisko pracy i podwoić zarobki, dostać się na wymarzone studia lub bez problemu porozumiewać się z wnukami, które mieszkają w Anglii, łatwiej będzie Ci zmobilizować się do nauki. A co zrobić, jeśli mimo wszystko nie możesz znaleźć motywacji? Zapamiętaj, co powtarzają trenerzy profesjonalnych sportowców: “czasami trzeba pracować bez motywacji”. Kiedy masz gorszy dzień, nie poddawaj się, zmuś się do nauki, a nazajutrz będziesz z siebie dumny.


 
Zaplanuj naukę i podziel główny cel na mniejsze zadania

Wyznaczenie sobie realnego celu wymaga zastanowienia się, zaplanowania nauki i podzielenia jej na mniejsze etapy. Jak to zrobić? Po pierwsze, przemyśl swoje możliwości - jak dużo czasu tygodniowo możesz rzeczywiście poświęcić na naukę? Po drugie - wyznacz sobie ramy czasowe dla głównego celu, np. zdobycie certyfikatu FCE za trzy lata. Zdarza się, że główny cel bywa nam narzucony, dzieje się tak choćby, gdy czeka Cię matura lub pracodawca wyznacza termin, do którego musisz osiągnąć określony poziom znajomości języka. W takiej sytuacji trzeba rozsądnie podzielić naukę na mniejsze zadania i skupić się na nich. Także w tym przypadku dobrze jest określić czas realizacji poszczególnych etapów, np. “za trzy miesiące będę potrafić opowiadać o sobie i swojej rodzinie i samodzielnie zrobić zakupy w sklepie” lub “w ciągu pół roku powtórzę wszystkie czasy gramatyczne, stronę bierną i mowę zależną i opanuję słownictwo z pierwszych trzech działów tematycznych obowiązujących na maturze”.

Wyznaczanie sobie celu to kwestia bardzo indywidualna. Powinien on być dostosowany do twoich możliwości. Jeśli będzie zbyt trudny, nie uda Ci się go osiągnąć i Twoja motywacja do dalszej nauki raczej nie wzrośnie. Z drugiej strony, zbyt łatwy cel sprawi, że trudno będzie Ci dostrzec efekty nauki i możesz odnieść wrażenie, że nie robisz żadnych postępów.

Wybierz wartościowe materiały i źródła z których będziesz się uczył

Materiałów do nauki języka angielskiego jest naprawdę wiele i na pewno bez trudu znajdziesz wśród nich coś dla siebie. Ważne jest, aby były one jak najlepiej dostosowane do Twojego stylu nauki, a praca z nimi sprawiała Ci przyjemność. Osobom, które lubią nowe technologie, polecamy aplikacje mobilne lub kurs języka angielskiego z komponentem multimedialnym. Jeśli praca z laptopem, tabletem lub smartfonem w ręku to Twój żywioł, taka forma nauki na pewno zda u Ciebie egzamin. Jeżeli dużo czasu spędzasz w samochodzie lub np. biegasz, postaw na słuchanie podcastów. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań dobrze poczują się, korzystając z dobrej jakości podręcznika.Ucz się systematycznie

Brak systematyczności to jeden z największych grzeszków popełnianych przez osoby uczące się języka angielskiego. To właśnie regularna nauka, nawet w niewielkich dawkach, lecz bez dłuższych przerw i rzetelne powtarzanie materiału po zajęciach gwarantuje sukces na polu nauki języka angielskiego. Odkładania uczenia się na urlop, weekend lub na moment, kiedy będziesz miał więcej czasu w pracy lub mniej obowiązków w domu, to jedna z najczęstszych pułapek, w jakie wpadamy. Warto o tym pamiętać.

Zapisuj swoje postępy w nauce języka angielskiego


Jak wspomnieliśmy wyżej, monitorowanie swoich postępów w nauce to jeden z ważnych elementów utrzymywania motywacji do nauki. Dzięki zapisywaniu swoich wyników możesz zauważyć, jak wiele już się nauczyłeś. Kontrola postępów w nauce jest prostsza w przypadku korzystania z programów multimedialnych lub aplikacji mobilnych, które zapamiętują rezultaty wszystkich testów cząstkowych i dają Ci możliwość sprawdzenia ich w każdym momencie. Pracując z dobrej jakości podręcznikiem, również masz możliwość przetestowania swojej wiedzy, np. po każdym rozdziale.

Jak sprawdzić, że już jestem na wyższym levelu? - jak zweryfikować swoje umiejętności

Jak zweryfikować poczynione przez siebie postępy? Jeśli uczysz się angielskiego w szkole językowej, jest to łatwiejsze, ponieważ testy sprawdzające stanowią integralną część programu nauczania. Każda szkoła robi to na swój sposób, np. słuchacze szkoły Speak Up - największej sieci szkół języka angielskiego w Polsce, stawiającej na nowoczesne rozwiązania i metody nauczania, sprawdzają stopień zrozumienia i zapamiętania materiału po każdej lekcji multimedialnej. Testy po lekcjach jednostkowych oraz test na koniec poziomu pisany jest w dedykowanym programie multimedialnym, a ich wyniki zapisują się automatycznie. Łatwo więc sprawdzić, jakie postępy w nauce zrobiliśmy.

Kiedy jest najlepszy czas na naukę języka angielskiego?

Tak naprawdę, nie ma czegoś takiego, jak najlepszy czas na naukę języka angielskiego. Każdy moment jest dobry i tylko od nas zależy, kiedy zdecydujemy się na podjęcie tego kroku. Najważniejsze jest, aby nie kierować się stereotypami. Skuteczna nauka możliwa jest w każdym wieku. Liczy się motywacja, systematyczność oraz pozytywne nastawienie.


 
Nauka angielskiego w domu czy w szkole językowej?

Każdy sposób nauki ma swoje wady i zalety. A gdyby tak połączyć naukę angielskiego w domu z nauką w szkole językowej, zachowując zalety obu rozwiązań: dobrze opracowany program nauczania, wysokiej jakości materiały, opiekę doświadczonych lektorów, elastyczny grafik zajęć, brak konieczności dojazdu i naukę we własnym tempie? Jest to możliwe, jeśli zdecydujesz się na kurs języka angielskiego, oferujący możliwość uczestniczenia w lekcjach z lektorem poprzez platformę internetową oraz bazę ćwiczeń multimedialnych, które pozwolą Ci rozwijać różne kompetencje językowe: słuchanie, pisanie, gramatykę, czytanie oraz poszerzanie słownictwa.

Aby nauka była skuteczna, musi być przyjemna


Dużo trudniej jest nam zapamiętać rzeczy, które są dla nas nudne, trudne lub źle nam się kojarzą. Dlatego warto zadbać o to, by nauka języka angielskiego była dla nas przyjemnością. Osiągniesz to, jeśli będziesz uczył się z interesujących materiałów, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technologii, otoczony opieką wykwalifikowanego lektora, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. Pamiętaj, że nauka języka powinna odbywać się w najlepszym dla Ciebie tempie i z uwzględnieniem Twojego celu. Tylko wtedy jest naprawdę efektywna.

Materiał powstał we współpracy ze Speak Up, szkołą języka angielskiego nr 1 na rynku polskim. Pełną ofertę kursów językowych możesz sprawdzić na stronie https://www.speak-up.pl/
wykop
foto

Zapraszamy do Nazaretu
2021-02-25 09:47:26 Kategoria:

Rodzice dzieci w wieku 3 lat muszą podjąć ważną decyzję. Muszą zdecydować o tym, gdzie ich dziecko będzie bawić się i uczyć przez najbliższe lata. Takim miejscem...

więcej »
foto

Jak skontaktować się z obsługą klienta...
2021-02-23 11:55:38 Kategoria:

Każdy operator komórkowy w Polsce posiada uruchomioną infolinię. Umożliwia ona kontakt telefoniczny klientów z biurami obsługi. Struktura takiego kanału kontaktu nie...

więcej »
foto

Jakie witaminy ma jabłko - czy znasz je wszystkie?
2021-02-22 11:35:34 Kategoria:

Oprócz tego, że są dobrym źródłem błonnika, jabłka zawierają cenne dla organizmu witaminy i minerały. Jakie witaminy ma jabłko? Dowiedz się o nich oraz o innych...

więcej »
foto

Jak zmotywować się do nauki angielskiego?
2021-02-22 11:30:00 Kategoria:

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach nie tylko przydatna, ale wręcz niezbędna. Jeśli marzysz o awansie zawodowym, rozwoju firmy lub, po prostu lubisz...

więcej »
foto

Rowery trekkingowe dopasowane do długich, wymagających...
2021-02-22 08:31:38 Kategoria:

Wyprawy rowerowe są czymś, o czym marzy wiele osób, zarówno zatwardziałych kolarzy, jak i tych, którzy z jednośladem ostatnią styczność mieli lata temu. Wiele osób...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Nowa płyta duetu Kwiat Jabłoni w Radiu Podlasie
2021-02-17 15:15:16 Kategoria:

Duet Kwiat Jabłoni wydał drugi album “Mogło być nic”. Płytę prezentuje w tym tygodniu Radio Podlasie.

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLuty 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.02

Siedlce: Badania i konsultacje ze specjalistami od chorób nowotworowych

więcej »
4 5 6 7
8 9 10

RADZYŃ, 10.02

Dziewczyna i fascynujący świat wielkich ciężarówek

więcej »
11

GARWOLIN, 11.02 17:30

Miętne: w rocznicę powołania Armii Krajowej...

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.02

Łuków: Delfinek znów otwarty

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.02

Walentynki w parafii św. Józefa w Siedlcach

więcej »

GARWOLIN, 13.02

Walentynki w parze ze sportem i kulturą!

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.02

Łuków:Pamiętajmy

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.02

Marszałek województwa podlaskiego zaprasza na wyjątkowy koncert walentynkowy

więcej »

GARWOLIN, 14.02

Walentynki w parze ze sportem i kulturą!

więcej »

ŁOSICE, 14.02

Koncert dla zakochanych on-line w Łosickim Domu Kultury

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.02

Koncert z okazji Dnia Zakochanych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.02

Portrety miłości…

więcej »
15 16 17 18

MIASTO SIEDLCE, 18.02

Transmisja meczu KPS Siedlce - Mickiewicz Kluczbork

więcej »
19 20 21
22 23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.02

Sensacyjny wieczór z Joanną Jodełką

więcej »
25

ŁUKÓW, 25.02

Łuków: radni będą dyskutować o nazwach ulic

więcej »

ŁUKÓW, 25.02

Wystawa w 100-lecie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie

więcej »

RADZYŃ, 25.02

Oddaj krew i odbierz album prezentujący inskrypcje w radzyńskim areszcie Gestapo i UB

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.02

Siedlce: Msza Święta o beatyfikację Bpa Ignacego Świrskiego

więcej »
26

RADZYŃ, 26.02

Promocja albumu - Cela więzienna to żywy grób

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.02

Portrety miłości… Odbierz bezpłatną wejściówkę na koncert!

więcej »
28

MIASTO SIEDLCE, 28.02

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.02

Kraina Śpiochów na żywo z publicznością już 28 lutego!

więcej »

ŁUKÓW, 28.02

ŁOK: spektakl teatralny na żywo

więcej »

Najnowsze Informacje