Motywacja do nauki bywa zmienna i płochliwa - jednego dnia towarzyszy nam bez problemu od samego rana, innego - znika bez śladu i z największym trudem przypominamy sobie, dlaczego w ogóle zaczęliśmy się uczyć lub zaczynamy wątpić w swoje możliwości i to, że kiedykolwiek uda nam się opanować angielski. Aby nie stracić motywacji, musisz zadbać o kilka elementów: jasny i realny cel, dobre materiały, właściwą metodę, monitorowanie postępów i… dobrą zabawę. Ostatni punkt jest szczególnie ważny - aby uczyć się skutecznie i nie stracić wysokiego poziomu mobilizacji, nauka musi Ci sprawiać przyjemność.
Po pierwsze: wyznacz sobie realny cel
Co oznacza “realny cel” i dlaczego jego wyznaczenie jest takie istotne? Wyobraź sobie, że jesteś początkującym pływakiem. Jeśli na pierwszej lekcji pływania postanawiasz, że za 6 miesięcy będziesz w stanie przepłynąć wpław jezioro Śniardwy, to za te pół roku czeka Cię ogromne rozczarowanie, frustracja i zniechęcenie, ponieważ cel, który sobie wyznaczyłeś, jest po prostu niemożliwy do zrealizowania. Podobnie jest z nauką angielskiego. Optymizm i pozytywne nastawienie są bardzo cenne i pomagają osiągnięciu sukcesu, lecz powinny być dawkowane z rozsądkiem.
Jasno wyznaczony cel bardzo przydaje się też w chwilach zwątpienia, które dopadają od czasu do czasu każdego z nas. Jeżeli wiesz, że np. opanowanie języka angielskiego na konkretnym poziomie pozwoli Ci otrzymać lepsze stanowisko pracy i podwoić zarobki, dostać się na wymarzone studia lub bez problemu porozumiewać się z wnukami, które mieszkają w Anglii, łatwiej będzie Ci zmobilizować się do nauki. A co zrobić, jeśli mimo wszystko nie możesz znaleźć motywacji? Zapamiętaj, co powtarzają trenerzy profesjonalnych sportowców: “czasami trzeba pracować bez motywacji”. Kiedy masz gorszy dzień, nie poddawaj się, zmuś się do nauki, a nazajutrz będziesz z siebie dumny.
.jpg)
Zaplanuj naukę i podziel główny cel na mniejsze zadania
Wyznaczenie sobie realnego celu wymaga zastanowienia się, zaplanowania nauki i podzielenia jej na mniejsze etapy. Jak to zrobić? Po pierwsze, przemyśl swoje możliwości - jak dużo czasu tygodniowo możesz rzeczywiście poświęcić na naukę? Po drugie - wyznacz sobie ramy czasowe dla głównego celu, np. zdobycie certyfikatu FCE za trzy lata. Zdarza się, że główny cel bywa nam narzucony, dzieje się tak choćby, gdy czeka Cię matura lub pracodawca wyznacza termin, do którego musisz osiągnąć określony poziom znajomości języka. W takiej sytuacji trzeba rozsądnie podzielić naukę na mniejsze zadania i skupić się na nich. Także w tym przypadku dobrze jest określić czas realizacji poszczególnych etapów, np. “za trzy miesiące będę potrafić opowiadać o sobie i swojej rodzinie i samodzielnie zrobić zakupy w sklepie” lub “w ciągu pół roku powtórzę wszystkie czasy gramatyczne, stronę bierną i mowę zależną i opanuję słownictwo z pierwszych trzech działów tematycznych obowiązujących na maturze”.
Wyznaczanie sobie celu to kwestia bardzo indywidualna. Powinien on być dostosowany do twoich możliwości. Jeśli będzie zbyt trudny, nie uda Ci się go osiągnąć i Twoja motywacja do dalszej nauki raczej nie wzrośnie. Z drugiej strony, zbyt łatwy cel sprawi, że trudno będzie Ci dostrzec efekty nauki i możesz odnieść wrażenie, że nie robisz żadnych postępów.
Wybierz wartościowe materiały i źródła z których będziesz się uczył
Materiałów do nauki języka angielskiego jest naprawdę wiele i na pewno bez trudu znajdziesz wśród nich coś dla siebie. Ważne jest, aby były one jak najlepiej dostosowane do Twojego stylu nauki, a praca z nimi sprawiała Ci przyjemność. Osobom, które lubią nowe technologie, polecamy aplikacje mobilne lub kurs języka angielskiego z komponentem multimedialnym. Jeśli praca z laptopem, tabletem lub smartfonem w ręku to Twój żywioł, taka forma nauki na pewno zda u Ciebie egzamin. Jeżeli dużo czasu spędzasz w samochodzie lub np. biegasz, postaw na słuchanie podcastów. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań dobrze poczują się, korzystając z dobrej jakości podręcznika.
.jpg)
Ucz się systematycznie
Brak systematyczności to jeden z największych grzeszków popełnianych przez osoby uczące się języka angielskiego. To właśnie regularna nauka, nawet w niewielkich dawkach, lecz bez dłuższych przerw i rzetelne powtarzanie materiału po zajęciach gwarantuje sukces na polu nauki języka angielskiego. Odkładania uczenia się na urlop, weekend lub na moment, kiedy będziesz miał więcej czasu w pracy lub mniej obowiązków w domu, to jedna z najczęstszych pułapek, w jakie wpadamy. Warto o tym pamiętać.
Zapisuj swoje postępy w nauce języka angielskiego
Jak wspomnieliśmy wyżej, monitorowanie swoich postępów w nauce to jeden z ważnych elementów utrzymywania motywacji do nauki. Dzięki zapisywaniu swoich wyników możesz zauważyć, jak wiele już się nauczyłeś. Kontrola postępów w nauce jest prostsza w przypadku korzystania z programów multimedialnych lub aplikacji mobilnych, które zapamiętują rezultaty wszystkich testów cząstkowych i dają Ci możliwość sprawdzenia ich w każdym momencie. Pracując z dobrej jakości podręcznikiem, również masz możliwość przetestowania swojej wiedzy, np. po każdym rozdziale.
Jak sprawdzić, że już jestem na wyższym levelu? - jak zweryfikować swoje umiejętności
Jak zweryfikować poczynione przez siebie postępy? Jeśli uczysz się angielskiego w szkole językowej, jest to łatwiejsze, ponieważ testy sprawdzające stanowią integralną część programu nauczania. Każda szkoła robi to na swój sposób, np. słuchacze szkoły Speak Up - największej sieci szkół języka angielskiego w Polsce, stawiającej na nowoczesne rozwiązania i metody nauczania, sprawdzają stopień zrozumienia i zapamiętania materiału po każdej lekcji multimedialnej. Testy po lekcjach jednostkowych oraz test na koniec poziomu pisany jest w dedykowanym programie multimedialnym, a ich wyniki zapisują się automatycznie. Łatwo więc sprawdzić, jakie postępy w nauce zrobiliśmy.
Kiedy jest najlepszy czas na naukę języka angielskiego?
Tak naprawdę, nie ma czegoś takiego, jak najlepszy czas na naukę języka angielskiego. Każdy moment jest dobry i tylko od nas zależy, kiedy zdecydujemy się na podjęcie tego kroku. Najważniejsze jest, aby nie kierować się stereotypami. Skuteczna nauka możliwa jest w każdym wieku. Liczy się motywacja, systematyczność oraz pozytywne nastawienie.
.jpg)
Nauka angielskiego w domu czy w szkole językowej?
Każdy sposób nauki ma swoje wady i zalety. A gdyby tak połączyć naukę angielskiego w domu z nauką w szkole językowej, zachowując zalety obu rozwiązań: dobrze opracowany program nauczania, wysokiej jakości materiały, opiekę doświadczonych lektorów, elastyczny grafik zajęć, brak konieczności dojazdu i naukę we własnym tempie? Jest to możliwe, jeśli zdecydujesz się na kurs języka angielskiego, oferujący możliwość uczestniczenia w lekcjach z lektorem poprzez platformę internetową oraz bazę ćwiczeń multimedialnych, które pozwolą Ci rozwijać różne kompetencje językowe: słuchanie, pisanie, gramatykę, czytanie oraz poszerzanie słownictwa.
Aby nauka była skuteczna, musi być przyjemna
Dużo trudniej jest nam zapamiętać rzeczy, które są dla nas nudne, trudne lub źle nam się kojarzą. Dlatego warto zadbać o to, by nauka języka angielskiego była dla nas przyjemnością. Osiągniesz to, jeśli będziesz uczył się z interesujących materiałów, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technologii, otoczony opieką wykwalifikowanego lektora, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. Pamiętaj, że nauka języka powinna odbywać się w najlepszym dla Ciebie tempie i z uwzględnieniem Twojego celu. Tylko wtedy jest naprawdę efektywna.
Materiał powstał we współpracy ze Speak Up, szkołą języka angielskiego nr 1 na rynku polskim. Pełną ofertę kursów językowych możesz sprawdzić na stronie https://www.speak-up.pl/